Białołęka ma swojego Chopina! W Noc Muzeów spektakl i wystawa u Majlertów
Mało kto wie, że na dzisiejszym osiedlu Marcelin, kojarzonym przede wszystkim z rodziną ogrodników Majlertów, w 1869 roku urodził się wielki polski pianista i kompozytor Henryk Melcer-Szczawiński. To właśnie jemu Fundacja AVE dedykuje tegoroczną Noc Muzeów 15 maja. Zaplanowano wystawę, wycieczki zabytkowym autobusem, zajęcia dla dzieci i wyjątkowy spektakl muzyczny!
– Od lat staramy się odkrywać i popularyzować historię Białołęki. A Henryk Melcer zajmuje w niej miejsce wyjątkowe, to postać światowego formatu, jeden z najbardziej wszechstronnych muzyków z przełomu XIX i XX wieku. Znany w całej Europie! Aż dziwne, że do tej pory Białołęka o nim nie pamiętała! Możemy śmiało powiedzieć, że Melcer to nasz białołęcki Chopin! – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE.
– Melcer był tej samej klasy pianistą i kompozytorem co Paderewski, tylko ten drugi miał więcej szczęścia, będąc sławnym także jako polityk. No i opera „Maria” Melcera zaginęła, a „Manru” Paderewskiego się zachowała… – dodaje dr Michał Piekarski z Instytutu Historii Nauki PAN. Jego rodzina od pokoleń mieszka na Żeraniu.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wyjątkowy plenerowy spektakl muzyczny o życiu i twórczości kompozytora. Obecni usłyszą fenomenalną „Sonatę G-dur” na skrzypce i fortepian, uznawaną za najwybitniejszą polską sonatę skrzypcową przełomu XIX i XX wieku, wybrane pieśni oraz balladę „Pani Twardowska” do słów Adama Mickiewicza. Wystąpią znakomici muzycy: skrzypaczka Celina Kotz, laureatka XV Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, pianiści – dr Grzegorz Skrobiński, wykładowca Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina, który nagrał 5 płyt i występował na scenach całego świata oraz Gabriela Machowska, która współpracowała z Krzysztofem Pendereckim, Witold Żołądkiewicz, solista Polskiej Opery Królewskiej oraz białołęcki chór AVE z przyjaciółmi z chóru Filharmonii Narodowej. Dyrygować będzie Barbara Hijewska. Całości dopełnia prelekcja dr. Michała Piekarskiego, który wskazuje na chopinowskie analogie: „Tym samym możemy nazwać Marcelin białołęcką Żelazową Wolą, a Tarchomin Brochowem”.
Ponadto o g. 19 i 22 zaplanowano sprzed ratusza Dzielnicy Białołęka wycieczki zabytkowym autobusem po Białołęce z czasów Melcera, a w ciągu dnia – interaktywne warsztaty dla dzieci o życiu i twórczości kompozytora, prowadzone przez znakomitą muzykolożkę, Annę Ługowską (cztery tury: g. 9, 10.10, 11.20, 12.30).
Działania planowane są w realu. W związku z pandemią – na wszystkie wydarzenia obowiązuje rezerwacja miejsc – fundacjaave.pl oraz 608 178 447. Na stronie fundacjaave.pl znajdują się szczegółowe informacje.
Partnerami białołęckiej Nocy Muzeów są: Wydział Kultury, Białołęcki Ośrodek Kultury, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Austriackie Forum Kultury oraz gospodarstwa rodziny Majlertów z Marcelina, a przedsięwzięcie współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Białołęka oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Źródło: Fundacja Ave