22 czerwca Parada Równości pójdzie dla wszystkich rodzin, zwłaszcza tęczowych. Tegoroczne hasło jest zwróceniem uwagi na postulat równości małżeńskiej, do której nadal Polsce jest daleko. Ostatnie miesiące to dla społeczności LGBTQ+ przełomowy okres. Tęcza pojawia się w sejmie coraz częściej, jednak Polsce daleko do uznania osób LGBTQ+ za pełnoprawnych obywateli.
Nowelizacja kodeksu karnego ma zaliczyć homofobię i transfobię za mowe nienawiści, dając jej ofiarom opiekę i możliwość walki z przestępstwami z nienawiści. Prace nad ustawą o związkach partnerskich trwają i powstaje ona w trwających konsultacjach z osobami, których ta ustawa będzie dotyczyć. To dobry początek, ale głos społeczności brzmi jednogłośnie “Chcemy równości małżeńskiej”!
Poparcie dla małżeństw jednopłciowych jest rekordowe, a potrzeba ich wprowadzenia jest wyraźna - tęczowe rodziny w Polsce istnieją i jest ich coraz więcej. W świetle prawa, osoby w wieloletnich związkach, wychowujące dzieci są uznawane za nieznajomych. Każda osoba powinna mieć możliwość odwiedzin ukochanego w szpitalu, wspólnego rozliczenia podatku i, co najważniejsze, do życia ze swoją drugą połówką na tych samych prawach co wszystkie pary.
Tegoroczna Parada Równości idzie pod hasłem “Jesteśmy rodziną” aby podkreślić sytuację tęczowych rodzin i zmusić społeczeństwo, a zwłaszcza polityków, do zaprzestania zaklinania rzeczywistości i uznania podmiotowości par jednopłciowych i ich dzieci. Małżeństwo i związek partnerski prawem każdego obywatela!
Podczas Parady Równości nie zabraknie również przestrzeni na dostrzeżenie innych, równie ważnych postulatów społeczności LGBTQ+ i nie tylko. Jak co roku, do Marszu dołączą grupy i organizacje pozarządowe, działające na rzecz praw człowieka, nie tylko te skupiające się na tęczy, lecz także, na przykład, na prawach kobiet czy osób uchodźczych.
Przez cały dzień działać będzie także Miasteczko Równości, gdzie każda osoba uczestnicząca będzie mogła odpocząć po Marszu, ale także spędzić czas odwiedzając liczne stoiska. Atrakcje w Miasteczku zostały zaplanowane zważając na różnorodność możliwych aktywności - od stref makijażowych, przez edukację seksualną, po stanowisko artystyczne, gdzie każdy będzie mógł dołożyć się do finalnego dzieła.
Dla tych, którzy nie mają dosyć po Paradzie Równości, organizowane jest także oficjalne after party - Parada Dziwności. Organizuje ją kolektyw Ciężki Brokat w nadwiślanym klubie Lunapark. Impreza potrwa do samego rana, a w jej trakcie planowane są liczne performance queerowych osób artystycznych.
Parada Równości ubiega się o równość i godność nie tylko osób LGBTQ+, ale wszystkich grup doświadczających w Polsce dyskryminacji na poziomie społecznym i rządowym. Od ponad 20 lat maszeruje ulicami Warszawy i z każdym rokiem jest coraz barwniejsza i większa. Maszeruje już nie tylko stolica, ale już ponad 40 miast z całego kraju, co pokazuje, że Polska jest gotowa na równość, nie tylko małżeńską!
Zapraszamy na Paradę Równości - 22 czerwca 2024!
Więcej informacji:
strona www: paradarownosci.eu
FB: facebook.com/paradarownosci
instagram: @paradarownosci
Źródło: Parada Równości