Teatr Remus zaprasza na Podwórkowy Barter już w najbliższą sobotę!
Dzień będzie podsumowaniem działań podejmowanych od początku sierpnia na praskich podwórkach. Wszystkie informacje, ulotki, zeszłoroczną gazetkę oraz broszurki można będzie otrzymać w KIOSKU znajdującym się w sercu Pragi, czyli na ul. Czynszowej pod widniejącym na ścianie Muralem
TEATR REMUS, jak mówi jego założycielka Katarzyna Kazimierczuk: „zdecydowanie różni się od tradycyjnych teatrów, do jakich przyzwyczajony jest bywalec stołecznych scen. - Nie zajmujemy się wystawianiem sztuk teatralnych. Uważamy, że spektakl teatralny to niezależny byt, tak jak książka czy obraz i że należy go tworzyć za pomocą środków teatralnych, a nie literackich. Teatr nie służy do tłumaczenia tekstu literackiego na język sceny. To niezależna dziedzina sztuki.”
Program Stowarzyszenia, jak mówi Kazimierczuk: „jest kierowany do wszystkich dzieci, młodzieży, osób starszych i tych którzy odwiedzają scenę alternatywną regularnie, ale też ludzi, którzy się tym w ogóle nie zajmują. Ekipie tworzącej Teatr Remus zależy na zainteresowaniu środowisk, które na co dzień nie obcują ze sztuką teatralną.”
Nie czekamy w Teatrze aż publiczność, uczestnicy, czy zainteresowani przyjdą do nas to my wychodzimy do nich. Jak podkreśla Kasia: „Chcemy pokazać, że można mieć cel i w tym celu wyjść z domu. Że człowiek nie jest zdeterminowany tym, gdzie się urodził, że może coś zmienić własną działalnością.”
Jednym z przedsięwzięć, kontynuowanym przez Teatr Remus, jest Projekt „Kobierce”. Ideą tegorocznych spotkań jest integracja środowisk wykluczonych i niepełnosprawnych społecznie. Podczas wspólnego układania papierowego dywanu, czyli KOBIERCA nawiązujemy szczególny rodzaj relacji w której uczymy się siebie nawzajem.
Równolegle do kobiercowych zajęć na praskich podwórkach narasta wrzawa przed wyczekiwanymi przez dzieciaki i dorosłych zajęciami warsztatowymi. W sierpniu praskie podwórka zamieniają się w nietypowy plac zabaw. Można spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach, albo zagrać w mini sztuce podczas zajęć teatralnych prowadzonych przez animatorów i aktorów Teatru. Dzieciaki mają szansę uszczknąć reporterskiej części spotkań poprzez uczestnictwo w warsztatach dziennikarskich pod skromnym okiem Agaty Andrasiak która w rubryczce „o sobie” pisze: „Współtworzę i organizuje projekty animacyjne, aktywizujące społeczność lokalną, małomiasteczkową i wiejską, przy których działam w różnym czasie i przestrzeni, najczęściej "z" bądź "dla" dzieci i młodzieży”. Razem z Agatą warsztaty prowadzi Gosia Dobrydnio „Mogę określić siebie mianem aktywistki, działającej wszędzie tam, gdzie potrzebna jest bezinteresowna pomoc i wsparcie. Współtworzę m.in. projekty aktywizujące społeczność małomiasteczkową i wiejską”.
29 sierpnia 2009, start o godz. 16.00, na podwórku przy ul. Strzeleckiej
Wprogramie:
• Wspólne układanie kobierca
• Parada
• Prezentacja warsztatów
• Odkrycie obrazów namalowanych na ścianach kamienic, podwórkowych drzewach.
Źródło: Facebook