Właśnie ukazała się nasza najnowsza publikacja Europejskiego Korpusu Solidarności „Razem możemy więcej. Portrety wolontariuszy Europejskiego Korpusu Solidarności”. Zachęcamy do przejrzenia i poznania ośmiu wyjątkowych historii.
Inspirujące opowieści
Zainspiruj się opowieściami osób, które pomagając innym, lepiej poznały siebie oraz otworzyły się na świat i ludzi.
Bohaterki i bohaterowie tej książki różnią się od siebie pod wieloma względami: mają odmienne charaktery, zwyczaje, zupełnie inne doświadczenia życiowe. Różnorodne są też motywy ich działania. Jednak łączy ich chęć pomagania oraz głód nowych przeżyć. Wszyscy oni wymagają od życia więcej i chcą spojrzeć na świat z innej perspektywy. Dlatego zdecydowali się wziąć udział w wolontariacie Europejskiego Korpusu Solidarności.
Poprzez tę publikację chcielibyśmy przekonać młodych ludzi do wzięcia udziału w przygodzie życia, jaką jest projekt Europejskiego Korpusu Solidarności. Wolontariuszki i wolontariusze sami mówią o swoich wyjazdach w ten sposób i dodają: „dzięki wolontariatowi lepiej poznałam siebie”, „pomagałem innym i dobrze się przy tym bawiłem”, „nasiąknęłam otwartością”, „otworzyłem się na innych ludzi”.
Dzięki udziałowi w programie młodzi ludzie mogą poznać specyfikę funkcjonowania organizacji pozarządowych w całej Europie i poza nią. Włączają się w realizację pożytecznych społecznie inicjatyw, mają wkład w rozwiązywanie lokalnych problemów.
Europejski Korpus Solidarności – program wspierający wolontariuszy i wolontariat
Europejski Korpus Solidarności (EKS) to program dla młodych ludzi i organizacji chcących wziąć udział w działaniach solidarnościowych, w różnych obszarach – od pomocy pokrzywdzonym przez działania na rzecz zdrowia i środowiska, aż do pomocy humanitarnej w całej UE i poza nią. Program daje młodym ludziom możliwość zaangażowania się i zdobycia bezcennego doświadczenia oraz rozwinięcia nowych umiejętności.
Rolę Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności pełni w Polsce Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). FRSE działalność rozpoczęła w 1993 roku. Programy, którymi zarządza FRSE, dają możliwość zdobycia wiedzy formalnej na wszystkich poziomach edukacji oraz poszerzenia swoich kompetencji i zdobycia nowych doświadczeń metodami edukacji pozaformalnej i praktycznej. Projekty te dają szansę uczestnikom na rozwijanie swoich pasji w odległych krajach i lokalnych społecznościach.