Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz, powołała do życia Radę Społeczną. Zaprosiła do niej wybrane przez siebie osoby, które - jej zdaniem - przybliżą jej wiedzę na temat ludzi potrzebujących pomocy. Jednym z członków jest Jerzy Owsiak - informuje Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Członkowie rady reprezentują bardzo różnorodne formy działań na rzecz potrzebujących. Są więc w jej gronie osoby zajmujące się opieką nad bezdomnymi, pomagające niepełnosprawnym, pomagające skazanym odsiadującymi wyroki więzienia, walczące o prawa kombatantów i osób starszych, zajmujące się walką o przestrzeganie praw obywatelskich, kończąc na reprezentantach tak powszechnie znanych fundacji jak Caritas, Fundacja Urszuli Jaworskiej, Polska Akcja Humanitarna czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pani Rzecznik wręczyła wszystkim zaproszonym do udziału w Radzie eleganckie nominacje, a następnie, w dwugodzinnej dyskusji, każdy z członków Rady przedstawił w krótkich słowach swoją działalność i sposób, w jaki możemy współpracować z urzędem Rzecznika Praw Obywatelskich.
Rada Społeczna Rzecznika Praw Obywatelskich będzie się spotykać raz na trzy miesiące. Przy okazji tych spotkań będzie można omawiać jeden, może dwa przypadki o podobnym znaczeniu, odnosząc się do nich w skali globalnej.
Jakie my zaproponowaliśmy problemy? Pierwszy to powtarzające się przypadki skarg pacjentów na lekarzy, których postępowanie, a często zaniechanie, powoduje uszczerbek na zdrowiu, lub sytuacjach krytycznych śmierć pacjentów. Naszym zdaniem nagłaśniane przez media konkretne sprawy gdzieś w następnym etapie „rozmydlają się" i można powiedzieć, że nic z nich nie wynika, chociażby jakakolwiek zmiana procedur postępowania w stacjach pogotowia ratunkowego.
Drugi problem to fakt związany z zakupem sprzętu medycznego przez Fundację WOŚP. Chcemy uzupełniać szpitale inwestując w najnowocześniejsze technologie, kosmiczną i nieosiągalną w inny sposób aparaturę medyczną. Tymczasem, według danych otrzymanych od prof. Elżbiety Gajewskiej z Wrocławia, 83 % urządzeń medycznych znajdujących się na oddziałach noworodkowych w polskich szpitalach pochodzi z zakupów Orkiestry. Uważamy, że te proporcje są nie do przyjęcia i w dość jaskrawy sposób przekraczają normy logicznego myślenia i zdrowego rozsądku. Rodzi to, naszym zdaniem, pytania, czy państwo wypełnia w sposób należyty swoje obowiązki i nawet jeśli organizacje pozarządowe w tym pomagają - i z tym się zgadzamy, bo jest to praktykowane na całym świecie - to czy taka statystyka nie powinna wyglądać odwrotnie?
Kolejne spotkanie Rady odbędzie się już po Nowym Roku. Tymczasem przesyłamy ukłony dla aktywności Urzędu Rzecznika, który już za kadencji dr. Jana Kochanowskiego wykazał wiele cennych inicjatyw. Przypomnijmy tylko portal internetowy „Codziennik Prawny", czy obecność Urzędu na Przystanku Woodstock, która była w wielu ocenach ogromnym sukcesem. Tym bardziej cieszymy się z nowej inicjatywy Pani Rzecznik życząc sobie i innym, aby spotkania Rady Społecznej przynosiły konkretne efekty. Urząd polskiego Obudsmana otrzymuje rocznie ok. 50 tysięcy skarg. Można utonąć w dokumentacji, listach, pismach i całej tej ogromnej urzędowej machinie. Głos Rady Społecznej może wiele spraw przyśpieszyć, wyjaśnić, a na koniec pomóc konkretnym obywatelom i mieszkańcom Polski.
Tak swoją drogą - jest to pierwsza tego rodzaju instytucja, w którego pracach zgodziliśmy się uczestniczyć, wiedząc, że będzie to wymagało konkretnej roboty, a nie tylko figurowania na liście tak zwanego komitetu.
Źródło: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy