Naprawienie wadliwej umowy stowarzyszenia z członkiem zarządu
Od 20 maja 2016 r. obowiązują specjalne zasady podpisywania umów pomiędzy stowarzyszeniem a członkami zarządu – obowiązuje tu inna zasada niż ogólny sposób reprezentacji stowarzyszenia określony w statucie i ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym. Co zrobić jeśli umowa została podpisana przez nieuprawnione osoby? Jaka jest możliwość „naprawienia” źle zawartej umowy – poniżej wyjaśniamy tę kwestię.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Jesteśmy niewielkim stowarzyszeniem prowadzącym działalność sportową, mamy duży staż i od wielu lat pozyskujemy dotacje na zajęcia sportowe dla lokalnej młodzieży. Członkami zarządu naszego stowarzyszenia są też trenerzy z uprawnieniami. Stowarzyszenie podpisuje z nimi umowy na prowadzenie zajęć – zawsze umowy w imieniu stowarzyszenia podpisują członkowie zarządu. Niedawno mieliśmy kontrolę dotacji, powiedziano nam, że mamy źle podpisane umowy, są one nieważne i zagrożono nam koniecznością zwrotu dotacji. Jak możemy wybrnąć z tej sytuacji?
PORADNIK NGO.PL ODPOWIADA:
Co do zasady umowy w imieniu stowarzyszenia podpisywane są przez uprawnionych członków zarządu stowarzyszenia - zgodnie z zasadą reprezentacji. Przykładowy zapis w statucie może np. brzmieć tak: „do reprezentacji stowarzyszenia uprawnionych jest dwóch członków zarządu działających łącznie”. Ten sposób reprezentacji dotyczy zdecydowanej większości umów np. o dostarczanie energii, dotację, wynajmowania lokalu itd.
Tak samo jest co do zasady w przypadku umów o pracę czy umów-zleceń – ale dotyczy to umów zawieranych z innymi osobami niż członkowie zarządu danego stowarzyszenia.
Jeśli bowiem jest zawierana jakakolwiek umowa pomiędzy stowarzyszeniem a członkiem zarządu tego stowarzyszenia – to od 20 maja 2016 roku obowiązuje art. 11 ust. 4 ustawy - Prawo o stowarzyszeniach stanowiący, że taką umowę w imieniu stowarzyszenia podpisuje:
- pełnomocnik wybrany przez walne zebranie członków, lub
- członek organu kontroli wewnętrznej (zazwyczaj nazywany komisją rewizyjną), wybrany przez ten organ.
Obydwa wybory muszą być potwierdzone uchwałą danego organu – walnego zebrania członków stowarzyszenia lub komisji rewizyjnej.
Nadal jednak zdarzają się sytuacje, że stowarzyszenia (i inne podmioty działające w oparciu o przepisy Prawa o stowarzyszeniach, czyli np. związki stowarzyszeń, kluby sportowe działające w formie stowarzyszeń itd.) nie mają świadomości prawidłowego sposobu zawierania umów z członkami zarządu i umowa pomiędzy stowarzyszeniem a danym członkiem zarządu jest zawierana zgodnie z ogólnym sposobem reprezentacji, tj. przez innego członka zarządu. Taka umowa jest zagrożona uznaniem za nieważną, co pociąga za sobą bardzo poważne konsekwencje. Np. w przypadku, gdy wynagrodzenie członka zarządu pochodzi z dotacji, instytucja udzielająca dotacji mogłaby stwierdzić nieważność umowy i na tej podstawie żądać zwrotu wypłaconych kwot, jako poniesionych bez podstawy prawnej.
Jak można „naprawić” umowę pomiędzy stowarzyszeniem a członkiem zarządu?
W języku prawnym jest specjalne określenie na takie „naprawienie” nieważnej umowy – jest to konwalidacja umowy – czyli wadliwa umowa zostaje uznana za skuteczną, z datą wsteczną od jej zawarcia.
1 marca 2019 r. weszły w życie zmienione zapisy art. 39 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi umowy takie są dotknięte są tzw. bezskutecznością zawieszoną - bez odpowiedniego potwierdzenia będą uznane za nieważne. W efekcie zgodnie z nowym brzmieniem §1 art. 39 KC, w opisywanym przypadku wystarczy, że taką niewłaściwie podpisaną umowę potwierdzi uprawniony do tego organ, czyli osoby uprawnione do zawierania umowy – pełnomocnik wybrany przez walne zebranie członków stowarzyszenia lub członek komisji rewizyjnej wybrany przez komisję.
