Ponad pięćdziesiąt organizacji partnerskich dołącza do stołecznej Parady Równości, która kontynuuje dziedzictwo złotych lat warszawskiego wydarzenia. Długa na dwanaście platform parada przejdzie spod Ronda Praw Kobiet pod warszawską Syrenkę. – 22 czerwca spotykamy się, aby przypomnieć politykom i polityczkom, że mimo zmian ostatniego roku w Polsce, społeczność LGBTQ+ nie widzi zmian większych niż symboliczne. Czas to zmienić – mówi Jagna Chrulska, główna koordynatorka Parady.
Wydarzenie otrzymało patronat Komisji Europejskiej w Polsce.
W Paradzie wezmą udział organizacje społeczne z całego kraju, do udziału w Marszu dołączają też grupy zagraniczne. Parada maszeruje zgodnie z Kalendarzem Miast Maszerujących, aby nie kolidowała z podobnymi wydarzeniami w innych miastach.
W całej Polsce odbywa się na ten moment ponad 20 Marszy Równości, wiele z nich pod patronatem rządowym. „22 czerwca spotykamy się, aby przypomnieć politykom i polityczkom, że nawet podstawowe oczekiwania społeczności LGBTQ+, takie jak zakaz mowy nienawiści, nie zostały przez nich spełnione. Dyskusji o równości małżeńskiej nawet nie ma, a o związkach partnerskich jest w powijakach” — mówi Jagna Chrulska, główna koordynatorka Parady.
Marsz 22 czerwca przejdzie też pod flagą unijną — wydarzenie objęło patronatem biuro Komisji Europejskiej w Polsce. Kwestie praw osób LGBTQ+ mają być jednym z priorytetów nowej kadencji władz unijnych.
Ta Parada Równości zamyka cykl trzech warszawskich marszy, które roszczą sobie prawo do użytkowania tej nazwy. „Organizacja Parady Równości od zawsze napotykała na opór. Tym razem po raz pierwszy z wewnątrz społeczności LGBTQ+. Organizacja naszego marszu odbywała się w aurze ataków, zleconych tekstów w prasie oraz banowania naszych kanałów na mediach społecznościowych. My pamiętamy, że aktywizm to protest i nie poddajemy się takim naciskom. Mimo tych trudności, tak jak w poprzednich latach damy możliwość bezpiecznego przemarszu szeroko pojętej społeczności LGBTQ+, niezależnie od ich statusu majątkowego, typu pracy, tożsamości czy poglądów politycznych. Warszawskie osoby z naszej społeczności oczekują autentycznego, oddolnego wydarzenia i wiedzą, że serce parady bije 22 czerwca” — mówi Alicja Herda, rzeczniczka prasowa Parady Równości.
Źródło: Organizatorzy Parady Równości