Ministerstwo Rozwoju o Green Velo – Wschodnim Szlaku Rowerowym
Ministerstwo Rozwoju poinformowało 18 grudnia 2015 r., że prace nad utworzeniem Wschodniego Szlaku Rowerowego dobiegają końca. W woj. lubelskim sfinalizowano i odebrano wszystkie roboty związane z budową i oznakowaniem trasy. W warmińsko-mazurskiem zakończono już prace i aktualnie trwa etap odbioru ostatnich odcinków. Natomiast w woj. podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim prowadzone są ostatnie prace inwestycyjne i równolegle odbierane są gotowe odcinki.
Trasa o długości ponad 2 tys. km, biegnąca przez pięć województw: lubelskie (414 km), podkarpackie (459 km), podlaskie (603 km), świętokrzyskie (211 km) i warmińsko-mazurskie (394 km), to największe w Polsce i wyjątkowe w skali Europy przedsięwzięcie z zakresu turystyki rowerowej. Szlak Green Velo prowadzi m.in. przez miejsca cenne przyrodniczo i bogate w zabytki. Obejmuje także ważne węzły komunikacyjne i przesiadkowe.
"Dzięki ponad 270 mln zł z Programu Rozwój Polski Wschodniej powstał zupełnie nowy, markowy produkt turystyczny. Jestem przekonany, że dzięki Green Velo zwiększy się liczba turystów w Polsce Wschodniej, co przełoży się na wzrost popytu na usługi świadczone głównie przez małe i średnie przedsiębiorstwa z sektora turystki i na tworzenie miejsc pracy" – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak podczas konferencji podsumowującej projekt promocji trasy Green Velo, która odbyła się 18 grudnia 2015 r. w Warszawie.
"Wschodni Szlak Rowerowy będzie ważnym implusem dla dalszego rozwoju gospodarczego makroregionu, wykorzystującym jego unikalny potencjał przyrodniczy" – dodał.
Spotkaniu towarzyszyło uroczyste podpisanie porozumienia w sprawie powołania przez marszałków województw Polski Wschodniej klastra, który będzie zarządzać ponadregionalną trasą dla rowerzystów.
"Utworzenie Green Velo to dotychczas największe rowerowe przedsięwzięcie w Polsce, w którego realizację zaangażowanych jest blisko 200 podmiotów" – zaznaczył wiceminister Hamryszczak.
Jego infrastrukturalna część (pięć projektów realizowanych przez samorządy województw Polski Wschodniej) objęła m.in. modernizację istniejących tras rowerowych i budowę nowych odcinków, utworzenie sieci miejsc postojowych (Miejsca Obsługi Rowerzystów) i odpowiednie oznakowanie całej trasy (na potrzeby utworzenia szlaku opracowano nowe, specjalne znaki drogowe).
"Kluczowe w stworzeniu i popularyzacji unikalnego produktu turystycznego Green Velo było przeprowadzenie kompleksowych działań promocyjnych " – zaznaczył wiceminister Hamryszczak.
Projekt „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej – promocja” objął m.in. kampanię w telewizji, radiu, prasie i Internecie, promocję szlaku na krajowych i międzynarodowych targach (m.in. Targi EXPO Mediolan i Międzynarodowe Targi Turystyczne TT WARSAW), organizację wydarzeń promujących turystykę rowerową i szlak Green Velo oraz wizyt studyjnych dla dziennikarzy krajowych i zagranicznych. Wydano także mapy, ulotki, foldery i przewodniki dla rowerowych turystów.
Strona Programu Rozwój Polski Wschodniej
Źródło: Ministerstwo Rozwoju