Szmo Kacprzak: Politycy poparli postulaty Młodzieżowego Dialogu Klimatycznego
Przedstawiciele partii politycznych zgodzili się, że tematu edukacji klimatycznej nie można już ignorować. To uznałbym za przełom. Po dwóch latach protestów, petycji, słania listów, organizowania różnych spotkań i akcji – wreszcie coś się wydarzyło.
15 lipca 2021 r. odbyło się spotkanie inaugurujące Okrągły Stół dla Edukacji Klimatycznej. W ten sposób także podsumowaliśmy pierwszy etap kampanii „TAK! dla edukacji klimatycznej”, zapoczątkowany przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w kwietniu tego roku. Było to bardzo długie i owocne spotkanie.
Jestem bardzo zadowolony, wprost duma mnie rozpiera, z tego, jak zaprezentował się Młodzieżowy Dialog Klimatyczny, czyli grupa składająca się z przedstawicieli wielu organizacji młodzieżowych: Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych w Polsce, Młodzieżowej Rady Klimatycznej, Rady Dzieci i Młodzieży RP, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego oraz Młodzieżowej Rady Ekologicznej. Postulaty, które przedstawił Młodzieżowy Dialog Klimatyczny zostały uznane przez wielu ekspertów za osiągalne, realne i możliwe do wprowadzenia szybko. To była świetna robota. I – co ważne – udało się te postulaty wypracować wspólnie. To bym zaliczył na plus.
Negatywnie natomiast oceniam nieobecność ministrów, zwłaszcza ministra Przemysława Czarnka. To niepokojący sygnał. Nie wiem, dlaczego minister nie przybył, tym bardziej, że ustalenia wstępne były takie, że będzie obecny. Może to wynik ostatnich wydarzeń i wrzenia wokół osoby ministra edukacji. Od niego i od Ministra Klimatu i Środowiska otrzymaliśmy jedynie listy. Oględne w treści – oględnie mówiąc. Najmniej konkretny list dostaliśmy od Prezydenta Andrzeja Dudy, ale to nie dziwi, ponieważ Prezydent od dawna traktuje temat zmian klimatycznych po macoszemu.
Jedyną przedstawicielką rządu była minister Jadwiga Emilewicz, która – jak się wydaje – musiała aż w tekstach filozoficznych znajdować uzasadnienie dla potrzeby zajęcia się sprawami klimatu.
To smutne, że dla jej opcji politycznej konieczne jest odwoływanie się do myśli filozoficznej, aby zrozumieć, że trzeba zadbać o swoją planetę. Jednak doceniam, że pani minister w ten sposób próbuje dotrzeć do swoich koleżanek i kolegów partyjnych z proklimatycznym przesłaniem i za to należy jej się pochwała.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele wszystkich partii politycznych i to było budujące, ponieważ w zasadzie wszyscy zgadzali się co do potrzeby wprowadzania edukacji klimatycznej. Oś konfliktu między politykami dotyczyła jedynie – znów – filozoficznych podstaw takich działań. Dla jednych człowiek był w centrum świata przyrodniczego, dla innych – był częścią tego świata. Słuchając tych dyskusji, aż chciało się powiedzieć: „Niech że on będzie w środku, czy na zewnątrz, ale niech będzie żywy”.
Przedstawiciele partii politycznych zgodzili się jednak, że tematu edukacji klimatycznej nie można już ignorować. To uznałbym za przełom. Po dwóch latach protestów, petycji, słania listów, organizowania różnych spotkań i akcji – wreszcie coś się wydarzyło.
Odnosząc się do postulatów zgłoszonych przez Młodzieżowy Dialog Klimatyczny politycy je poparli i ocenili jako warte wdrożenia. Parlamentarzyści z Nowoczesnej i PSL-u zapowiedzieli, że będą je zgłaszać na posiedzeniach różnych komisji, w których pracują, aby nadać im bieg legislacyjny. Postulowano także, aby nie ograniczać edukacji klimatycznej jedynie do młodzieży szkolnej, ale uwzględnić ją także w szkolnictwie wyższym oraz w edukacji ustawicznej.
Spotkanie 15 lipca 2021 r. było pierwszym z wielu zaplanowanych. Nad całym procesem czuwa UN Global Compact Network Poland, które będzie dbało, aby spotkania Okrągłego Stołu dla Edukacji Klimatycznej odbywały się regularnie i aby doszło także do spotkań z ministrami, którzy nie wzięli udziału w tej pierwszej dyskusji. Rozmowy mają się zakończyć 22 kwietnia 2022 r., a więc w Światowy Dzień Ziemi, kiedy Okrągły Stół przedstawi program reformy edukacji klimatycznej w polskiej oświacie.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.