W 2021 roku, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, na mapę kulturalnych wydarzeń stolicy powróciła Noc Muzeów. Tradycyjnie, obok placówek państwowych i samorządowych, w wydarzenie zaangażowały się organizacje społeczne, kolektywy i grupy nieformalne. Bogatą ofertę przygotowało Osiedle Jazdów.
Osiedle Jazdów to kameralne, małe i pełne zieleni osiedle-kolonia 27 drewnianych fińskich domków, które zostało wzniesione zaraz po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku na tyłach Parku Ujazdowskiego. Obecnie osiedlem opiekuje się Związek Stowarzyszeń Partnerstwo Otwarty Jazdów, organizując w domkach wydarzenia kulturalne i edukacyjne.
W ramach tegorocznej Nocy Muzeów na Jazdowie można było wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach: spacerze po osiedlu, pokazach filmów, koncertach, wystawach, spotkaniach autorskich i warsztatach. Świętowanie można było rozpocząć już od… 10.00 rano - śniadaniem w Otwartej Pracowni Jazdów, a zakończyć grubo po północy na koncercie w ogrodzie Motyka i Słońce.
W Autonomicznej Przestrzeni Edukacyjnej można było dowiedzieć się, jak działa miejska partyzantka ogrodnicza. W domku Solatorium zaistniało "Słoikarium" - przestrzeń ekspozycji słoikowych arcydzieł oraz wystawa o ogrodach społecznościowych. Działała też pracownia sitodruku.
Domek Państwomiasto pokazał neon "+48 22", który przez kilka lat świecił na Muranowie, a dziś czeka na zgodę urzędników, aby powrócić do publicznej przestrzeni. Domek Filmowy - zestaw filmów polskich artystek i artystów, tworzących współczesny wideoart.
W Otwartej Pracowni, w ramach Wystawy Otwartej Szuflady, można było obejrzeć dzieła osób, dla których wyzwaniem jest lub było pokazywanie swojej twórczości światu. W siedzibie Wspólnego Pokoju - wystawę "Poetki na plakaty!" Oli Wasilewskiej oraz cykl portretów "Nieoczywiste" Beaty Sosnowskiej. Na wieczorku poetyckim każda osoba mogła przeczytać publicznie swój wiersz.
W domku Potwory odbyło się spotkanie z Martą Kopyt, autorką książki “Gdzie dzisiaj śpimy?” oraz mikro wystawa zdjęć reporterskich z wypraw busami po Europie. Chętne osoby mogły na miejscu sprawdzić, jak się śpi w namiocie, w kamperze i na żaglówce.
Fundacja Bullerbyn przygotowała plenerowy maraton filmów o edukacji demokratycznej i dyskusje z ekspertami. Domek Osiem przez Dwa oferował zajęcia dla dzieci i marsz na orientację. Towarzystwo Polska-Finlandia - wystawę fińskiego wzornictwa, fiński poczęstunek i czytanie performatywne dedykowane Tove Jansson, najsłynniejszej fińskiej pisarce.
Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz pokazało bezobsługowy schron turystyczny Gawra oraz wystawę plakatów i publikacji turystyczno-krajoznawczych.
Fundacja Przekrój pokazała instalację dźwiękową "Usłyszane".
Rodzice dla Klimatu przygotowali wystawę prac powstałych w trakcie międzynarodowej kampanii #OurOtherMother związanej z obchodami Dnia Matki w 2021 roku.
Kolektyw Ciepło zapraszał na wernisaż artystek z III roku wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
A połączone Zespoły Studentów Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie i Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowały propozycje koncepcyjne dla przekształceń Skweru Dialogu Społecznego oraz Punktu Informacyjnego Osiedla Jazdów.
Warto śledzić na bieżąco ofertę Osiedla Jazdów, bo w domkach niemal codziennie dzieje się coś ciekawego.
Noc Muzeów 2021 na Jazdowie [galeria]
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23