Są miejsca, które działają nie tylko dla zysku. Takie, które powstały, by Warszawa była dla wszystkich. Poznaj je dzięki Mapie Społecznych Miejsc Warszawy.
Poznaj Mapę Społecznych Miejsc Warszawy
Mapa Społecznych Miejsc Warszawy pokazuje ponad 160 miejsc prowadzonych przez organizacje społeczne: fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne. To miejsca, z których oferty mogą skorzystać warszawiacy i warszawianki.
O Społecznych Miejscach Warszawy
Skąd wziął się pomysł na stworzenie Mapy Społecznych Miejsc Warszawy?
Natalia Klorek, koordynatorka kampanii Społeczne Miejsca Warszawy: W Stołecznym Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych spotykamy się z wieloma organizacjami, które prowadzą ważne i potrzebne działania w Warszawie. Wiele z nich ma stały charakter, jest wpisanych w codzienne życie tego miasta. Dotyczą bardzo różnych obszarów: edukacji, kultury, spraw społecznych. Część z tych miejsc realizuje zadania publiczne, czyli działa na zlecenie m.st. Warszawy. Zależało nam, by o tym, co robią te organizacje usłyszeli mieszkańcy i mieszkanki Warszawy, żeby zobaczyli jak wiele dobrego dzieje się dzięki organizacjom. Pomyśleliśmy też, że mapa to dobre narzędzie, by pokazać, że organizacje społeczne są blisko nas, odpowiadają na nasze potrzeby. Często korzystamy z tych działań, choć nie zdajemy sobie sprawy, że prowadzi je fundacja czy stowarzyszenie.
Gdzie znaleźć Mapę Społecznych Miejsc Warszawy?
Adres Mapy Społecznych Miejsc Warszawy to warszawa.ngo.pl/mapa.
Co dokładnie możemy znaleźć na Mapie?
Na Mapie znajdziemy miejsca prowadzone w Warszawie przez organizacje społeczne: fundacje, stowarzyszenia i spółdzielnie socjalne. Mapa pokazuje tylko miejsca, które mają stałą ofertę dla warszawiaków i warszawianek, a nie siedziby organizacji (w Warszawie zarejestrowanych jest blisko 14 000 organizacji). Na Mapie pokazane są zarówno miejsca, które mają bezpłatne, jak i odpłatne działania.
Co to za miejsca?
Bardzo różne, co pokazuje, jak różnorodnymi kwestiami zajmują się organizacje społeczne. Część Społecznych Miejsc Warszawy jest ogólnodostępna, można wejść do nich "z ulicy" np. Klubokawiarnia Pożyteczna prowadzona przez Fundację Też Chcemy Być, która zatrudnia osoby z niepełnosprawnością intelektualną, Teatr Polonia czy Centrum Wielokulturowe w Warszawie – miejsce spotkań dla imigrantów i lokalnej społeczności prowadzone przez Stowarzyszenie Pro Humanum i Fundację dla Somalii.
Część Społecznych Miejsc Warszawy to specjalistyczne placówki. Często odpowiadają one na potrzeby osób, którym gdzie indziej trudno byłoby znaleźć wsparcie np. Przychodnia dla Bezdomnych prowadzona przez Warszawski Oddział Stowarzyszenia "Lekarze Nadziei", Środowiskowy Dom Samopomocy "Chata z pomysłami" prowadzony przez Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Chata z pomysłami”, gdzie osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności, czy Schronisko dla Młodzieży Defaworyzowanej MONAR-Markot dla młodych osób zagrożonych bezdomnością lub już doświadczających bezdomności.
Jak korzystać z Mapy?
Przeglądając Mapę Społecznych Miejsc Warszawy możemy skorzystać z filtrów wyszukiwania. Dzięki nim możemy wyszukać miejsca w danej dzielnicy, z wybranego obszaru np. miejsce spotkań sąsiedzkich czy placówkę edukacyjną lub użyć filtra odbiorców działań. Możemy tez przejrzeć po kolei wszystkie miejsca dodane do mapy.
Ile takich społecznych miejsc zostało umieszczonych na Mapie?
Na mapie znajduje się póki co ponad 160 Społecznych Miejsc Warszawy. Wiemy, że jest ich wiele więcej – organizacje społeczne robią w Warszawie mnóstwo dobrego – więc to na pewno nie koniec :). Mapa ciągle się rozwija i każdy może mieć w tym udział. Jeśli znacie miejsce prowadzone w Warszawie przez fundację, stowarzyszenie lub spółdzielnię socjalną, z którego stałej oferty mogą korzystać warszawiacy i warszawianki, dajcie nam znać. Wystarczy, że prześlecie nazwę miejsca na skrzynkę warszawa@warszawa.ngo.pl, a my zadbamy o to, by jego opis został dodany do Mapy Społecznych Miejsc Warszawy. Wkrótce pojawi się także możliwość samodzielnego dodawania placówek do Mapy i "opiekowania" się profilem miejsca na mapie.
Podczas realizacji spotu promującego Społeczne Miejsca Warszawy odwiedziłaś z ekipą filmową kilka takich miejsc. Co je wyróżnia spośród innych warszawskich lokali?
Każde miejsce, które znajduje się na Mapie Społecznych Miejsc Warszawy jest na swój sposób wyjątkowe. Jest blisko ludzi, działa dla nich, odpowiada na ich potrzeby. Niestety nie mogliśmy pokazać ich wszystkich w krótkim materiale filmowym. Wybierając miejsca do spotu, kierowaliśmy się tym, by pokazać różnorodność potrzeb, na które odpowiadają Społeczne Miejsca.
Do współpracy zaprosiliśmy Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – specjalistyczną placówkę wspierającą dzieci-ofiary przestępstw i ich najbliższych, Cafe PoWoli – klubokawiarnię prowadzoną przez Spółdzielnię Socjalną WOLA, która daje zatrudnienie osobom w ciężkiej sytuacji na rynku pracy oraz Chatę Numinosum Fundacji Ochrony Krajobrazu i Promocji Regionów “NUMINOSUM”, działającą na Osiedlu Jazdów, w której odbywają się taneczne potańcówki i wydarzenia kulturalne. To wspaniałe miejsca. Kibicujemy ich dalszym działaniom, a także działaniom wszystkich Społecznych Miejsc Warszawy prowadzonych przez organizacje.
Kampania Społeczne Miejsca Warszawy jest prowadzona w ramach Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.
Więcej na temat SCWO: warszawa.ngo.pl/scwo.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Źródło: Inf. własna
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23