W 2023 roku fundacje składają sprawozdania do swoich ministerstw za 2022 rok. Muszą to zrobić do końca roku. Jeśli wcześniej nie wysłaliście sprawozdania fundacji, koniecznie zróbcie to teraz!
Sprawozdanie fundacji to ostatnie sprawozdanie w tym roku. Składamy je najpóźniej 31 grudnia - a ponieważ w tym roku jest to dzień wolny, możemy zrealizować ten obowiązek najpóźniej w kolejny dzień roboczy - czyli 2 stycznia 2024 roku.
Sprawozdanie fundacji do ministra
Fundacje to organizacje pozarządowe, nad którymi (w pierwszej kolejności) nadzór sprawują poszczególni ministrowie. Powstając i rejestrując się w KRS, fundacje deklarują, czym się będą zajmować i zgodnie z tematyką swoich działań objęte są nadzorem danego ministerstwa. Nadzór ten polega między innymi na zbieraniu przez ministerstwa sprawozdań fundacji.
Sprawozdania fundacji w skrócie
Od tego roku sprawozdania fundacji składamy wyłącznie w formie elektronicznej.
Sprawozdania fundacji podpisujemy elektronicznie. Możemy wykorzystać: kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty (ten ostatni to również podpis mający formę elektroniczną).
Sprawozdania sporządzamy na jednym wzorze, wspólnym dla wszystkich fundacji. Wzór udostępniają poszczególne ministerstwa, ale oficjalny znajduje się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości [KLIKNIJ].
Sprawozdania wysyłamy elektronicznie: najczęściej na adres e-mail ministerstwa lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą.
Elektroniczna forma sporządzenia, podpisania i wysyłki sprawozdań fundacji to nowość. Przepisy stosujemy od 2023 r. Realizując obowiązek jak w latach ubiegłych, możemy zrealizować go NIEPRAWIDŁOWO. Przeczytajcie więc KONIECZNIE szczegółowe informacje o wysyłce sprawozdań fundacji w 2023 roku [KLIKNIJ].
Które fundacje nie muszą składać sprawozdania do ministra
Jest grupa fundacji zwolniona z obowiązku sprawozdawania się ministrowi. Ta grupa to fundacje, które już sprawozdanie złożyły. Są to fundacje mające status organizacji pożytku publicznego. Fundacje takie mają obowiązek sprawozdać się, wysyłając sprawozdania do bazy sprawozdań OPP. Jeśli wywiązały się z tego obowiązku (z obowiązku organizacji mających status pożytku), nie muszą się ponownie sprawozdawać.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23