POD LUPĄ: Organizacje wobec pandemii. „Pandemia i co dalej?” – debata online portalu ngo.pl już dziś o 16.00
Podobno w wyniku pandemii koronawirusa ma zapanować "nowa normalność". Czy to znaczy, że przed pandemią było wszystko w porządku? Co już się zmieniło? A co powinno być inne? W jakim stanie jest społeczeństwo? Co z przyszłością polskiej demokracji, która również przeżywa swój kryzys? Nad tym będziemy się nad zastanawiać podczas debaty „Pandemia i co dalej?“. Naszymi gośćmi będą Adam Bodnar, Ewa Kulik, Krystyna Starczewska i Jakub Wygnański. Piątek, 29 maja o godz. 16.00 w portalu ngo.pl i na profilu FB. Zapraszamy.
Wspólnie rozłożymy na czynniki pierwsze określenie, które w ostatnich miesiącach zrobiło furorę: „nowa normalność“;. Nie tylko zastanowimy się nad tym, co już zmieniła pandemia i co jeszcze zmieni, ale postaramy się postawić diagnozę punktu wyjścia.
Podczas debaty „Pandemia – i co dalej?“ zastanowimy się m.in. nad tym:
- jakim społeczeństwem byliśmy chwilę przed zamknięciem w domach w związku z pandemią
- z jakim kapitałem – jeśli w ogóle – z nich teraz wychodzimy
- co powinno się zmienić w wyniku pandemii
- czy i jaka jest w tym wszystkim rola organizacji pozarządowych.
Dyskutować będziemy nie tylko w kontekście kryzysu humanitarnego, ale również praworządności, dlatego poszukamy też odpowiedzi na pytanie o to, co dalej z polską demokracją.
Dlaczego warto rozmawiać o tym, co pandemia zmieniła i co zmieni w naszym życiu? Trudno o lepszą odpowiedź niż ta, której w rozmowie z portalem ngo.pl udzielił Jakub Wygnański, jeden z naszych gości: „Byłoby nieszczęściem znaleźć się w punkcie wyjścia, od którego powtórzy się to samo, z tym samym złym skutkiem“.
Gośćmi debaty „Pandemia i co dalej?“ będą:
Dr hab. Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich zgłoszony na urząd w 2015 roku z poparciem 67 organizacji pozarządowych, prawnik i nauczyciel akademicki. W latach 2004-2015 związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, najpierw jako współtwórca i koordynator Programu Spraw Precedensowych, a następnie jako szef działu prawnego i wiceprezes zarządu. Ekspert Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W latach 2013-2014 członek rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. Wraz z Biurem wyróżniony m.in. norweską Nagrodą Rafto przyznawaną obrońcom praw człowieka na świecie (2018 rok) oraz za odważne działania na rzecz obrony niezależności sądów i praw podstawowych Nagrodą Praworządności (Rule of Law Award) przyznawaną przez World Justice Project (2019).
Dr Ewa Kulik-Bielińska – dyrektorka Fundacji Batorego, działaczka opozycji demokratycznej w PRL, tłumaczka literatury pięknej. Od lat zaangażowana w działania na rzecz poprawy warunków funkcjonowania organizacji pozarządowych, rozwoju filantropii i aktywności obywatelskiej w kraju i zagranicą. Była przewodnicząca Europejskiego Centrum Fundacji (EFC) w Brukseli, zrzeszającego ponad dwieście największych fundacji europejskich.
Krystyna Starczewska – polonistka, filozofka, etyczka i pedagog. W latach 80. Związana z opozycją. Współpracowała z KOR-em. W 1989 roku brała udział w obradach podzespołu do spraw oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki i postępu technicznego w ramach obrad Okrągłego Stołu. Współtwórczyni Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących „Bednarska“. Prezeska Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej.
Jakub Wygnański – socjolog, w latach 2002-2003 stypendysta Yale Univeristy. Współorganizator III sektora w Polsce. W latach 80. działacz "Solidarności" i Komitetów Obywatelskich. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych "Stocznia". Członek Stowarzyszenia Ashoka (Międzynarodowa Organizacja Innowatorów Społecznych). Współtwórca m.in. Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych oraz Banku Danych o Organizacjach Pozarządowych Klon/Jawor. Współpracował m.in. z Polską Akcją Humanitarną, Fundacją im. Stefana Batorego oraz Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego pierwszej, trzeciej i czwartej kadencji.
Debatę obejrzysz na stronie głównej ngo.pl oraz na profilu facebook.com/ngo.pl.
29 maja (piątek) o godz. 16.00.
Debata jest częścią cyklu Pod lupą – wspólnego przedsięwzięcia portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych i przyglądamy mu się z różnych stron. Tym razem zastanawiamy się, co koronawirus zmienił w życiu pozarządowym i społecznym. Wszystkie materiały aktualnego cyklu znajdziecie tutaj >>.
Źródło: informacja własna ngo.pl