Podsumowanie projektów badawczych zrealizowanych przez MIiR i OECD
21 września 2015 r. w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca wyniki dwóch projektów badawczych zrealizowanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wspólnie z Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, dotyczących wspierania przedsiębiorczości osób młodych oraz umiejętności niezbędnych dla zielonych miejsc pracy.
Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z wynikami raportów z ww. badań:
- "Przegląd polityk i programów w zakresie przedsiębiorczości, sprzyjających włączeniu społecznemu. Wspieranie przedsiębiorczości wśród osób młodych w Polsce",
- "Lokalny rynek pracy w kontekście umiejętności niezbędnych dla zielonych miejsc pracy - możliwości wsparcia niskoemisyjnego sektora niebieskiej gospodarki".
Projekt dotyczący wspierania przedsiębiorczości osób młodych w jest częścią serii podobnych inicjatyw realizowanych wspólnie przez OECD i Dyrekcję Generalną ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego w Komisji Europejskiej w różnych krajach, a jego celem była analiza bieżących polityk publicznych i programów wspierających przedsiębiorczość osób młodych.
Podczas wystąpienia Pan David Halabisky – ekspert OECD z Programu LEED – zaprezentował przegląd aktualnego i planowanego w najbliższej przyszłości wsparcia przedsiębiorczości oraz ocenę najważniejszych mocnych i słabych stron aktualnych i planowanych propozycji w tym obszarze (np. rozwijania umiejętności w dziedzinie przedsiębiorczości, dostępu do finansowania, zmiany otoczenia regulacyjnego i instytucjonalnego). W toku dyskusji komentowano interesujące wyniki badania, a także analizowano możliwości poprawy sytuacji osób młodych pod względem inwestycji w rozwój ich kompetencji i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości.
W drugiej części spotkania Pani Nathalie Cliquot – ekspert OECD – przedstawiła wyniki i rekomendacje z badania pn. „Lokalny rynek pracy w kontekście umiejętności niezbędnych dla zielonych miejsc pracy”. W swoim wystąpieniu podkreśliła, iż przechodzenie do niskoemisyjnej i oszczędnej w surowce gospodarki będzie wymagało nie tylko inwestycji infrastrukturalnych, ale również zmian w strukturze zatrudnienia, kierunkach kształcenia czy podnoszenia kwalifikacji, tak aby umożliwić rozwój inicjatyw proekologicznych w wielu sektorach gospodarki, takich jak np. lądowa i morska energia odnawialna, transport, niskoemisyjna infrastruktura czy ekologiczna produkcja żywności. Istotny potencjał dla zapewnienia zrównoważonego wzrostu gospodarczego opartego o zasoby wodne w województwie pomorskim to rozwój "inteligentnych specjalizacji" - zarówno w przypadku tradycyjnych, jak i nowo-powstających sektorów "niebieskiej gospodarki".
W tym kontekście, odpowiednie zaplanowanie i wdrożenie wsparcia z EFS bezpośrednio przyczyni się do osiągania strategicznych kierunków rozwoju, wyznaczonych w dokumencie Europa 2020. Raport z tego badania dotyczący Polski, którego publikację zaplanowano na październik br., stanowić będzie część większego raportu międzynarodowego, który zostanie przygotowany przez OECD w 2016 r.