Przed zmianami nie było jasności, jak naprawiać takie umowy i były rozbieżności w interpretacjach. Co ważne znowelizowany przepis możemy stosować również do umów zawartych przed 1 marca 2019 r.
Jak powinna wyglądać procedura potwierdzenia ważności umowy?
1. Całość przeprowadzamy jedną uchwałą, która będzie pełnić funkcję pełnomocnictwa w przypadku walnego zebrania, zaś upoważnienia w przypadku organu kontroli wewnętrznej.
2. Najpierw powinny zostać wybrane osoby, ze wskazaniem ich kompetencji do potwierdzenia umów z członkami zarządu (czyli – albo walne zebranie wybiera pełnomocnika, albo komisja rewizyjna wybiera spośród swoich członków osobę uprawnioną do podpisywania umów) oczywiście ze wskazaniem, że działamy na podstawie art. 11 ust. 4 Prawa o stowarzyszeniach.
3. Najlepiej aby w uchwale odpowiedniego organu, tj. walnego zebrania członków lub komisji rewizyjnej zostało zawarte:
- potwierdzenie ważności danej umowy lub umów (warto w uchwale wskazać dane identyfikujące tę umowę – datę, z kim była zawarta, co jest jej przedmiotem),
- wskazanie osoby uprawnionej do potwierdzenia ważności tej umowy.
Przepisy co prawda nie wymagają, aby cały organ, np. komisja rewizyjna potwierdzały ważność umowy, ale taka opcja jest bezpieczniejsza dla wszystkich, w tym osoby, która w imieniu stowarzyszenia będzie następnie umowę potwierdzać. Potwierdzanie wsteczne umów zawsze bowiem ma charakter kontrowersyjny i nadzwyczajny dla osoby prawnej. Nie powinna to być prosta czynność złożenia oświadczenia. Waga nieprawidłowości powinna przymuszać osoby potwierdzające do upewnienia się, że potwierdzana umowa była zgodna z interesem stowarzyszenia.
W przypadku braku decyzji walnego lub komisji rewizyjnej, warto zwrócić uwagę, że członek zarządu, który był stroną umowy, może też sam wystąpić do stowarzyszenia z wezwaniem do potwierdzenia umowy w określonym terminie.
Przypadek umów o pracę
Sygnalizujemy również, że w przypadku umów o pracę, jako podlegających szczególnemu reżimowi Kodeksu pracy, już przed nowelą Kodeksu cywilnego, przyjmowało się w podobnych sytuacjach w spółkach, że naruszenie zasady reprezentacji nie będzie unieważniać takiej umowy o pracę z członkiem zarządu, jeśli była realizowana. Niezależnie do tego wszelkie umowy, w tym również umowy o prace powinny być zawierane zgodnie z art. 11 ust. 4 Prawa o stowarzyszeniach, gdyż każde jego naruszenie pozostaje źródłem problemów dla stowarzyszenia oraz jest oczywistym i rażącym naruszeniem prawa przez zaangażowanych członków zarządu, podważającym ich wiarygodność.
Przykładowa treść uchwały komisji rewizyjnej:
§1.
Komisja rozważyła poniżej wskazane umowy z członkami Zarządu XY oraz YZ, uznała je za zgodne z interesem Stowarzyszenia i postanowiła je potwierdzić w imieniu Stowarzyszenie na podstawie art. 39 §1 KC w związku z art. 11 ust. 4 Prawa o stowarzyszeniach. Powyższe dotyczy następujących umów:
1) z dnia ….., zawartą z XY, (tu można dodać inne dane identyfikujące umowę, np. przedmiot umowy, miesięczne wynagrodzenie, projekt którego dotyczy)
2) z dnia …,. zawartą z YZ, numer …., (też warto dodać inne dane identyfikujące umowę, np. przedmiot umowy, miesięczne wynagrodzenie, projekt którego dotyczy)
§2.
