Poradnik “OSP - działaj sprawnie” to skarbnica wiedzy dla członków zarządów, opiekunów MDP oraz działaczy i działaczek Ochotniczych Straży Pożarnych, którym zależy na tworzeniu przyjaznego środowiska formalno-prawnego w każdej jednostce. Zawarta w nim wiedza z pewnością przyda się na co dzień i sprawi, że wasza ciężka praca stanie się o wiele bardziej efektywna, profesjonalna i trwała!
Publikacja autorstwa druha Bartka Robaka z OSP Krasocin, druha Adama Paluszkiewicza z OSP “Stołpno” oraz Moniki Chrzczonowicz znanej z portalu ngo.pl, dostarcza specjalistyczną i fachową wiedzę dla zarządów Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wszystkich działających na ich rzecz.
To zbiór porad formalno-prawnych, inspiracji oraz wskazówek, jakiego do tej pory jeszcze nie było. W jednym miejscu zostały zebrane i wyjaśnione zagadnienia związane z prawem i formalnościami w OSP, fachowym zarządzaniem w jednostkach, oraz sposoby na pozyskiwanie funduszy na działalność. Dodatkowo, część poradnika została poświęcona praktycznym poradom oraz inspiracjom dla opiekunów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
Jak działać zgodnie z prawem? Formalności w OSP
Nowatorski poradnik został podzielony na trzy rozdziały obfitujące w specjalistyczną wiedzę. Pierwszy z nich zatytułowany “OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA - PODSTAWY DZIAŁANIA” poświęcony został aktom prawnym obowiązującym w OSP. Autorzy wyjaśniają i interpretują kwestie związane m.in z ustawą o OSP, prawie o stowarzyszeniach i wolontariacie.
Dodatkowo, w tej części publikacji znajdziecie informacje dotyczące statutów i ich tworzenia - to praktyczne źródło i obszerna instrukcja budowania tego typu dokumentów. W ramach powyższego rozdziału znajdziecie również obszerne doradztwo związane z księgowością, sprawozdawczością oraz wiele innych praktycznych zagadnień, z którymi zarządy stykają się na co dzień.
Ludzie w OSP i inspiracje dla opiekunów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych
Rozdział pt. “LUDZIE DZIAŁAJĄ W OSP” to praktyczne wskazówki oraz porady na temat stanowienia i kształtowania władzy w OSP. Jak powinno funkcjonować walne zebranie członków, jak zgodnie z prawem może działać zarząd oraz wszystko na temat komisji rewizyjnych i samokontroli.
Druga część tego rozdziału to obszerna i fachowa wiedza dla wszystkich działających z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą. W tej części autorzy przeprowadzili dogłębną analizę potrzeb i możliwości drużyn oraz zaproponowali narzędzia pomocne w pracy z MDP. Znajdziecie tam również praktyczne wskazówki na temat planowania, organizowania oraz przeprowadzania zbiórek. To zbiór inspiracji, które zachęcą was do kreatywnego działania z młodzieżą. Co więcej, znajdują się tam również wskazówki odnośnie założenia drużyny oraz planowania działań przez cały rok.
Jak pozyskać pieniądze na działalność OSP? Wszystkie sposoby opisane w poradniku!
Temat pieniędzy i ich pozyskiwania jest szalenie ważny dla Ochotniczych Straży Pożarnych, dlatego nie mogło go również zabraknąć w poradniku. Rozdział pt. “WSZYSTKO O PIENIĄDZACH NA DZIAŁANIA OSP” to precyzyjne źródło wiedzy na temat pozyskiwania środków na działalność OSP.
W publikacji znajdziecie sposoby i instrukcję pozyskania pieniędzy z dedykowanych źródeł oraz tych ogólnodostępnych. To nie tylko podpowiedź gdzie szukać pieniędzy dla OSP, ale również rozwiązanie wszelkich kwestii związanych z legalnością pozyskiwania pieniędzy, czy innych dóbr - na przykład przekazania/pozyskania sprzętu ratowniczo-gaśniczego.
Jak pobrać i korzystać z poradnika?
Publikacja jest dostępna całkowicie za darmo w serwisie PORADNIK.NGO.PL, w dziale: Ochotnicze Straże Pożarne [KLIKNIJ]
Wystarczy tam wejść, kliknąć przycisk POBIERZ PORADNIK OSP na pomarańczowym tle i zostawić swój adres e-mail. Pełna publikacja zostanie automatycznie dostarczona na wskazaną skrzynkę mailową w formacie PDF. Zachęcamy!
Słowo od autorów
I na koniec warto przytoczyć wstęp do publikacji. Niech to będzie dla Was dodatkową zachętą.
Kim chciałabyś, chciałbyś zostać, jak dorośniesz? Takie pytanie często pada w przedszkolu. Odpowiedzi są różne, czasem też zabawne i choć pojawiają się nowe pomysły na zawody, np. youtuber, to można być prawie pewnym, że w każdej grupie choć jedna osoba odpowie – strażakiem. Odważni, silni, pomocni jak Superman czy Batman, tylko że realni. Obecni w naszej rzeczywistości. Nie dziwi więc ten dziecięcy zachwyt i chęć podążania za wzorem. Ma to także swoje potwierdzenie w dorosłym życiu. Według badań firmy SW Research z kwietnia 2022 r. strażak był najlepiej ocenianym zawodem w Polsce. Aż 81% badanych wskazało, że to najbardziej poważany zawód. Podobnie zresztą było w tym samym badaniu rok wcześniej, gdy także strażak wygrał ranking. Na drugim miejscu w obu latach uplasował się ratownik medyczny. Piotr Zimolzak z SW Research tak komentował wyniki: „Ratowanie zdrowia i życia niejednokrotnie wiąże się z dużą dozą poświęcenia i bohaterstwa, co w naturalny sposób wywołuje w społeczeństwie wysoki szacunek dla przedstawicieli związanych z tą dziedziną życia. To tłumaczy tak wysoką pozycję strażaka i ratownika medycznego”.
Czy za kilka lat na to pytanie w przedszkolu padną takie same odpowiedzi? Przypuszczamy, że tak. Przede wszystkim pewność taką mamy patrząc na grono pasjonatów, z którymi mamy okazję realizować szereg przedsięwzięć, choćby w projekcie Związku OSP RP „OSP – Potencjał Młodych”. To młodzi liderzy swoich OSP, opiekunowie młodzieży, którzy dają świadectwo ciągłości cennej misji strażaków i zapewnienia ciągłości pokoleniowej w ruchu ochotniczym. Widać też zmianę w podejściu do zarządzania, do doceniania różnych talentów, różnych kompetencji, do łączenia różnorodnych wizji.
To już nie samodzielny Superman ratuje świat, to cała grupa Avengersów i wspierających ich osób planuje, zarządza, działa. I to dla Was, bohaterów oraz bohaterek codzienności OSP, przygotowaliśmy tę publikację. Pokazujemy w niej kontekst działania w środowisku, także prawny i formalny oraz podajemy rozwiązania i przykłady działań ku inspiracji. Opowiadamy Wam też o historii ruchu strażackiego. Korzystajcie!
A Ty, kim chcesz zostać, jak dorośniesz?
O PROJEKCIE
Projekt OSP – Potencjał Młodych realizowany jest w partnerstwie ZOSP RP ze Stowarzyszeniem Klon/Jawor z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Odwiedź nas:
Napisz do nas: potencjalmlodych@osp.org.pl
Źródło: Pismo “Strażak”
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.