Po konferencji NIW. Jest dobra energia. Jak ją wykorzystamy? [komentarz]
Większość uczestników i uczestniczek dorocznej konferencji Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego wyczekiwało panelu z udziałem przedstawicielek rządu, w tym nowej ministry ds. społeczeństwa obywatelskiego. Gdy po panelu pytałam o refleksje, usłyszałam, że padło mało konkretów, choć moi rozmówcy wyczuwali dobrą energię ze strony rządowej.
Wróciłam z dorocznej konferencji NIW-CRSO. W tym roku poprzedziło ją spotkanie organizacji-operatorów konkursów regrantingowych w ramach Programu NOWEFIO, Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Poradniczych i Funduszu Młodzieżowego.
Po przybyciu 5 listopada do The Tide, gdzie odbywała się konferencja NIW, zapytałam osoby uczestniczące w poprzednim dniu o refleksje. Usłyszałam, że oprócz sieciowania ważna była możliwość kontaktu z dyrektorem NIW, Michałem Braunem, który poprosił by mówić do niego po imieniu. Bardzo dobrze ten gest był odebrany wśród działaczy. A kolejne dwa dni konferencji od powitania, poprzez panele aż do wieczornego bankietu po pierwszym dniu konferencji, odbywały się w przyjemnej, luźnej atmosferze, tworzonej na równi przez pracowników Instytutu oraz reprezentantki ministerstw i parlamentu, jak i osoby działające w NGO.
To może mało konkretny, ale jasny gest, dający nadzieję na podejście partnerskie i otwarte do osób ze stowarzyszeń i fundacji z całej Polski, przybyłych na konferencję.
Jak możemy współpracować, pomimo różnic poglądów?
Wydarzenie obfitowało w różne tematy i formy, a co szczególnie istotne, bazowało na wielu ekspertach sektora obywatelskiego. Na dzień dobry pierwszego dnia Konferencji Fundacja Nowej Wspólnoty przeprowadziła z udziałem stu osób „wspólną rozmowę”, w której poszukiwaliśmy odpowiedzi, jak możemy współpracować, pomimo różnic poglądów?
Refleksje uczestników zebrał Wawrzyniec Smoczyński w trzy bloki: ingerencja polityków w III sektor (m.in. wpływ polityków na III sektor, brak partnerstwa w samorządach, zmiana programów NIW), niepewność finansowa (m.in. późne konkursy NIW, niemożliwość planowania, małe pule środków w konkursach, ubiznesowienie III sektora rozumiane jako podporządkowywanie misji do potrzeb współpracujących firm) oraz dalsza polaryzacja III sektora (m.in. obawa przed rozliczeniami, teraz „nasi” oraz „małe” kontra „duże” NGO).
Dobra energia, mało konkretów
Można powiedzieć, że w ten sposób wskazaliśmy wprost rekomendowane tematy dla dyskutantów paneli, w tym jednego z kluczowych, który odbywał się drugiego dnia. Uczestniczyły w nim, oprócz świeżo powołanej ministry ds. społeczeństwa obywatelskiego Adriany Porowskiej, także wiceministry: Katarzyna Nowakowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Marta Cienkowska, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także dyrektor NIW-CRSO Michał Braun. Stronę obywatelską reprezentowała Karolina Dreszer-Smalec, prezeska OFOP. Większość z nas chyba wyczekiwało tej części konferencji najbardziej. Co z niej wynika? Gdy po panelu dopytałam o refleksje kilkunastu osób, usłyszałam, że padło mało konkretów, choć moi rozmówcy wyczuwali dobrą energię ze strony rządowej.
Nowa Ministra w swoich wypowiedziach wykazała dużo dobrej woli i zaangażowania w sprawy sektora obywatelskiego, nie wyszczególniła jednak priorytetów, którymi chciałaby się zająć. Usłyszeliśmy o potrzebie nowelizacji ustawy o pożytku publicznym. Dodam od siebie, że niektóre jej zapisy, jak np. o trybach i procedurach zlecania zadań publicznych NGO zdecydowanie wymagają pilnych zmian. Mam nadzieję, że Pani Ministra skorzysta z gotowych rekomendacji, które jako sektor mamy zebrane od wielu miesięcy, praktycznie gotowe do wdrożenia.
Padły też budujące deklaracje o otwartości na dialog. To oczywiście ważne i potrzebne. Uczestnicząc w licznych gremiach opiniodawczo-doradczych, np. Radzie NIW wiem, że obecnie szczególnie potrzebujemy wdrożenia naszych postulatów wypracowanych w tych ciałach. Jest to potrzebne, by podtrzymać motywację do dalszych prac w różnych zespołach i komitetach, których ostatnimi czasy znacząco przybyło, a które odciągają nas od codziennej pracy w naszych stowarzyszeniach i fundacjach, a jednocześnie stanowią duży wysiłek poszczególnych osób i całych organizacji.
