27 czerwca br. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego odrzuciła projekt ws. odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Jedną z frakcji przeciwnych projektowi była Europejska Partia Ludowa (EPP). Długie negocjacje, poprawki, kompromisy nie zapewniły sukcesu jednemu z ważniejszych aktów dla klimatu i przyrody. 44 głosów przeciwko i 44 zakończyło prace.
Nature Restoration Law
Nature Restoration Law miał być jednym z klimatycznych, systemowych, legislacyjnych game changerów klimatycznych. "Wniosek dotyczący prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia załamania się ekosystemu i zapobiegania najgorszym skutkom zmiany klimatu i utraty różnorodności biologicznej. Odbudowa unijnych terenów podmokłych, rzek, lasów, użytków zielonych, ekosystemów morskich, środowisk miejskich i gatunków, które zamieszkują te tereny, jest kluczową i opłacalną inwestycją: w bezpieczeństwo żywnościowe, odporność na zmianę klimatu, zdrowie i dobrostan.
W podobny sposób nowe przepisy dotyczące pestycydów chemicznych zmniejszą ślad środowiskowy unijnego systemu żywnościowego, zapewnią ochronę zdrowia i dobrostanu obywateli i pracowników rolnych, a także pomogą złagodzić straty gospodarcze, które już odnosimy w związku z pogarszającą się jakością gleb i spadkiem liczebności owadów zapylających wynikającym ze stosowania pestycydów. Prawo o odbudowie zasobów przyrodniczych ma na celu naprawę szkód wyrządzonych środowisku naturalnemu w Europie do 2050 r.Komisja proponuje dziś po raz pierwszy w historii przepisy, których przewodnim celem jest odbudowa zasobów przyrodniczych w Europie, przywrócenie dobrego stanu 80 proc. zniszczonych siedlisk w Europie oraz przywrócenie przyrody we wszystkich ekosystemach, od lasów i gruntów rolnych po ekosystemy morskie, słodkowodne i miejskie.
Zgodnie z wnioskiem dotyczącym prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych do każdego państwa członkowskiego będą miały zastosowanie prawnie wiążące cele w zakresie odbudowy zasobów przyrodniczych w poszczególnych ekosystemach, uzupełniające obecnie obowiązujące przepisy. Celem jest objęcie do 2030 r. środkami odbudowy zasobów przyrodniczych co najmniej 20 proc. obszarów lądowych i morskich UE i ewentualnie rozszerzenie ich na wszystkie ekosystemy wymagające odbudowy do 2050 r." - tak sama Komisja Europejska przedstawiała wniosek i propozycję, która trafiła do Komisji w Parlamencie Europejskim.
Jednak zarówno Komisja ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak również Komisja Rybołówstwa sprzeciwiały się reformom planowanym w propozycji KE. Nature Restoration Law trafiło do najbardziej progresywnej i otwartej na ambicje, cele i działania w ramach Europejskiego Zielonego Ładu Komisji w PE - Komisji ENVI.
Jednak sprawozdanie opracowane przez Posła do PE Césara Luenę (S&D, Hiszpania) spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem Posłów i Posłanek największej i najsilniejszej frakcji po stronie demokratycznych reform - Europejskiej Partii Ludowej. W efekcie 44 głosy za i 44 przeciwko oznaczają dzisiaj porażkę Nature Restoration Law.
W Komisji ENVI zasiadają oczywiście Posłowie i Posłanki z Polski. Za Nature Restoration Law zagłosowała Posłanka Róża Thun oraz Poseł Marek Balt.
Źródło: Green REV Institute