Podstawowe zasady ochrony dzieci przed krzywdzeniem w sytuacji kryzysu humanitarnego
Kryzysy humanitarne związane z wojnami stwarzają dla dzieci szereg zagrożeń. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opracowała Podstawowe zasady ochrony dzieci przed krzywdzeniem w sytuacji kryzysu humanitarnego. Ich celem jest zapewnienie dzieciom z doświadczeniem uchodźczym lepszej ochrony przed krzywdzeniem w miejscach tymczasowego pobytu.
Kryzysy humanitarne związane z wojnami stwarzają dla dzieci szereg zagrożeń: od krzywdzenia ze strony bliskich dorosłych, którzy sami mierzą się w takich sytuacjach z wieloma wyzwaniami i wysokim poziomem stresu, po przemoc i wykorzystanie ze strony osób trzecich, które wykorzystują trudne położenie dziecka i niższy poziom ochrony i uważności ze strony jego opiekunów.
Brakuje precyzyjnych danych, jaki odsetek dzieci uchodźczych doświadcza krzywdzenia ze strony bliskich dorosłych czy osób trzecich. Różne badania wskazują jednak, że jest on bardzo wysoki - nawet do 54% dzieci z doświadczeniem uchodźczym pada ofiarą przemocy, w tym 20% dzieci doznaje wykorzystywania seksualnego. Szczególnie narażone na krzywdzenie są dzieci bez opieki.
Do Polski każdego dnia docierają tysiące dzieci z opiekunami oraz dzieci przyjeżdżające bez opiekunów formalnych, szukając ochrony przed zagrożeniami wojny. Dzięki wielkiej mobilizacji społeczeństwa, organizacji pozarządowych i samorządów znajdują schronienie, środki do życia i opiekę. Musimy zrobić wszystko, by podczas kryzysu uchodźczego dzieci uniknęły również zagrożenia przemocą i wykorzystywaniem.
Dla organizacji i instytucji, które mają kontakt z dziećmi uchodźczymi
Zasady są adresowane do organizacji i instytucji, których pracownicy, współpracownicy i wolontariusze mają bezpośredni kontakt z dziećmi z doświadczeniem uchodźczym w miejscach tymczasowego pobytu.
Czym są miejsca tymczasowego pobytu?
To miejsca, w których przebywają dzieci oczekujące na docelowe miejsce pobytu, często pod opieką osób trzecich. Są to punkty recepcyjne, przejściowe zakwaterowania zbiorowe (np. hostele, hotele, ośrodki wczasowe, domy pielgrzyma itd.), ale też miejsca, gdzie ad hoc organizowane są różne formy spędzania czasu przez dzieci z doświadczeniem uchodźczym bez nadzoru ich opiekunów. Zapisy niniejszego dokumentu dotyczą również organizacji koordynujących zakwaterowanie w prywatnych domach i mieszkaniach polskich rodzin.
Jak w Zasadach definiowane jest „dziecko”?
Dziecko to każda osoba przed 18. rokiem życia.
Czym jest krzywdzenie dziecka?
Krzywdzenie to wszelkie formy przemocy fizycznej i psychicznej, zaniedbania oraz wykorzystywania seksualnego dziecka.
Jak mogę wdrożyć Zasady w swojej instytucji lub organizacji?
Możesz wykorzystać opracowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę Zasady lub zaadaptować ją do potrzeb swoich działań.
Materiały dostępne są bezpłatnie na stronie: PODSTAWOWE ZASADY OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM W SYTUACJI KRYZYSU HUMANITARNEGO.
Ważne jest, aby z Zasadami zostali zapoznani wszyscy pracownicy, wolontariusze i współpracownicy organizacji - na wszystkich jej szczeblach - oraz, żeby każdy z nich zobowiązał się do ich stosowania.
PODSTAWOWE ZASADY OCHRONY DZIECI PRZED KRZYWDZENIEM W SYTUACJI KRYZYSU HUMANITARNEGO >
Zwiększyć bezpieczeństwo dzieci, zidentyfikować ryzyko krzywdzenia
Zasady przedstawiają rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzieci i wskazujące, jak identyfikować sytuacje ryzyka krzywdzenia. Zawierają regulacje, które powinny być przestrzegane przez wszystkich pracowników/pracowniczki i wolontariuszy/wolontariuszki tych organizacji/instytucji. Organizacja/instytucja jest odpowiedzialna za upewnienie się, że wszystkie osoby biorące udział w jej działaniach i mające kontakt z dziećmi znają, rozumieją i godzą się (także formalnie akceptując dokument) na przestrzeganie Zasad.
Podstawowe zasady ochrony dzieci z doświadczeniem uchodźczym w miejscach tymczasowego pobytu dotyczą:
- Weryfikowania i przygotowania pracowników/pracowniczek i wolontariuszy/wolontariuszek, kontaktujących się z dziećmi.
- Podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia.
Przedstawione rozwiązania mogą zostać zaadaptowane w każdej instytucji/organizacji, z uwzględnieniem jej specyfiki i potrzeb.
Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23