Wywiad z Michałem Janowiczem, prowadzącym szkolenia z podstaw ekonomii i finansów przedsiębiorstwa w AKADEMII STANOWIENIA DOBREGO PRAWA.
WiseEuropa ThinkTank: – Jak pracownik sektora NGO powinien czytać wskaźniki gospodarcze?
Michał Janowicz: – Analiza wskaźników gospodarczych wymaga przede wszystkim właściwego zdefiniowania czego i w jakim ujęciu szukamy. Mnogość sposobów przedstawiania i metodologii wyliczania wskaźników gospodarczych może powodować sporo zamęt więc warto zdobyć podstaw, które umożliwią nam przejście do wyższych poziomów.
Czy wiedza ekonomiczna jest niezbędna w codziennej pracy?
– Czy nam się to podoba, czy nie żyjemy w rzeczywistości, które determinowana jest przez złożone powiązania gospodarcze między różnymi podmiotami. Możemy oczywiście zrezygnować z jej poznawania i próby zrozumienia ale jestem przekonany, że w naszym szeroko rozumianym, dobrym interesie jest zwiększanie świadomości w tym obszarze.
Jak przełożyć zdobytą wiedzę na codzienną pracę?
– Materiał przygotowany jest w oparciu o możliwie aktualne dane oraz informacje. Daje nam to przewagę w kontekście rozumienia zbliżających się przed nami wszystkim wyzwań na przykład w kontekście polityki energetyczno-klimatycznej. W wymiarze praktycznym pomocna może być część poświęcona finansom przedsiębiorstw.
Wskaźniki i mechanizmy rynku pracy, pieniądz, procesy gospodarcze – czy na szkoleniu otrzymamy tylko wiedzę podręcznikową?
– W trakcie szkolenia należy przygotować się na sporą ilość teorii. Zawsze jednak staramy się rozwijać ją na życiowych i zrozumiałych przykładach.
Co będzie wiedział i potrafił absolwent takiego szkolenia?
– Ujmując to najkrócej - uzyska dostęp do skoncentrowanej wiedzy z podstaw ekonomii w zakresie i poziomie pierwszych lat studiów ekonomicznych. Tylko od uczestników zależy co z tymi informacjami zrobi i czy będzie to początek jego dalszych poszukiwań.
Poruszane zagadnienia:
- O ekonomii i gospodarce. Czym jest i co głosi ekonomia?
- Jak myślą ekonomiści: główne nurty ekonomii.
- Jak czytać gospodarkę? Czym są wskaźniki gospodarcze i do czego służą?
- Rynek pracy jako przedmiot zainteresowania ekonomii.
- Wprowadzenie do finansów przedsiębiorstw. Wycena finansowa elektrowni C- studium przypadku.
Co zyskujesz uczestnicząc w szkoleniu:
- podniesienie kompetencji i umiejętności organizacji pozarządowych w procesie legislacyjnym oraz zwiększenie wpływu obywateli na kształt nowych przepisów;
- zdobycie umiejętności stosowania różnych wskaźników ekonomicznych pozwalających na krytyczną analizę rzeczywistości gospodarczej;
- zdobycie wiedzy w zakresie finansów przedsiębiorstw.
Z harmonogram i opisem szkolenia można zapoznać się na stronie www.wise-europa.eu