Praca dla Wszystkich: Sektor prywatny angażuje się we wsparcie osób z Ukrainy
Katowice. Za nami wyjątkowe wydarzenie: dwudniowe Targi Pracy „Work for All”, czyli „Praca dla wszystkich”, które są częścią Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Targi były okazją do spotkania osób, które szukają pracy i pracodawców, a jednocześnie zachęta do tworzenia inkluzywnych i różnorodnych miejsc pracy otwartych na potrzeby pracowników i pracowniczek, także tych z Ukrainy.
Targi Pracy, zorganizowane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach we współpracy z International Rescue Committee (IRC), stanowią istotny krok w kierunku tworzenia perspektyw zatrudnienia dla wszystkich, niezależnie od ich pochodzenia i sytuacji, w tym dla 160 000 Ukraińców i Ukrainek, którzy mieszkają na Śląsku. Grupa ta szczególnie potrzebuje wsparcia w znalezieniu bezpiecznego i stabilnego zatrudnienia – większość osób z Ukrainy to kobiety, które wchodząc na rynek pracy w Polsce muszą mierzyć się z dodatkowymi wyzwaniami.
- 55 proc. osób z Ukrainy w Polsce, które wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez IRC, doświadczyło przynajmniej jednej formy dyskryminacji w miejscu pracy. Spośród nich, 14 proc. zgłosiło otrzymywanie niższego wynagrodzenia lub pracę w innych warunkach niż pracownicy polscy lub pracę w warunkach odbiegających od początkowych ustaleń z pracodawcą[1].
- Odsetek Ukraińców w Polsce, którzy pracują na stanowiskach zgodnych z ich kwalifikacjami, znacząco spadł z poziomu 68 proc. w 2021 roku do 35 proc. w bieżącym roku[2].
Uczestnicy i uczestniczki Targów Pracy mają wyjątkową okazję spotkać się z 50 pracodawcami, skorzystać z usług doradztwa w zakresie przygotowania profesjonalnego CV lub wykonać zdjęcia biznesowe.
Joanna Surwiłło, Koordynatorka ds. rozwoju ekonomicznego w IRC w Polsce, cieszy się z tego, że tak wiele firm wzięło udział w targach:
„Polacy przyjęli osoby z Ukrainy do swojego kraju i do swoich domów. Koleją rzeczy jest zaproszenie ich do naszych firm i miejsc pracy. Jestem szczęśliwa, że tak wielu przedstawicieli sektora prywatnego bierze udział w naszych Targach Pracy i tym samym wspiera nasz przekaz: 'Praca musi być dostępna dla wszystkich'. Musimy tworzyć miejsca pracy, które są otwarte i różnorodne, aktywnie wspierając Ukraińców w ich pierwszych krokach na polskim rynku pracy. Czasami nawet proste działania, takie jak informowanie w ofertach pracy, że stanowisko jest otwarte dla osób z Ukrainy, mogą zachęcić więcej kandydatów i kandydatek do aplikacji. Włączający proces rekrutacji może również obejmować rewizję procedur rekrutacyjnych, aby zapewnić sprawiedliwość i równe szanse, współpracę z urzędami pracy, które łączą się z Ukraińcami poszukującymi pracy, lub aktywne uczestniczenie w targach pracy, na które są zapraszane też Ukrainki i Ukraińcy.
Zaangażowanie sektora prywatnego odgrywa kluczową rolę we wsparciu integracji uchodźców i uchodźczyń, ponieważ tylko stabilne zatrudnienie i bezpieczeństwo finansowe zapewniają prawdziwe poczucie bezpieczeństwa. Włączenie osób, które w Polsce znalazły schronienie przed przemocą, do rynku pracy przynosi korzyści także pracodawcom, którzy zyskują wykwalifikowanych i zaangażowanych specjalistów”.
Targi Pracy wpisują się w kampanię IRC „Praca dla Wszystkich”, która podkreśla, że idea pracy dla każdego, niezależnie od pochodzenia, jest osiągalna. Choć wiąże się to czasem z dodatkowym wysiłkiem lub zmianą kultury pracy, przynosi korzyści pracownikom i pracodawcom. Kampania opiera się na współpracy z profesjonalistami HR, przedsiębiorcami oraz osobami z Ukrainy, które znalazły pracę w Polsce i budują udane kariery w kraju.
Celem IRC jest ułatwienie dialogu między pracodawcami a osobami, które dopiero wchodzą na polski rynek pracy. Kampanię wspierają przedsiębiorcy i influencerzy, jak Inna Yarova, założycielka sieci kawiarni Dobro&Dobro.
[1]Protection Monitoring Report, IRC, 2023.
[2] Czwarta edycja raportu „Obywatele Ukrainy w Polsce a Polski Rynek Pracy: Nowe Wyzwania i Perspektywy". Badanie przeprowadzono przy współpracy Platformy Migracyjnej EWL, Fundacji EWL oraz Centrum Studiów Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego.
Źródło: Fundacja "International Rescue Committee Polska"