W marcu większość organizacji pozarządowych musiała zrealizować pierwszą część obowiązków sprawozdawczych - obowiązków dotyczących sprawozdania finansowego. Maj, czerwiec i początek lipca to kolejny okres, kiedy skupiamy się na sprawozdaniach - kolejne terminy, których musimy pilnować. Przypominamy NGO-som, co i kiedy muszą jeszcze zrobić ze sprawozdaniem finansowym oraz sprawozdaniami organizacji pożytku publicznego.
Organizacje pozarządowe mają coroczny obowiązek sprawozdawczy – przygotowują, podpisują, zatwierdzają i wysyłają do odpowiedniego organu sprawozdanie finansowe.
Z obowiązku sprawozdawczego zwolnione są tylko organizacje, które w danym roku prowadziły uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Etapy sprawozdawcze: sporządzenie i podpisanie, zatwierdzenie, wysłanie
Realizacja obowiązków związanych ze sprawozdaniem finansowym organizacji pozarządowych to proces. Rozciąga się on zwykle na kilka miesięcy i składa z kolejnych etapów. Bardzo ważne jest, żeby nauczyć się rozróżniać te etapy, rozumieć ich znaczeni i zachować ich odpowiednią kolejność. Pomoże Wam w tym film: Najpierw podpisujesz, potem zatwierdzasz. Spokojnie! To tylko sprawozdanie finansowe. Obejrzyj koniecznie👇
Dla spóźnialskich
Pierwszym etapem pracy nad sprawozdaniem finansowym było jego sporządzenie i podpisanie (podpisanie jest elementem sporządzenia - tylko podpisane sprawozdanie uznajemy za sporządzone). Większość organizacji musiała sporządzić sprawozdanie do końca pierwszego kwartału nowego roku - do 31 marca. Zdarzą się jednak, że nie wszystkim uda się zrobić co trzeba w terminie. Może być również tak, że w sporządzonym sprawozdaniu znaleźliśmy błędy. Dwa polecane poniżej artykuły opisują właśnie takie sytuacje.
👉Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej podpisane po terminie
👉Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej do poprawki
Jeszcze raz zbieramy terminy
Sporządzenie sprawozdania finansowego powinno nastąpić w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego (czyli od zakończenia roku obrotowego) – w zdecydowanej większości organizacji pozarządowych rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, co oznacza konieczność sporządzenia i podpisania sprawozdania finansowego przez zarząd organizacji do końca marca. Ten etap powinniśmy mieć już za sobą. A jeśli nie to wróćcie do akapitu powyżej i sprawdźcie, czy i jak można sporządzić i podpisać sprawozdanie po terminie, a także zrobić w nim poprawki.
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego (podjęcie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania) powinno nastąpić nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego, czyli w zdecydowanej większości NGO należy to zrobić do końca czerwca. Maj i czerwiec są więc miesiącami, w których koncentrujemy się na zatwierdzaniu sprawozdania. Pamiętajcie, żeby koniecznie zrobić to do końca czerwca!
Wysłanie sprawozdania finansowego (do KAS lub KRS) – powinno nastąpić w ciągu 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania.
Sprawozdanie organizacji pożytku publicznego
Większość organizacji pożytku publicznego musi do połowy lipca zrealizować swoje obowiązki sprawozdawcze. To obowiązki dodatkowe, które dotyczą tylko NGO-sów ze statusem OPP. Organizacje pożytku, które w terminie nie wyślą sprawozdań OPP (nie zamieszczą sprawozdań w bazie NIW), muszą się liczyć z konsekwencjami.
Do połowy lipca jeszcze trochę czasu, jednak warto już teraz pomyśleć o realizacji obowiązku OPP - tym bardziej, że koresponduje on z obowiązkami dotyczącymi sprawozdania finansowego (jeszcze raz podkreślmy, że OPP nie są z tych obowiązków zwolnione).
Na czym polega obowiązek nałożony na OPP?
Organizacje pożytku publicznego mają obowiązek składać sprawozdanie merytoryczne i finansowe do bazy sprawozdań OPP.
Standardowy termin zamieszczenia sprawozdania OPP w bazie to 15 lipca. OPP mają jeszcze drugi termin na zamieszczenie sprawozdań w bazie. Ten drugi termin dotyczy TYLKO takich organizacji pożytku, których rok obrotowy różni się od roku kalendarzowego. Ten termin to 30 listopada (a w 2025 r. jest to 1 grudnia, bo 30.11 wypada w niedzielę.
Baza sprawozdań OPP to baza internetowa. Prowadzi ją Narodowy Instytut Wolności i właśnie na stronie NIW dostępna jest baza – formularz, który po zalogowaniu pozwoli nam na zamieszczenie sprawozdania.
Obowiązują dwa wzory sprawozdań merytorycznych organizacji pożytku publicznego:
- sprawozdanie podstawowe – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód powyżej 100 tys. zł
- sprawozdanie w wersji uproszczonej – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód do 100 tys. zł.
Roczne sprawozdanie merytoryczne sporządza się zgodnie z wytycznymi określonymi w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.
Śledź, zamów!
✔️ wątek SPRAWOZDANIA (zebrane najnowsze informacje dotyczące sprawozdań, ukazujące się na bieżąco w portalu ngo.pl)
✔️ PDF: „Poradnik o sprawozdaniu finansowym za 2024 r. Jak przygotować, podpisać i złożyć sprawozdanie Twojej organizacji” (od EduNGO)
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23