Organizacje apelują: Zainwestujmy w edukację przedszkolną 12 tys. zł rocznie
Federacja Inicjatyw Oświatowych oraz stowarzyszenia rozwoju wsi prowadzące szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne wystąpiły do premiera Mateusza Morawieckiego z petycją, aby do Polskiego Ładu wprowadzić dotację w wysokości 12 tys. zł rocznie na edukację przedszkolną dzieci w wieku 3-5 lat.
W petycji czytamy m.in.: "jeśli Polski Ład ma być zmianą cywilizacyjną, to nie może wykluczać dzieci w wieku 3-5 lat! Dzieci w tym wieku powinny uczęszczać do przedszkoli. Edukacja przedszkolna jest bowiem najbardziej efektywnym sposobem wyrównywania szans edukacyjnych i życiowych dzieci ze środowisk zagrożonych marginalizacją. Obecnie dotacja przedszkolna na dzieci w wieku 3-5 lat wynosi jedynie 1500 zł/rocznie, dzieci sześcioletnie objęte są subwencją oświatową.
Obecny system finansowania oświaty oznacza w praktyce, że koszty edukacji przedszkolnej pokrywane są z budżetu gminy i opłat rodziców. Obawiamy się, że zmiany wprowadzane w system podatkowy (podwyższenie kwoty wolnej od podatku) przez Polski Ład oznaczać będą zmniejszenie dochodów z PIT, a więc obniżenie dochodów własnych gmin. Będzie to powodowało zmniejszenie możliwości finansowania edukacji przedszkolnej z budżetów gmin. W konsekwencji gminy będą zmuszone do likwidacji przedszkoli".
Alina Kozińska-Bałdyga: 12 tys. na dzieci wiejskie w edukacji przedszkolnej to inwestycja
Dzieci na wsiach są dyskryminowane
Federacja Inicjatyw Oświatowych zwraca także uwagę, że obecny system organizacji i finansowania oświaty powoduje, że dzieci ze środowisk wiejskich nie mają równych szans edukacyjnych: "Do przedszkola zbiorczego w gminie chodzą jedynie dzieci najbardziej przedsiębiorczych rodziców. Dzieci z rodzin mniej przedsiębiorczych, biednych, mieszkające we wsiach oddalonych od miejscowości gminnej są dyskryminowane".
Nadal mamy co nadrabiać
W porównaniu z innymi krajami europejskimi Polska ma nadal jeden z najniższych wskaźników edukacji przedszkolnej. Co prawda, dzięki środkom Unii Europejskiej i wysiłkom wielu gmin udało się nieco odrobić to zapóźnienie cywilizacyjne (od 2005 roku wzrósł procent dzieci wiejskich w przedszkolach z 16% do 67% w 2020 r.), nadal jednak wiele dzieci w wieku 3-5 lat nie ma możliwości uczestniczyć w edukacji przedszkolnej, a bardzo tego potrzebuje.
Z petycją można się zapoznać poniżej
-
Petycja o wprowadzenie edukacji przedszkolnej do Nowego Ładu
docx ・54.81 kB
Źródło: Federacja Inicjatyw Oświatowych
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.