Działasz na rzecz seniorów i osób z niepełnosprawnościami, realizujesz projekty kulturalne, dbasz o o zachowanie historii swojego najbliższego otocznia? Dzięki dotacjom z Urzędu m.st. Warszawy możesz rozwinąć skrzydła i zrobić więcej. Trwają otwarte konkursy dla organizacji pozarządowych związane z szeroko rozumianą kulturą, polityką społeczną, sportem, działalnością lokalną.
Warszawa kulturą stoi
Troska o bogate dziedzictwo kulturowe oraz ciekawa i różnorodna oferta wydarzeń kulturalnych są ważne dla mieszkańców Warszawy, dlatego Biuro Kultury przygotowało kilka konkursów.
Celem konkursu „Kultura Warszawy - dzieła, projekty, wydarzenia” jest budowanie zróżnicowanej i oryginalnej oferty kulturalnej miasta poprzez wsparcie interesujących projektów artystycznych w różnych dziedzinach kultury i sztuki, działań interdyscyplinarnych, a także twórczych i intelektualnych poszukiwań oraz badań w obszarze kultury.
W konkursie „Różnorodna Warszawa” można uzyskać wsparcie na działania społeczno-kulturalne i edukacyjne, angażujące mieszkanki i mieszkańców w kulturę i umożliwiające rozwój kompetencji twórczych, poznawczych i komunikacyjnych.
Konkurs „Dziedzictwo kulturowe Warszawy” powinien przyczynić się do upowszechniania wiedzy o przeszłości i dziedzictwie kulturowym Warszawy poprzez działania kulturalne, edukacyjne, dokumentacyjne, badawcze, artystyczne, które mogą być realizowane w różnych dziedzinach kultury i sztuki.
Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków przygotowało m.in. konkurs „Wzmocnienie potencjału warszawskich pracowni artystycznych”, który ma się przyczynić do ożywienia historycznych miejsc pracy twórczej, rozwijania wiedzy o artystach, którzy tworzyli lub tworzą w warszawskich pracowniach artystycznych, zachęcenia warszawiaków do poznania artystów, metod i miejsc ich pracy.
Upowszechnianie kultury i sztuki, popularyzacja historii i dziedzictwa kulturowego czy też edukacja kulturalna są wspierane m.in. w dzielnicach: Bemowo, Targówek, Mokotów, Śródmieście.
Prawa człowieka i różnorodność społeczna
Centrum Komunikacji Społecznej ogłosiło konkurs, który ma się przyczynić, poprzez regranting, do upowszechnienia praw człowieka i promocji różnorodności społecznej w Warszawie. Realizowane projekty w ramach regrantingu powinny m.in. przyczynić się do wsparcia osób doświadczających dyskryminacji lub zagrożonych dyskryminacją oraz przeciwdziałania dyskryminacji, nierównemu traktowaniu i mowie nienawiści.
Biuro Pomocy i Projektów Społecznych zaprasza do udziału w konkursie: „Organizowanie całodobowego schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób identyfikujących się jako osoby LGBT+ na terenie m.st. Warszawy". W projektach szczególny nacisk powinien być położony na pomoc psychologiczną oraz poradnictwo i wsparcie, umożliwiające samodzielne funkcjonowanie adresatów działań poza miejscem tymczasowego interwencyjnego schronienia.
Coś dla seniorów, osób z niepełnosprawnościami, dzieci i młodzieży
Integracja pokoleniowa seniorów ze środowiskiem lokalnym poprzez organizację aktywnych form spędzania czasu wolnego jest ważnym zagadnieniem, które może być realizowane w różnych formach m.in. w Dzielnicy Bielany.
Działania skierowane do dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnościami są wspierane m.in. w Dzielnicy Wawer, Dzielnicy Targówek, Dzielnicy Bielany.
Dzielnica Wola ogłosiła konkursy ofert wspierające w szerokim zakresie działania na rzecz przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy domowej, realizację programów profilaktyki skierowanej do dzieci i młodzieży, wsparcie psychologiczne Dorosłych Dzieci Alkoholików/Dorosłych Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych.
Procedura konkursowa od A do Z
W Warszawie ogłaszanie konkursów, składanie ofert i ich ocena, podpisywanie umów i sprawozdawczość z realizacji zadań opisane są w tzw. Procedurze konkursowej.
Procedura konkursowa to potocznie przyjęta nazwa dla wielu dokumentów dotyczących organizacji konkursów: Zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie procedury konkursowej dotyczącej przyznawania dotacji organizacjom pozarządowym i podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz wielu załączników (np. wzorów zarządzeń o ogłoszeniu konkursu wraz ze wzorem ogłoszenia, wzoru oferty konkursowej, wzoru umowy na realizację zadania publicznego, zarządzenia o powołaniu komisji konkursowej itd.)
W Procedurze opisane są kolejne etapy procesu ogłaszania, przeprowadzania i rozstrzygania konkursów dotacyjnych (otwartych konkursów ofert) – na poziomie wydziałów dzielnicowych i ogólnomiejskich biur.
Szukaj konkursów z warszawa.ngo.pl
Na projekty w dziedzinie kultury, polityki społecznej, ekologii czy działalności lokalnej można otrzymać dofinansować w wielu konkursach ofert. Zaprezentowaliśmy tylko ułamek z bogatej oferty konkursów. Potrzeby mieszkańców Warszawy i środowiska lokalnego mogą być zaspokojone przy ich znacznym udziale. Z pewnością każda organizacja znajdzie odpowiednie dla siebie źródło finansowania, a pomoże w tym zestaw konkursów ofert zarówno ogłaszanych przez poszczególne Biura Urzędu m.st. Warszawy, jak i Dzielnice.
Można je znaleźć na stronie https://warszawa.ngo.pl/ w sekcji „Fundusze w Warszawie”. W sprawnym znalezieniu funduszy pomoże wyszukiwarka.
Informacje o konkursach możesz mieć także regularnie na swojej skrzynce e-mail: wystarczy, że zapiszesz się na nasz newsletter. Dwa razy w tygodniu wyślemy Ci aktualne informacje o dostępnych funduszach i o innych ważnych wydarzeniach dla warszawskiego trzeciego sektora.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23