Pomyślny horoskop dla Warszawy: Zodiak wkracza do gry [foto]
Kiedyś - bar i kawiarnia. Dzisiaj - miejsce inicjujące dyskusję o przestrzeni miasta. Warszawski Pawilon Architektury Zodiak rozpoczął działalność.
Mieszkańcy Warszawy zyskali nowe miejsce. W ścisłym centrum miasta przy Pasażu Wiecha rozpoczął działalność Pawilon Architektury Zodiak. Ma on służyć dyskusji o przyszłości miasta związanej z architekturą, inwestycjami i rozwojem gospodarczym. Pokazywać wpływ mieszkańców na przestrzeń wokół nich i zachęcać do jej aktywnego kształtowania. W Zodiaku planowane są spotkania, wykłady, dyskusje, warsztaty i wystawy, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.
Charakter miejsca można było poznać w weekend (1-2 grudnia 2018 r.) oficjalnie inaugurujący działalność. Projektanci Pawilonu Szymon Kalata, Eliza Kalata i Mateusz Świętorzecki oprowadzili po nowo powstałym budynku, przybliżyli historię jego projektowania oraz etap realizacji przez firmę budowlaną. Nie zabrakło opowieści i anegdot o najtrudniejszych i najciekawszych zastosowanych rozwiązaniach architektonicznych.
Dopełnieniem oprowadzania po budynku był spacer architektoniczny po jego najbliższym otoczeniu - Ścianie Wschodniej. Podczas spaceru dziennikarz Dariusz Bartoszewicz i architekt Dariusz Hyc opowiedzieli o modernizacji Pasażu Wiecha, Domów Towarowych Centrum, nowej Rotundzie i budynku wznoszonym na miejscu zburzonego Universalu.
Premierowa wystawa w Zodiaku ma tytuł "Futurama Warszawa". To interpretacja ośmiu warszawskich pracowni architektonicznych na temat rezerw terenowych wzdłuż Trasy Tysiąclecia, która miała połączyć Pragę Północ z Pragą Południe. Trasa nigdy nie powstała, ale pytania o jej celowość, charakter i sposób zagospodarowania najbliższego otoczenia są wciąż aktualne. Po wystawie oprowadzał jej kurator, architekt Jakub Szczęsny.
W weekend otwarcia można było też posłuchać wykładów. Historyczka sztuki i architektury Aleksandra Kędziorek opowiedziała jak architektoniczną i urbanistyczną przyszłość naszej planety wyobrażali sobie architekci w drugiej połowie XX wieku. Międzynarodowe biuro architektoniczne A-A Collective oraz pracownia JEMS Architekci zaprezentowały zrealizowane przez siebie projekty.
Dla najmłodszych gości przygotowano warsztaty "Zrób swój Zodiak" oraz "Neonowe Światła Zodiaku". Dorośli także mogli wykazać się kreatywnością, wykonując własnoręcznie pamiątkowe torby w technice sitodruku.
Budynek Zodiaku, jego charakter i detale to bardzo mocny głos w dyskusji o warszawskiej architekturze. Dawny budynek był wyrafinowanym przykładem powojennego modernizmu. Obecna forma łączy najbardziej wartościowe elementy pierwotnego projektu z nowoczesną i unikalną modyfikacją pod kątem funkcjonalnym. Dopełnieniem tej formy ma być plac przed pawilonem, który będzie pełnił funkcję przestrzeni na działania angażujące mieszkańców.
Pawilonowi nie brakuje "smaczków". Wieńczący budynek neon z charakterystyczną gwiazdką to replika oryginalnego neonu Zodiaku z lat 60. ubiegłego wieku. Zdobiąca klatkę schodową mozaika nawiązuje do oryginalnej, pokrywającej ścianę tarasu pawilonu; wykorzystano w niej zresztą odzyskane fragmenty stłuczki szklanej z pierwotnej mozaiki. A na ścianie jednego z pomieszczeń znaleźć można warszawską syrenkę jak z rysunku Pabla Picassa…
Projekt budynku powstał w wyniku współpracy m.st. Warszawy i Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).
Wydarzenia organizowane w Pawilonie Architektury Zodiak można śledzić na stronie internetowej http://pawilonzodiak.pl/ oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/zodiakwpa/
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23