To był moment, gdy Olecko zaczynało inwestować w tereny zielone na osiedlach. Przeważnie oznacza to ławki, zadaszenia, miejsca na ognisko. Członkowie Stowarzyszenia „Kocham Olecko” z akcji Masz Głos pomyśleli: a gdyby stworzyć ogród społeczny, o który trzeba będzie dbać wspólnymi siłami? W mieście wciąż odczuwało się, że ludzie nie wrócili do poziomu aktywności sprzed pandemii. Dlatego ważne było, aby zakasać rękawy i spróbować działać razem.
Z pomysłem zgłosili się do Urzędu Gminy. Pracownicy szybko wskazali miejsce dla ogrodu – centrum, blisko jeziora, przy amfiteatrze. W pobliżu odbywają się imprezy letnie, duże festiwale. Do tej pory był to nieużytek o powierzchni 0,1276 hektara.
Żeby zrobić ogród, trzeba niemałych pieniędzy na zakup roślin, przygotowanie i uporządkowanie terenu. Samorządowcy podsunęli pomysł inicjatywy lokalnej. Członkowie Stowarzyszenia napisali we wniosku o potrzebie pieniędzy na nasadzenia drzew, krzewów i innych roślin, ale poszukali też wsparcia u lokalnych przedsiębiorców[1]. Pozyskali od nich trzy tony ziemi, leżaki, materiały do zbudowania szopy na narzędzia ogrodowe, płyty chodnikowe, płytę na tablicę informacyjną. Z grantu od akcji Masz Głos Stowarzyszenie kupiło narzędzia ogrodowe.
Projekt zagospodarowania ogrodu powstał we współpracy członków Stowarzyszenia i osób z Urzędu Miasta (Towarzystwa Budownictwa Społecznego) zajmujących się zielenią miejską. W maju został złożony wniosek o inicjatywę lokalną. W ogrodzie miały być drzewka owocowe, krzewy ozdobne i owocowe, rabaty na warzywa i zioła, roślinność ozdobna – trawy, byliny, kwiaty, a także mała architektura ogrodowa.
Gdy ruszyły działania, zaczęło się porządkowanie terenu, nawożenie ziemi, budowa szopy na narzędzia, stawianie tablicy informacyjnej, sadzenie roślin. Jesienią, na zakończenie, odbyły się warsztaty budowania hoteli dla owadów, prowadzone przez przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej w Olecku.
Wsparcie mieszkańców
Do prac ogrodowych włączyli się: Koło Gospodyń Miejskich Mieszczki Oleckie, urzędnicy i – co najważniejsze – mieszkańcy. Łącznie dwadzieścia osób. Ich praca była ważna choćby dlatego, że osobiste zaangażowanie przywiązuje emocjonalnie do działania i wyzwala naturalną troskę o utrzymanie jego efektów jak najdłużej w przyszłości. Jednak zachęcenie mieszkańców do prac ogrodowych nie było łatwe, dlatego liderzy Stowarzyszenia sięgnęli po radę i inspirację od innych osób z akcji Masz Głos, które mają doświadczenie w prowadzeniu ogrodów społecznych.
– Uzmysłowiliśmy sobie, że musimy cały czas podejmować próby angażowania ludzi w działania w ogrodzie – mówi Katarzyna Nalbach ze Stowarzyszenia „Kocham Olecko”. – Aby uatrakcyjnić to miejsce, zainteresować nim ludzi, chcemy prowadzić więcej warsztatów tematycznych wokół ogrodu i w ogrodzie. To może być nie tylko miejsce do tego, aby zajmować się pracami ogrodowymi, ale również spędzania wolnego czasu, relaksu, rekreacji.
Promocję przedsięwzięcia wspierał też burmistrz Karol Sobczak, który zapostował o sprawie na Facebooku, podobnie Radio 5 i Active Festiwal w Olecku.
– Powstał pierwszy i jedyny jak dotąd w Olecku ogród społeczny, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć, wyciszyć się, odzyskać równowagę. Tworzenie go i pielęgnacja były pretekstem do spotkań sąsiedzkich, rozmów, poszerzenia grona znajomych. Zainteresowani działaniami wokół ogrodu dostali dużą porcję wiedzy z ekologii i ochrony środowiska. Ogród umożliwia różne działania wspólnototwórcze, tym samym jest przeciwwagą dla skutków izolacji – mówi Agnieszka Maszkowska, koordynatorka akcji Masz Głos, która wspierała całe przedsięwzięcie.
Nagroda Super Samorząd
Jury nagrody Super Samorząd, przyznawanej przez Fundację Batorego, uhonorowało Stowarzyszenie „Kocham Olecko” i Urząd Miasta w Olecku tytułem finalisty za współpracę na rzecz integracji mieszkańców i założenie ogrodu społecznego.
Więcej w „Atlasie dobrych praktyk”
Przeczytaj historie o ludziach, którzy wzięli sprawy w swoje ręce.
Akcja Masz Głos to prowadzony od 2006 roku ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego, który ma na celu budowanie dialogu i współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi a władzami samorządowymi. Patroni medialni: Onet.pl, Ngo.pl, NaszeMiasto.pl.
Stowarzyszenie „Kocham Olecko” powstało trzy lata temu z myślą o działaniach dla mieszkańców i promocji miasta jako ośrodka turystycznego, zielonego, z własną kulturą, tradycją. Niedawno członkowie Stowarzyszenia założyli Koło Gospodyń Miejskich Mieszczki Oleckie, które ma dbać o lokalną społeczność kobiet.
[1] Na liście lokalnych wspierających przedsiębiorców są: PPHU Małgorzata Dzikielewska Łęgowo, JARO w Olecku, Fotowoltaika System w Kukowie, Limba w Kukowie, Majster w Olecku, Zakład Ogólnobudowlany Zdzisław Sadowski, MAX Agencja Zatrudnienia.
Źródło: akcja Masz Głos