PIT-2. Jak w 2023 NGO komunikuje się z pracownikami, ustalając wysokość zaliczek PIT
Pracownicy (podatnicy) przyzwyczaili się, że w ciągu roku ich pracodawca (płatnik) robi wszystko "co trzeba" z urzędem skarbowym, a oni rozliczają się z podatków tylko raz w roku. Od nowego roku może być, ale nie musi, nieco inaczej. Na czym polega zmiana? Co powinni zrobić pracodawcy, w tym organizacje-pracodawcy, które są płatnikami?
Ze zdania powyżej pracownik lub współpracownik organizacji pozarządowej może wywnioskować, że rozliczać będzie PIT jako osoba fizyczna częściej niż raz w roku. Tak na szczęście nie jest. Jednak częściej pracownik NGO będzie MYŚLEĆ o płaconych podatkach i komunikować to pracodawcy. Do tej pory w większości przypadków w trakcie roku o podatkach "myślał" tylko pracodawca jako płatnik odprowadzający zaliczki.
W tekście poniżej wszystkie cytaty pochodzą z objaśnień podatkowych Ministerstwa Finansów "Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczanych przez płatników tego podatku" opublikowanych 30 grudnia 2022 r.
Można po staremu?
Na początek zastrzeżenie. Opisane poniżej nowe zasady nie są "obowiązkowe". Jeśli komuś to odpowiada może zostać po staremu. Dotyczy to sytuacji, kiedy pracownicy składali już PIT-2 w ubiegłych latach swojemu pracodawcy i nie interesuje ich inne ukształtowanie płaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Sytuację, kiedy nie stosujemy żadnych zmian opisujemy jeszcze w dalszej części tekstu.
Dlaczego składamy PIT-2
PIT-2 jest formularzem przygotowanym przez Ministerstwo Finansów i służy do komunikacji pracownika (podatnika) z pracodawcą. Za jego pomocą wskazujemy pracodawcy jakie ulgi ma stosować (lub nie stosować) na bieżąco odprowadzając zaliczki na podatek od wynagrodzeń. Mechanizm jest następujący: podatnik może wskazać, żeby przy odprowadzaniu zaliczek uwzględniać przysługujące mu ulgi, przez co zmniejszy wielkość zaliczek, a zwiększy kwotę otrzymywaną "do ręki" ALBO podatnik nie wskazuje ulg, nie zmniejsza zaliczek i z ulg korzysta po roku przy rozliczeniu podatkowym (wtedy otrzymuje zwrot).
PIT-2 nie jest obowiązkowym formularzem – można go wykorzystać, ale nie trzeba. Te same informacje można przekazać pracodawcy w innej formie.
[podatnik] Składa je na piśmie lub w dowolny sposób przyjęty przez płatnika, np. poprzez system płacowo-księgowy obowiązujący w danej firmie.
Co wyróżnia nowy PIT-2 (nowy formularz)
- duża ilość danych, które można przekazać pracodawcy
- mogą go składać osoby zatrudnione, ale także osoby wynagradzane w ramach np. umów-zleceń
- można go złożyć nie jednemu - wielu pracodawcom
- można (czasami trzeba) go składać (zmieniać) przez cały rok.
Formularz PIT-2 (wersja 9) ze strony Ministerstwa Finansów [KLIKNIJ]
Jakie wnioski i oświadczenia może składać podatnik
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą składać następujące oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczki/zaliczek obliczanych przez płatnika(ów):
- Oświadczenie o stosowaniu/niestosowaniu pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek;
- Oświadczenie o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko;
- Oświadczenie o stosowaniu ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów;
- Wniosek o stosowanie/niestosowanie ulgi dla młodych;
- Wniosek o stosowanie/niestosowanie kosztów uzyskania przychodów;
- Wniosek o stosowanie wyższej stawki podatku;
- Wniosek o niepobieranie zaliczek.
Jak wskazano wyżej, wymienione wnioski mogą być zawarte w PIT-2. Można je złożyć na początku roku lub w trakcie. Kształtowanie wysokości zaliczek przez podatnika może być więc bardzo "aktywne" – może on wpływać na ich wysokość w ciągu roku. Organizacja jest zobowiązana zastosować się do woli podatnika.
Oświadczenia i wnioski mogą być składane w dowolnym momencie roku podatkowego. Zgodnie z generalną zasadą płatnik ma obowiązek uwzględnić oświadczenie lub wniosek podatnika najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał (w zależności od okoliczności i własnych możliwości może je uwzględnić niezwłocznie po ich otrzymaniu).
Czy organizacja-płatnik ma obowiązek wyjaśnić pracownikowi-podatnikowi wszystkie zawiłości systemu podatkowego?
Z pewnością decyzja i odpowiedzialność jest po stronie pracownika. Organizacja może wesprzeć swoich zatrudnionych i współpracowników w podjęciu decyzji i zasugerować im bezpieczne rozwiązania. Ale to podatnik poniesie ostatecznie ich konsekwencje, więc to on tak naprawdę decyduje i w jego interesie jest dobrze poznać i ocenić swoją sytuacje podatkową.
