Stowarzyszenie Edukacji Ekologicznej i Kulturalnej w Mrągowie oraz Stowarzyszenie Młodych na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w Olsztynie planują w 2011 organizację Forum Kultur i Dialogu na terenie Gminy Piecki. Pomysłodawcy zapraszają do współpracy samorządy z terenu województwa warmińsko-mazurskiego.
Zarząd Powiatu Mrągowskiego Uchwałą Nr 164/2292/2010 r. z 24 sierpnia 2010 r. pozytywnie ustosunkował się do wniosku Zarządu Stowarzyszenia SEEiK w kwestii objęcia patronatem Forum Kultur i Dialogu im. Prof. Abrahama Joshue Heschela, które planowane jest na 16–18 września 2011 r. na terenie Gminy Piecki. Powiat zapowiedział również wsparcie finansowe, które zostanie zaplanowane w budżecie na 2011 rok. Podobne zobowiązanie objęcia patronatem tego przedsięwzięcia zapowiedziało Miasto Mrągowo. Burmistrz Miasta Mrągowa objęła patronatem Forum Kultur jako pierwszy samorządowiec w województwie. Odpowiedzi, mimo iż zostało skierowane pismo, nie uzyskaliśmy do tej pory z Gminy Mrągowo. Trwają w tej kwestii ustalenia. SEEiK apeluje o każdą odpowiedź, nawet negatywną, ponieważ to pozwoli na oszczędzenie czasu, którego jest niewiele do realizacji tej szczytnej i potrzebnej w województwie idei.
W miesiącu wrześniu skierowane zostaną kolejne pisma, w których organizatorzy zachęcają samorządy do patronowania przedsięwzięciu i planowania w budżetach na przyszły rok niewielkich środków na promocję swoich „małych ojczyzn” w trakcie tego wydarzenia.
Forum zakłada dialog kultur z perspektywy polskiej i żydowskiej na tle europejskim. Nie ma nic lepszego niż promocja samorządu poprzez kulturę, zwyczaje. W ten sposób lokalne samorządy wniosą do tego działania elementy związane z polską kulturą, która na ich terenie się rozwija. Będzie to ponadto okazja do zaprezentowania się w większym gremium. Do dyspozycji samorządów, które chciałyby wystawić własne stoisko jest duży teren na stadionie w Pieckach, na którym odbędzie się koncert muzyki żydowskiej oraz zostanie zaprezentowana kultura polsko-żydowska poprzez warsztaty, spotkania, itp. wydarzenia. Chodzi przede wszystkim o zrozumienie własnej tradycji i wielokulturowości Europy. Musimy nauczyć się rozmawiać i prowadzić ze sobą dialog. Ważne jest też otwarcie na prawdziwe znaczenie tolerancji i dziedzictwa Europy. Temu będzie służyło Forum.
Źródło: Stowarzyszenie SEEiK