Polska dostanie wsparcie z nowego Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym
Komisja Europejska poinformowała, że w latach 2014-2020 Polska otrzyma 473,36 mln euro z nowego Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie żywnościowe dla osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym zgodnie z „Krajowym Programem Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020. Nowy wymiar aktywnej integracji”.
Marianne Thyssen, komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników, powiedziała: – Z zadowoleniem przyjmuję wiadomość o przyjęciu tego programu operacyjnego, który pomoże Polsce przeciwdziałać wysokiemu poziomowi poważnej deprywacji materialnej. Wysoko oceniam również fakt, że szczególną wagę przykłada się do rodzin wielodzietnych i osób bezdomnych, czyli grup doświadczających największych trudności. Wierzę, że Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym będzie odgrywał kluczową rolę w niesieniu pomocy najbardziej narażonym obywatelom Europy w znalezieniu swojego miejsca w społeczeństwie i w znacznym stopniu przyczyni się do walki z ubóstwem.
Zapoznaj się z „Krajowym Programem Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020. Nowy wymiar aktywnej integracji"
Kontekst
Europejski Fundusz Pomocy Najbardziej Potrzebującym będzie wspierał wszystkie 28 państw członkowskich w działaniach zmierzających do udostępnienia szerokiego spektrum niefinansowego wsparcia dla osób najbardziej potrzebujących – bez względu na to, czy są to osoby żyjące samotnie, rodziny, gospodarstwa domowe, czy inne grupy takich osób. Pomoc ta może obejmować dostarczanie żywności, ubrań i innych podstawowych artykułów osobistego użytku, np. obuwia, mydła czy szamponu. Może ona być także wykorzystywana do działań, które sprzyjają integracji społecznej.
Każde państwo członkowskie określi grupę docelową „osób najbardziej potrzebujących” w ramach krajowego programu operacyjnego. Państwa członkowskie mogą następnie zadecydować, zgodnie z własną sytuacją i preferencjami, jakiego rodzaju pomocy chcą udzielać (żywność lub artykuły pierwszej potrzeby, ewentualnie ich kombinacja) oraz jaki będzie preferowany model zaopatrzenia i dystrybucji żywności oraz innych dóbr.
Dodatkowe informacje:
- Często zadawane pytania na temat Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym: MEMO/14/170
- Rozporządzenie (UE) 223/2014 w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym
- Strona internetowa DG ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
- Komisarz Marianne Thyssen na Twitterze