Prowadzenie firmy społecznie odpowiedzialnej nie wymaga sztabu ludzi. W firmie Mondi Simet Sp. z o.o. wystarczy rozmowa. Z samorządem, z mieszkańcami, ale przede wszystkim z pracownikami.
Artykuł ukazał się w numerze 28/2021 magazynu As Biznesu. Cały numer jest dostępny tutaj.
Firma mieści się w Grabonogu w gminie Piaski (kilka kilometrów od Gostynia). Produkuje kartony i opakowania z tektury falistej. Jednym z jej obszarów odpowiedzialności jest uważność na potrzeby zespołu. Zatrudnia 220 osób, z czego około 30% stanowią osoby z niepełnosprawnościami.
– Mamy tutaj pracowników, którzy na początku byli zrezygnowani w związku ze swoją niepełnosprawnością, zakompleksieni, brakowało im przekonania, że mogą spełnić swoje marzenia. W tej chwili są to wspaniali ludzie, założyli rodziny, mają dzieci. Normalnie żyją. Nie chcą szczególnej atencji ani wyjątkowego traktowania. Wiedzą, że jesteśmy im w stanie w każdej sytuacji pomóc – przekonuje Jolanta Karaś, kierowniczka działu personalnego.
Przyznaje, że nie zawsze jest tak kolorowo. Zdarzają się przypadki roszczeniowych zachowań, które negatywnie oddziałują na wizerunek osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy.
– Dla mnie najważniejsze jest to, co człowiek sobą reprezentuje. Jaką ma wiedzę, kompetencje, potencjał. Jeżeli ktoś chce pracować – na pewno znajdzie się dla niego stanowisko – dodaje.
Mondi Simet odpowiada także na pojawiające się potrzeby społeczności lokalnych, włączając się w organizację pobliskich inicjatyw, jak eko-festyny, pikniki naukowe bądź angażując się w Szlachetną Paczkę. Ma patronacki kierunek kształcenia w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu, sponsoruje dziecięcą drużynę piłkarską, wspiera finansowo lokalne instytucje.
Istotnym obszarem aktywności firmy jest odpowiedzialność za środowisko, co przejawia się nie tylko w produkcie.
– 20% papieru, który wykorzystujemy do produkcji tektury, powstaje z wycinki drzew. Mamy świadomość, że nasadzenia trzeba uzupełniać – wyjaśnia Jolanta Karaś.
Wrażliwość na ekologię firma połączyła więc z obchodami 50-lecia działalności, czego wyrazem było posadzenie przez pracowników 50 drzew. Miejsce nasadzeń, dzięki uprzejmości lokalnego samorządu, nazwano Aleją Mondi Simet. Pandemia nie spowolniła działań firmy, a raczej otworzyła oczy na inne problemy. Finansowo wsparte zostały szpitale w Gostyniu, Krotoszynie oraz na Marysinie w Piaskach. Nawiązano ponadto współpracę z Caritas Polska. Pomysł zrodził się z obserwacji trwającej w województwie akcji pomocowej. Firma podarowała Caritasowi 47 tysięcy sztuk kartonowych opakowań, specjalnie zaprojektowanych przez pracowników. W nich przekazywana była rzeczowa pomoc dla seniorów przebywających w kwarantannie lub izolacji.
Podstawą jest rozmowa
Przedsiębiorstwo sukcesywnie rozwija swoją społeczną odpowiedzialność, podążając za zmianami potrzeb i otoczenia, w którym funkcjonuje. Oprócz poczucia, że może wnieść małą cegiełkę w budowanie lepszego świata, firma jest bardziej rozpoznawalna w przestrzeni publicznej niż jeszcze kilka lat temu. Dzięki otwartości mieszkańcy okolicy mają większą wiedzę na temat procesów odbywających się na 36 tysiącach metrów kwadratowych hal.
Wydawać by się mogło, że do takich działań potrzeba sztabu ludzi, którzy organizują, opracowują koncepcje, wymyślają nowe rozwiązania. W firmie w Grabonogu nie ma jednak osobnego stanowiska odpowiedzialnego za CSR, a najlepszą metodą badania potrzeb społeczeństwa jest po prostu rozmowa inicjowana przez przedstawicieli firmy lub mieszkańców.
– Nie stosujemy socjologicznie zaawansowanych metod badania potrzeb naszych interesariuszy, działamy na zasadzie wywiadu. Osobiście rozmawiam z pracownikami, nie tylko o ich pracy, ale i o potrzebach – zaznacza kierowniczka działu kadr.
To właśnie pracownicy zauważają problemy, z którymi boryka się miejscowa placówka zdrowia czy jednostka straży pożarnej, do której sami należą. Bywa, że o pomoc zwracają się także osoby z zewnątrz, doceniając wcześniejsze działania.
– Potrzeb jest wiele i wybór w co firma powinna się angażować podejmujemy, opierając się na naszych trzech kanonach: ekologii, bezpieczeństwie i zdrowiu naszych pracowników. Jeżeli prośba wpisuje się w te założenia – działamy – wyjaśnia Jolanta Karaś.
Pracodawca z sercem
Działania społecznie odpowiedzialne firmy zostały zauważone i docenione. W 2019 roku Mondi Simet otrzymało tytuł Friendly Workplace, przyznawany pracodawcom za tworzenie przyjaznego środowiska pracy. To nagroda dla firm, które szanują i wspierają model równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym, stawiają na otwarte i partnerskie relacje z pracownikami, inwestują w rozwój ich kompetencji zawodowych oraz zainteresowań.
W czerwcu 2021 roku z kolei w ramach kampanii społecznej zdobyło tytuł Pracodawcy z sercem, której celem jest zwiększenie szans osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy, poszerzenie świadomości w kwestii korzyści z zatrudnienia dla obu stron, a także burzenie stereotypów i barier społecznych związanych z dyskryminacją i sztucznymi podziałami w społeczeństwie. Wyróżnienia to nie tylko radość dla firmy, ale i bardzo duże zobowiązanie.
– Cieszymy się, że ktoś nas docenił, zauważył, ale z drugiej strony czujemy presję i oczy skierowane na to, co robimy. Nie możemy spocząć na laurach, musimy kontynuować to, co rozpoczęliśmy i robić to jeszcze lepiej – mówi Krzysztof Jakubowski, dyrektor zarządzający Mondi Simet Sp. z o.o.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "PISOP"