Dziś Święto Pracy, więc i nasze – pracowników i pracowniczek NGO. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego już ponad pół miliona osób pracuje zarobkowo w organizacjach społecznych, a co setny etat w gospodarce narodowej to umowa o pracę w NGO.
626 tysięcy osób jest zatrudnionych w organizacjach pozarządowych. Zdecydowana większość (440 tys.) to pracowniczki i pracownicy, którzy są zatrudnieni w NGO na umowy cywilnoprawne, a pozostałe osoby są zatrudnione na umowę o pracę. Niezależnie od formy zatrudnienia, organizacje są głównym miejscem pracy dla 124 tys. osób.
GUS szacuje, że organizacje non-profit tworzą 153,4 tys. pełnoetatowych miejsc pracy, które stanowią 1,4% przeciętnego zatrudnienia w gospodarce narodowej. Oznacza to, że co setna osoba zatrudniona w Polsce pracuje w NGO.
Z badań Klon/Jawor wynika, że z biegiem czasu powiększa się grupa stowarzyszeń i fundacji, które płacą za pracę. W 2002 roku 45% NGO wynagradzało co najmniej jedną osobę (bez względu na formę zatrudnienia i wymiar czasu pracy), a w 2021 roku takich podmiotów było znacznie więcej – 65%. W ciągu ostatnich 20 lat obserwujemy sukcesywne odwracanie się proporcji między organizacjami płacącymi za pracę i tymi, które działają tylko i wyłącznie dzięki pracy społecznej.
Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak się pracuje w organizacjach? Przeczytaj➡️
Źródło: informacja własna ngo.pl