"Pomóż głuchym": ruszyła akcja Biura RPO
Wszyscy – głusi i słyszący – mamy takie same prawa do informacji, uczestnictwa w życiu społecznym i korzystania z usług publicznych
Dlatego głusi potrzebują komunikatów w polskim języku migowym (PJM) lub napisów w języku polskim.
Ponieważ:
- są głuche obywatelki i głusi obywatele, którzy nie znają języka polskiego lub znają go słabo;
- dla wielu głuchych językiem „ojczystym” jest polski język migowy, a język polski jest dla nich językiem obcym;
- wszyscy – głusi i słyszący - mamy takie same prawa do informacji, uczestnictwa w życiu społecznym i korzystania z usług publicznych,
Głusi potrzebują komunikatów w polskim języku migowym (PJM) lub napisów w języku polskim.
Zapewnia im to obowiązujące nas prawo – Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, Konstytucja RP, ustawa o dostępności (ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami).
W akcji „Pomóż głuchym” zapraszamy do sprawdzenia, czy nasi głusi współobywatele mają dostęp do podstawowych informacji na stronach internetowych urzędów gmin. Każdy może to zrobić oraz zaznaczyć swoje uwagi w internetowej ankiecie. Ankietę przygotował i informacje zbiera Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki, który jest partnerem akcji.
Prof. Adam Bodnar mówi do nas w PJM – „Pomóż głuchym.” Po polsku tłumaczy, dlaczego warto to robić
Niewiedza przyczyną wykluczenia
Przygotowaliśmy dla Państwa:
- wskazówki, co można zrobić;
- ankietę zawierającej bazę gmin, w której należy wpisać uzyskane informacje;
- wzór petycji do władz;
- raport „Osoby Głuche w Polsce 2020. Wyzwania i rekomendacje”. W raporcie można znaleźć dodatkowe informacje o tym, jak żyje się w Polsce osobom głuchym (został on również przetłumaczony na pjm).
Przygotowaliśmy również znak graficzny z hasłem „Mówimy różnymi językami”. Jest on domeną publiczną i każdy może go używać, aby promować równe prawa głuchych i słyszących.
Wszystkie załączniki i linki do tekstów w polskim języku migowym znajdują się tutaj
Mail do kontaktu w sprawie akcji to: pomoz.gluchym@brpo.gov.pl
Mamy nadzieję, że zwrócenie uwagi na potrzeby osób głuchych pomoże budować wrażliwość wobec tej grupy naszych współobywatelek i współobywateli, którzy są wykluczani przez słyszących z wielu sfer życia, w tym z ważnych usług publicznych.
A przyczyną tego wykluczenia nie jest zła wola lecz niewiedza na temat barier, jakich doświadczają głusi w komunikowaniu się ze słyszącymi.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z raportem Osoby Głuche w Polsce 2020. Wyzwania i rekomendacje przygotowanym przez Komisję Ekspertów ds. Osób Głuchych przy RPO. Można w nim znaleźć informacje, które pozwolą poznać choć pobieżnie stopień wykluczenia głuchych i rodzaj barier, które jako słyszący wznosimy przed głuchymi.
Będziemy bardzo wdzięczni za przekazanie informacji o akcji w Państwa środowisku oraz za upowszechnienie raportu i wykorzystanie zawartych w nim informacji w Państwa aktywności zawodowej i społecznej. Zapraszamy do udziału w akcji „Pomóż głuchym”.