Prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law) osłabione, ale przegłosowane
Parlament Europejski zagłosował dziś za prawem o odbudowie zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law) i Zielonym Ładem UE, pomimo bezprecedensowej – i często wręcz absurdalnej – kampanii dezinformacyjnej, mającej na celu jej zniszczenie.
Zwycięstwo to wiązało się jednak z bardzo wysokimi kosztami – aby osiągnąć kompromis, posłowie do Parlamentu UE poświęcili wiele istotnych zobowiązań i celów, ostatecznie zajmując stanowisko znacznie słabsze niż pierwotna propozycja Komisji Europejskiej [1]. Jest to sprzeczne z pilną potrzebą wyjścia z kryzysu klimatycznego i kryzysu różnorodności biologicznej.
W szczególności w swoim stanowisku Parlament UE:
Odrzucił propozycję zapisów prawa dotyczących terenów rolnych, w tym odtwarzania torfowisk, rezygnując tym samym z kluczowej potrzeby zwiększenia zdolności Europy do zmniejszania emisji gazów cieplarnianych oraz pochłaniania dwutlenku węgla oraz zajęcia się wyzwaniami związanymi z intensywnym rolnictwem, które jest głównym motorem utraty różnorodności biologicznej.
Przyjął poprawkę, która może opóźnić wdrożenie prawa do czasu przeprowadzenia oceny rozporządzenia pod kątem bezpieczeństwa żywnościowego w Europie – w odpowiedzi na kampanię siania paniki w tym temacie.
Usunął artykuł gwarantujący podstawowe prawo dostępu do wymiaru sprawiedliwości.
Zatwierdził wiele innych osłabiających odstępstw i wyłączeń, o których piszemy poniżej w „Uwagach dla redakcji”
„Prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych stało się symbolem przyszłości Europejskiego Zielonego Ładu. Głosowanie w Parlamencie UE toruje drogę do dalszych działań na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i przeciwdziałania zmieniającemu się klimatowi. To dzięki ogromnemu poparciu ze strony społeczeństwa, społeczności naukowej i przedstawicieli biznesu, większość posłów do Parlamentu UE głosowała za przyjęciem rozporządzenia. Niestety dzisiejsza wygrana miała wysoką cenę. Nawet przy bezprecedensowej mobilizacji na rzecz ratowania przyrody Europy, stanowisko Parlamentu jest dalekie od tego, co mówi nauka. Naukowcy wyrażają się jasno – konieczne i pilne jest zatrzymanie utraty różnorodności biologicznej, i jej odbudowa, oraz walka ze zmianą klimatu” – mówi Sabien Leemans, Senior Biodiversity Policy Officer w Biurze Polityki Europejskiej WWF.
„Wiedząc z jakimi przeciwnościami musiało mierzyć się to prawo, oraz wspierające je społeczeństwo i naukowcy, możemy uznać za sukces, że rozporządzenie zostało przegłosowane. Smutne jest jednak to, że w obliczu najgorętszych lat i dni, suszy oraz katastrofy na Odrze, politycy nie zagłosowali za ambitniejszym, i bardziej korzystnym dla społeczeństwa i rozwoju gospodarczego, prawem. Dyskusja nad prawem o odbudowie zasobów przyrodniczych pokazuje, że wielu polityków ciągle niewystarczająco rozumie potrzeby zachowania i odtwarzania zasobów przyrodniczych. Zasobów, dzięki którym możemy żyć, na których bazuje nasza gospodarka. Trudno sobie wyobrazić, jak chcemy produkować żywność nie dbając o zasoby wodne, gleby, różnorodność biologiczną. Przyroda daje nam życie, dbanie o nią, odtwarzanie jej zasobów, to nie widzimisię ekologów czy naukowców, to konieczność do zapewnienia bezpiecznej i stabilnej przyszłości, dla nas i dla naszych dzieci” – podsumowuje Dariusz Gatkowski, doradca zarządu ds. różnorodności biologicznej, Fundacja WWF Polska.
Głosowanie nastąpiło po bardzo dużej mobilizacji publicznej w obronie prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych i integralności Zielonego Ładu UE oraz przeciwko rozpowszechnianym fałszywym wiadomościom, z ponad milionem podpisów i wiadomości od obywateli i obywatelek, powtarzającymi się apelom ponad 6000 naukowców oraz ponad 100 firm wzywających do poparcia prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych. To także ogromny sukces działań rzeczniczych ekspertów przyrodniczych wielu polskich organizacji pozarządowych, w tym Fundacji WWF Polska oraz organizacjom zrzeszonym w Koalicji 10%, którzy ostatnie miesiące poświęcili tysiącom rozmów, spotkań i pism, aby uświadomić Europarlamentarzystom, że nasza przyszłość leży w ich rękach.
Wzywamy instytucje UE, Parlament UE, Komisję Europejską oraz Radę UE do konstruktywnych negocjacji trójstronnych w celu zapewnienia ostatecznego aktu prawnego, który będzie odpowiedni do rozwiązania problemu globalnej sytuacji kryzysowej w zakresie klimatu i różnorodności biologicznej.
O dzisiejszym głosowaniu pisaliśmy tutaj >>
A dlaczego wprowadzenie tego prawa powinno być dla nas wszystkich ważne tu >>
Źródło: Fundacja WWF Polska