Do Sejmu trafił projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Jest rozpatrywany w trybie pilnym. Odbiorcy uprawnieni wymienieni w ustawie - wśród nich znalazły się organizacje pozarządowe - zapłacą ustaloną maksymalną cenę prądu (785 zł/MWh).
Projekt został skierowany do I czytania do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Komisja ma przedstawić sprawozdanie do 19 października, ustawa będzie więc prawdopodobnie głosowana i przyjęta jeszcze w tym tygodniu (następnie zajmie się nią Senat).
Wsparcie obejmie (…) odbiorców energii elektrycznej będących: placówkami opieki zdrowotnej, oświatowymi, systemu szkolnictwa wyższego i nauki, podmiotami prowadzącymi żłobki i kluby dziecięce, jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej, wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, noclegowniami i ogrzewalniami, placówkami zapewniającymi całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, rodzinnymi domami pomocy, centrami i klubami integracji społecznej, warsztatami terapii zajęciowej, spółdzielniami socjalnymi, kościołami lub innymi związkami wyznaniowymi, ochotniczymi strażami pożarnymi, placówkami kulturalnymi i archiwami, organizacjami pozarządowymi, związkami zawodowymi, basenami i aquaparkami.
(…)
Wsparcie będzie polegało na złagodzeniu rosnących kosztów zakupu energii elektrycznej ww. podmiotów wynikających w szczególności ze wzrostu cen zakupu energii na rynku hurtowym, co przekłada się na wysokość cen w zawieranych przez te podmioty kontraktach ze sprzedawcami na sprzedaż energii elektrycznej.
Na czym polega pomoc?
Organizacje pozarządowe zostały zaliczone do grona odbiorców uprawnionych. Wymieniono je w art. 2 pkt 2 lit. d ustawy.
"[podmiot będący] organizacją pozarządową w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 tej ustawy, w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby działalności pożytku publicznego,"
W tym samym miejscy wymieniono też inne podmioty, które często są w praktyce NGO-sami (Koła Gospodyń Wiejskich czy Ochotnicze Straże Pożarne) lub są przez NGO prowadzone (m.in. podmioty prowadzące działalność kulturalną, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej).
Ustawa wprowadza dla podmiotów uprawnionych maksymalną cenę prądu, która w przypadku organizacji będzie wynosiła 785 zł/MWh.
Oświadczenie
Żeby skorzystać z pomocy trzeba będzie złożyć przedsiębiorstwu energetycznemu oświadczenie o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie składającego oświadczenie za odbiorcę uprawnionego (w oświadczeniu trzeba będzie też zawrzeć inne informacje np. o zużyciu energii).
Oświadczenie trzeba będzie złożyć do końca listopada.
Ustalona cena maksymalna będzie obowiązywać od 1 grudnia 2022 roku do końca 2023 roku.
Będziemy na bieżąco informować o postępach prac nad projektem i o ostatecznym kształcie przepisów.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23