Komisja upoważnia do potwierdzenia przedmiotowych umów oraz reprezentacji w tych umowach jak i ewentualnych sporach z nimi związanych - ……………………. członka/członkinię Komisji. Upoważnienie obejmuje również zmiany umowy jak i ich rozwiązanie.
§3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Następnie wskazana uchwałą uprawniona osoba na uprzednio podpisanych umowach (przez niewłaściwe osoby) zamieszcza wzmiankę, że zgodnie z tą konkretną uchwałą (podając nazwę organu podejmującego uchwałę, jej datę, ewentualnie numer lub inne oznaczenie) potwierdza ważność umów.
Przykładowa wzmianka na umowie:
Na podstawie art. 39§1 KC w związku z art. 11 ust. 4 Prawa o stowarzyszeniach oraz uchwały Komisji Rewizyjnej o nr ……. z dnia …… potwierdzam w całości niniejszą umowę, w tym ważność jej dotychczasowej realizacji. ………………………………. (data i podpis upoważnionego członka komisji rewizyjnej)
Odpowiadając na pytanie organizacji pozarządowej:
Podsumowując – jeśli stowarzyszenie zawarło umowę z członkiem zarządu, ale w imieniu stowarzyszenia podpisali ją inni członkowie zarządu to umowa co do zasady będzie uznana za dotkniętą bezskutecznością zawieszoną, czyli wymagającą potwierdzenia ze strony stowarzyszenia, czy jest ważną czy nie (bez odpowiedniego potwierdzenia będzie uznana za nieważną).
Potwierdzenie umowy można przeprowadzić poprzez pełnomocnika wskazanego w uchwale walnego zebrania członków stowarzyszenia lub przez członka komisji rewizyjnej wskazanego w uchwale tej komisji.
Opisane tu naprawienie umowy może być „samo-naprawieniem”, czyli stowarzyszenie samo, po zauważeniu błędu, wszczyna procedurę naprawczą. Może być też tak, że działania te podejmowane są po tym, jak ktoś z zewnątrz zwróci uwagę na nieprawidłowość (tzw. „druga osoba”, np. grantodawca lub sam członek zarządu wezwie do potwierdzenia).
Ważny jest też fakt, że w ten sposób umowa może być naprawiona bez względu na datę jej pierwotnego zawarcia, tj, bez względu, czy była zawarta przed zmianą art. 39 kc (1 marca 2019), czy po tej dacie.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach
Art. 11
1. Najwyższą władzą stowarzyszenia jest walne zebranie członków. W sprawach, w których statut nie określa właściwości władz stowarzyszenia, podejmowanie uchwał należy do walnego zebrania członków.
2. Statut może przewidywać zamiast walnego zebrania członków zebranie delegatów lub zastąpienie walnego zebrania członków zebraniem delegatów, jeżeli liczba członków przekroczy określoną w statucie wielkość. W takich przypadkach statut określa zasady wyboru delegatów i czas trwania ich kadencji.
3. Stowarzyszenie jest obowiązane posiadać zarząd i organ kontroli wewnętrznej.
4. W umowach między stowarzyszeniem a członkiem zarządu oraz w sporach z nim stowarzyszenie reprezentuje członek organu kontroli wewnętrznej wskazany w uchwale tego organu lub pełnomocnik powołany uchwałą walnego zebrania członków (zebrania delegatów).
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny
Art. 39
§ 1. Jeżeli zawierający umowę jako organ osoby prawnej nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę prawną, w której imieniu umowa została zawarta.
§ 2. Druga strona może wyznaczyć osobie prawnej, w której imieniu umowa została zawarta, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.
§ 3. W braku potwierdzenia ten, kto zawarł umowę jako organ osoby prawnej, obowiązany jest do zwrotu tego, co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, że zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.
§ 4. Jednostronna czynność prawna dokonana przez działającego jako organ osoby prawnej bez umocowania albo z przekroczeniem jego zakresu jest nieważna. Jednakże gdy ten, komu zostało złożone oświadczenie woli w imieniu osoby prawnej, zgodził się na działanie bez umocowania, stosuje się odpowiednio przepisy o zawarciu umowy bez umocowania.
§ 5. Przepis § 3 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy czynność prawna została dokonana w imieniu osoby prawnej, która nie istnieje.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23