Politycy za wprowadzeniem edukacji klimatycznej do podstawy programowej
15 lipca 2021 z inicjatywy UNGC Network Poland w Warszawie odbył się Okrągły Stół dla Edukacji Klimatycznej. Wzięli i wzięły w nim udział przedstawicielki i przedstawiciele Klimatycznego Dialogu Młodzieżowego, zabiegający o wprowadzenie edukacji klimatycznej do podstawy programowej oraz przedstawiciele i przedstawicieli rządu oraz partii politycznych. Wydarzenie to stanowiło inaugurację procesu, który potrwa do kwietnia 2022 r., a którego celem jest wypracowanie szczegółowych postulatów o edukacji klimatycznej. Poniżej przedstawiamy relację Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
15 lipca 2021 r. aktywiści i aktywistki MSK uczestniczyli i uczestniczyły w Okrągłym Stole dla Edukacji Klimatycznej zorganizowanym w Warszawie przez UNGC Network Poland. Wydarzenie to stanowiło inaugurację procesu, który potrwa do kwietnia 2022 r., a którego celem jest wypracowanie szczegółowych postulatów o edukacji klimatycznej.
Do udziału w projekcie zostało zaproszonych 80 organizacji pozarządowych, wszystkie partie polityczne, minister Przemysław Czarnek i minister Michał Kurtyka. Niestety, pierwszy Okrągły Stół dla Edukacji Klimatycznej miał miejsce bez obecności Ministra Klimatu i Ministra Edukacji. Mamy nadzieję, że ta sytuacja nie powtórzy się na kolejnych etapach, ponieważ zaangażowanie obu ministrów jest niezbędne w procesie wypracowania, a następnie wprowadzenia rzetelnej edukacji klimatycznej do polskich szkół.
Wydarzenie rozpoczęła publikacja wyniku petycji #TakdlaEdukacjiKlimatycznej, pod którym zebraliśmy i zebrałyśmy 59303 podpisy! Po raz pierwszy przedstawiony został również raport “Edukacja Klimatyczna w Polsce”, będący owocem pracy osób eksperckich, polityków i polityczek, a także naszych działaczy i działaczek. Dokument poddaje analizie obecny stan wiedzy Polek i Polaków na temat kryzysu klimatycznego oraz odpowiada na pytania, dlaczego i w jakiej formie potrzebujemy edukacji klimatycznej w szkołach.
Przy Okrągłym Stole głos zabrały głos przedstawicielki i przedstawiciele zróżnicowanych środowisk, organizacji i instytucji. Zdecydowana większość spośród nich (w tym posłanka Jadwiga Emilewicz z Prawa i Sprawiedliwości oraz osoby reprezentujące Ministerstwa) opowiedziała się za wprowadzeniem kompleksowej edukacji klimatycznej do polskich szkół.
Swoje postulaty przedstawił Klimatyczny Dialog Młodzieżowy, w którego skład wchodzą Młodzieżowa Rada Klimatyczna, Młodzieżowa Rada Ekologiczna, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Rada Dzieci i Młodzieży oraz Polska Rada Organizacji Młodzieżowych. Ich listę znajdziecie pod postem!
Źródło: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.