Parada Równości przejdzie 22 czerwca z Pałacu Kultury i Nauki nad Wisłę!
Znana jest trasa Parady Równości! Tegoroczna edycja tęczowego marszu zabierze osoby uczestniczące pod dwa najważniejsze symbole stolicy - Pałac Kultury i Nauki oraz pomnik Syrenki Warszawskiej nad Wisłą.
Przemarsz rozpocznie się o godzinie 14:00, kiedy to ruszy z Ronda Dmowskiego na Aleje Jerozolimskie, w kierunku Palmy na Rondzie de Gaulle’a. Następnie skręci na Plac Trzech Krzyży, skąd przejdzie ulicą Książęcą, Leona Kruczkowskiego oraz Tamką aby zakończyć trasę nad Wisłą, pod pomnikiem Syrenki Warszawskiej. Osoby uczestniczące w Paradzie Równości przywita Miasteczko Równości - festyn od lat towarzyszący Marszowi.
Miasteczko będzie działać od godziny 13:00 do 20:00 nad Wisłą, na skwerze im. Tadeusza Kahla. W trakcie wydarzenia, osoby uczestniczące będą mogły poznać działalność organizacji pozarządowych pracujących na rzecz praw człowieka, wziąć udział w loterii, wykonać makijaż na stoisku beauty czy odpocząć po marszu z widokiem na Wisłę. Część przestrzeni Miasteczka zajmie także strefa sztuki dostępnej, gdzie każda osoba będzie miała możliwość utworzenia elementu instalacji artystycznej poświęconej Paradzie Równości. Strefa przygotowywana jest we współpracy z artystami oraz osobami specjalizującymi się w dostępności, tak aby możliwość tworzenia była realnie dla każdego.
Po Paradzie Równości odbędzie się także oficjalne afterparty - Parada Dziwności, organizowane przez kolektyw Ciężki Brokat. Wydarzenie odbędzie się w klubie Niebo i Piekło nad Niebem na ulicy Nowy Świat 21. W programie imprezy vogue, burleska oraz drag, a o wspaniałą muzykę zadba niesamowity line-up DJski.
Hasłem Parady Równości jest “Jesteśmy rodziną!”, co ma zwrócić uwagę na potrzebę uznania praw tęczowych rodzin w Polsce. Tegoroczna edycja Parady podkreśla wagę postulatu o równości małżeńskiej i zwraca uwagę na sytuację par jednopłciowych. W roku po przełomowych wyborach parlamentarnych, Polska nadal jest na samym końcu rankingu ILGA-Europe, badającym sytuację osób LGBTQ+ w krajach Europy. Jednocześnie, poparcie dla małżeństw jednopłciowych jest rekordowe - to czas by politycy dostrzegli, że najwyższy czas na uznanie tęczowych rodzin!
Parada Równości maszeruje ulicami Warszawy od ponad 20 lat i w tym roku, po raz pierwszy może liczyć na Patronat Komisji Europejskiej. To jasny sygnał dla społeczności LGBTQ+ - Unia Europejska to także ich dom!
Zapraszamy na Paradę Równości 22 czerwca!
Źródło: Zaspół Parady Równości