W praktyce od indywidualnych sytuacji zależy jak zachowa się NGO. Tam gdzie działy kadrowe i księgowe będą rozbudowane i dobrze zorientowane w temacie, ich rady i sugestie będą cenne. Ale nie w każdej organizacji jest taki zasób i w takich organizacjach wzięcie zbyt dużej odpowiedzialności za swoich pracowników byłoby nawet ryzykowne. Z pewnością w takich miejscach organizacja-pracodawca powinna zwrócić uwagę swoim pracownikom, żeby zachowywali się ostrożnie. Np. korzystanie z tzw. kwoty wolnej wydaje się bezpiecznie, ale już nad poszczególnymi zwrotami podatnik (nie pracodawca) musi się poważnie zastanowić.
Szczególnie ryzykowny będzie udział organizacji w kształtowaniu zaliczek osób, które nie są w NGO zatrudnione (pracują dla organizacji co jakiś czas np. na podstawie umów-zleceń czy o dzieło, a ich głównym pracodawcą jest inny podmiot).
Warto też zwrócić uwagę swoim pracownikom i współpracownikom na podstawową zasadę: to czy skorzystamy z kwoty wolnej i innych zwolnień nie wpływa na samą wysokość podatku – wpływa tylko na to kiedy są one odprowadzane/zwracane. Jeśli z jakiejś możliwości nie skorzystamy od razu (przy odprowadzaniu na bieżąco w ciągu roku zaliczek – przy ich ograniczaniu), to i tak zostanie to uwzględnione w rocznym rozliczeniu – otrzymamy zwrot. Wybór polega więc na tym, czy z możliwości korzystamy od razu (pracodawca odprowadza mniejsze zaliczki - pracownik otrzymuje większe wynagrodzenie "do ręki"), czy też odwlekamy je do rozliczenia ze skarbówką (pracodawca odprowadza większe zaliczki - pracownik dostaje większy zwrot przy rocznym rozliczeniu).
Organizacje jako pracodawcy powinny też uczulić swoich podatników na ewentualne zmiany w ich sytuacji, które wpływają na uprawnienia podatkowe. Takie zmiany muszą być zasygnalizowane w PIT-2 lub wniosku/oświadczeniu składanym w innej formie.
Podatnik jest obowiązany wycofać lub zmienić złożone uprzednio oświadczenie lub wniosek, jeżeli uległy zmianie okoliczności mające wpływ na obliczenie zaliczek przez płatnika.
Kwota wolna i wskazania podatników z lat ubiegłych
Czy w 2023 roku, w każdej sytuacji organizacja-pracodawca, musi otrzymać od swojego pracownika wskazówki dotyczące zaliczek? Wiele organizacji ma stałych pracowników i współpracowników. Ci, których NGO zatrudnia od jakiegoś czasu na etat (czy jego część), składali już swoje PIT-2 i pracodawca prawie na pewno ma od nich wskazówkę dotyczącą wykorzystania tzw. kwoty wolnej. W takiej sytuacji zazwyczaj nie będzie potrzeby ponownego uzyskiwania takiego wskazania. Oczywiście jeśli pracownik-podatnik nadal ma możliwość stosowania takiego sposobu rozliczenia i podtrzymuje, że takie rozwiązanie nadal mu odpowiada.
W wymienionych na powyższej liście oświadczeń i wniosków, stosowanym od lat, w rozliczaniu wynagrodzeń z tytułu umów o pracę, jest (wymienione w p.1) upoważnienie pracodawcy do obniżenia zaliczki podatku o miesięczną kwotę zmniejszającą podatek. Jest to kwota wynikająca z kwoty wolnej od podatku, dotyczy więc wszystkich osób zatrudnionych. To od decyzji pracownika-podatnika zależy, czy pracodawca odlicza tę kwotę od miesięcznych zaliczek w ciągu roku, czy też zostanie ona rozliczona w podatku dopiero po zakończeniu roku. Kwota zmniejszająca miesięczną zaliczkę na podatek każdego podatnika od 2022 roku wynosi 300 zł i dotychczas mogła być ona zastosowana tylko u jednego pracodawcy. Nowością 2023 roku jest możliwość podziału tej kwoty na dwa lub trzy źródła dochodu.
Standardowe zastosowanie kwoty wolnej
Osoba, która jest zatrudniona w organizacji na etat (lub jego większą część) i jest to jej podstawowe zatrudnienie (podstawowe źródło dochodu) powinna wykorzystać w tej organizacji całą kwotę wolną. W tej sytuacji wskazuje tej organizacji-pracodawcy, żeby uwzględniała w comiesięcznych zaliczkach kwotę wolną (składa “Oświadczenie o stosowaniu pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek”). W większości przypadków, jeśli osoba była zatrudniona w NGO już wcześniej to taką dyspozycję organizacji już wydała (w swoim wcześniejszym PIT-2). Jeśli było inaczej powinna taką dyspozycję wydać - złożyć oświadczenie.
Pozostałe ulgi, wprowadzone w ostatnich latach, zależne są od wieku i sytuacji osobistej zatrudnionej osoby i to pracownik-podatnik musi mieć świadomość czy może którąś z nich zastosować i samodzielnie podjąć decyzję czy chce by były przysługująca ulga była uwzględniania w wyliczeniu miesięcznej zaliczki. Organizacja musi takie wskazanie zastosować.
Sprawdźcie czy macie takie wskazówki z poprzednich lat od swoich pracowników. Poinformujcie ich co od nich macie. Wskażcie im, że mogą zmienić swoje wskazania i zastosujcie je przy płaconych zaliczkach.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23