Ministra Adriana Porowska deklarowała także, że każda osoba jest dla niej ważna. Dlatego chciałaby odwiedzać małe społeczności, rozmawiać z nimi o ich potrzebach i wyzwaniach. Mam wątpliwości odnośnie efektywności tego typu aktywności ministry. Biorąc pod uwagę skalę wyzwań i wieloletnie zaniedbania oraz niepewną sytuację pozarządówki, aktualnie wydaje się, że konieczne byłoby wybranie 2-3 priorytetów i ich wdrożenie. Informacje o potrzebach społeczności lokalnych można czerpać ze spotkań poszczególnych gremiów opiniodawczo-doradczych, opracowań m.in. federacji, think tanków czy ekspertów sektorowych. I nie chodzi mi oczywiście o to, by ministra nie spotykała się z działaczami. Mam przekonanie, że w tym momencie istotne jest danie poczucia sprawstwa licznym osobom i organizacjom zaangażowanym od miesięcy w dyskusję nad potrzebami i niezbędnymi korektami. A będzie to możliwe, jeśli któryś z ważnych dla nas postulatów zostanie wdrożony.
Prezeska OFOP, Karolina Dreszer, w odpowiedzi na prezentowane plany podkreśliła, że NGO potrzebują trzech form wsparcia ze strony ministry ds. społeczeństwa obywatelskiego i poszczególnych resortów: niezależnego finansowania, stabilnego prawa oraz realnego dialogu. Liczne glosy z sali uzupełniająco wskazywały na konieczność skutecznej komunikacji rządu i poszczególnych ministerstw z sektorem obywatelskim. Uczestniczące w panelu wiceministry podkreślały swoje korzenie pozarządowe, co jest dobrym rzecz jasna prognostykiem.
Liczę, że rzetelność i przejrzystość, którym poświęcono w dyskusji sporo miejsca będzie uwzględniała współpracę z NGO opartą na słuchaniu i wdrażaniu wspólnie wypracowanych rozwiązań. Dobrym przykładem takiego podejścia jest połączenie dyskusji na temat pożytku publicznego i ekonomii społecznej, w odpowiedzi na deklarowane przez sektor trudności, wynikające z ich rozdzielenia, np. w kontekście wykorzystania funduszy unijnych.
Sektor 35 lat temu
Z ciekawych dyskusji podczas konferencji warto zauważyć szczególnie tę, o 35-leciu III sektora w demokratycznej Polsce z udziałem Janiny Ochojskiej, założycielki i wieloletniej prezeski Polskiej Akcji Humanitarnej, Jakuba Wygnańskiego z Fundacji STOCZNIA, Danuty Przywary z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Zbigniewa Gluzy - prezesa Fundacji Ośrodka KARTA oraz Pauli Sawickiej ze Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita”.
Ciekawe było cofnięcie się z panelistami trzy i pół dekady wstecz, spojrzenie na to, co osiągnęliśmy. Wspólne zastanowienie się nad sukcesją w NGO. Może warto, na bazie doświadczeń sektorowych, poszukać też rozwiązań na zwiększenie liczby osób angażujących się społecznie? Badania Klon/Jawor wskazują bowiem na znaczący spadek liczby wolontariuszy w ostatnich latach.
Speed dating z opiekunami z NIW
Na koniec drugiego dnia ogłoszono konkursy na projekty w najbardziej znanych programach NIW: NOWEFIO i PROO. Wartością dla wielu osób uczestniczących w konferencji była wcześniejsza dyskusja na temat potrzeb, które mogą być zaspokajane w ich ramach, a także inspiracje do możliwego wprowadzenia. Dużo pozytywnych słów od przedstawicieli NGO usłyszałam na temat nowej inicjatywy speed dating realizatorów projektów z opiekunami z NIW i przewodniczącym Rady NIW, Piotrem Stecem.
Debaty, dyskusje, nordic walking i mindfulnes
Warto odnotować, że podczas wydarzenia nie zabrakło dyskusji na inne ważne dla sektora tematy, jak AI w działaniach organizacji pozarządowych (debata), rozwój organizacyjny (Lidia Kuczmierowska, Piotr Henzler, Andrzej Pietrucha z FAOO), uniezależnienie od środków publicznych (Beata Juraszek-Kopacz, FRSO), prawa pracownicze (Bartosz Kocejko, OKO.press), ustawy Kamilka (Arkadiusz Kłos, ISKIERKA), wykorzystanie mediów społecznościowych przy realizacji projektów (Ada Klimaszewska, Martyna Baranowicz, Różowa Skrzyneczka), archiwistyka społeczna (Alicja Wancerz-Gluza, Ośrodek KARTA), zarządzanie wolontariuszami w sytuacjach kryzysowych (Justyna Orłowska, Centrum Wolontariatu w Lublinie) oraz – prowadzonej przeze mnie – o misjji organizacji społecznych.
Na plus zaliczam opcję udziału drugiego dnia rano w warsztatach nordic walking, przygotowanych przez Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking lub sesji mindfulness zorganizowanej przez Instytut Psychologii Stresu. To praktyka z konferencji biznesowych, która świetnie sprawdziła się także wśród przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji.
Doroczna konferencja NIW-CSRO odbywała się w dnach 5-6.11.2024r. w Warszawie pod patronatem honorowym Ministry ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. Patronami medialnymi były Polskie Radio, TVP Info oraz ngo.pl.
dr inż. Ewa Gałka – prezeska zarządu Stowarzyszenia Centrum PISOP, członkini Rady NIW
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.