Migranci rozwiązują problemy społeczne w Polsce – 4. edycja programu Hello Entrepreneurship
Osoby z doświadczeniem migracji, w takim samym stopniu, jak osoby lokalne, chcą realizować własne aspiracje, pragnienia i potrzeby. Nikt nie przeprowadza się do innego kraju, by „odwrócić niż demograficzny” czy „zapełnić lukę na lokalnym rynku pracy”. Dlatego niezbędne jest umożliwienie im samorealizacji, zagwarantowanie równych szans na starcie. Takie wsparcie buduje program Hello Entrepreneurship, którego sercem jest przekonanie, że osoby przybywające do Polski mogą tworzyć rozwiązania dla problemów społecznych w kraju.
Uczestnicy i uczestniczki programu, działając w obszarach takich jak edukacja, ochrona zdrowia czy rynek pracy, tworzą biznesy dla przyszłości – od nowoczesnych aplikacji, przez wspieranie lokalnej społeczności, po etyczne i inkluzywne przedsiębiorstwa. Wsparcie w ramach Hello Entrepreneurship, tworzonego przez Ashokę i Citi Foundation, otrzymało już 29 inicjatyw.
Jeszcze do 11 stycznia trwa nabór do 4. edycji programu. Spośród nadesłanych wniosków jury wybierze 10 inicjatyw, które otrzymają kompleksowe wsparcie merytoryczne i finansowe oraz indywidualny mentoring, dzięki któremu rozwiną swój pomysł.
Różnorodność napędza innowacje
W polskim dyskursie publicznym osoby z doświadczeniem migracji wciąż jawią się jako niewykwalifikowana siła robocza. Taki obraz jest nieprawdziwy i krzywdzący. Liczne badania pokazują, że migracja silnie koreluje ze wzrostem innowacyjności, napędza gospodarkę i umożliwia międzynarodową wymianę wiedzy. Nie jest kwestią przypadku, że najbardziej dynamicznie rozwijające się miasta na świecie, są jednocześnie tymi o największej liczbie osób z doświadczeniem migracji. Wpływ migracji na gospodarkę jest tak duży, że, jak ustalił Michael A. Clemens, gdyby każda osoba mogła zamieszkać i podjąć pracę tam, gdzie chce, szacunkowe korzyści gospodarcze wyniosłyby od 50 do 150 proc. światowego produktu brutto. Wraz z nowymi osobami, do miejsc tych przybywają bowiem nowe pomysły, doświadczenia, perspektywy i inicjatywy. Warto więc tworzyć nowe możliwości rozwoju i samorealizacji dla osób przybywających do Polski.
Tetiana Baran jest artystką, rzemieślniczką i finalistką 2. edycji programu Hello Entrepreneurship. W ramach programu zaplanowała i zrealizowała warsztaty łączące tradycyjne rzemiosło z nowymi technologiami. W swojej pracowni krawieckiej wykorzystała technikę druku 3D i robotykę, by podtrzymać zainteresowanie dawnym wzornictwem.
Posmakować świata
Nie ma chyba osoby, która nie znałaby rodowodu słowa „włoszczyzna” – podstawowego składnika niedzielnego rosołu. Tajemnicą nie jest również, że „polskie” pierogi, bigos i gołąbki mają swoje odpowiedniki w kuchniach ukraińskich, litewskich, niemieckich, czy nawet krajów skandynawskich i Półwyspu Bałkańskiego.
Każda narodowa kuchnia czerpie ze smaków i składników przywiezionych przez osoby przybywające. Jedzenie ma w przypadku podróży znaczenie szczególne – nie tylko przypomina o domu, ale jest też jedną z podstawowych form dzielenia się i dialogu. Przy wspólnym stole zacierają się różnice i otwiera przestrzeń na współpracę.
Wie to Susanna Izzetdinova, która przyjechała do Polski jako podwójna uchodźczyni. Najpierw jej rodzinę̨ przegnano z Uzbekistanu. Odbudowywali wszystko na Krymie i żyli tam aż do 2014 roku, kiedy zajęli go Rosjanie. Teraz w Gdańsku prowadzi piekarnię, restaurację i usługi cateringowe pod nazwą AZIMA Tatarskie Przysmaki. Niedawno, mimo pandemii, z sukcesem otworzyła kolejny punk na gdańskiej starówce. Susanna nie tylko dzieli się z mieszkańcami Trójmiasta oryginalną kuchnią tatarską z Krymu, ale także pomaga osobom z doświadczeniem uchodźczym w znalezieniu bezpiecznego miejsca pracy.
Kultura nie zna granic
Przenikanie się różnych nurtów i stylów jest nieodłączną cechą muzyki i każdej działalności twórczej. Kultura nie tylko nie zna granic, nie mogłaby się rozwijać przy ich zamknięciu. Jej historia od zawsze związana jest z ruchem i podróżą, w która wyruszali muzycy, by uczyć się, poszukiwać inspiracji i prezentować swoją twórczość publiczności.
Wiele popularnych nurtów, które zakorzeniły się w lokalnej kulturze, trafiło do naszego kraju za sprawą osób z doświadczeniem migracji. Znana jest chociażby historia Augusta Agboli O'Browna, muzyka jazzowego, który wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Znacznie mniej osób wie jednak, że pierwszy polski jazz band - Orkiestrę Karasińskiego i Kataszka – współtworzyli pochodzący z Kongo Sam Salvano, Węgier Imre Berta, Amerykanin Henry Nattan oraz urodzony w Tbilisi Georg Scott.
Dla Aleha Spirydovicha, finalisty 3. edycji Hello Entrepreneurship, organizowanie koncertów z udziałem muzyków z Białorusi, jest budowaniem dla nich i innych Białorusinów domu daleko od domu. Wielu z nich przyjechało do Polski, by móc realizować swój zawód i pasję, bo z powodów politycznych nie mogli występować we własnym kraju.
Finalistami 3. edycji są także Oksana Tverdushko i Denys Savchenko. W ramach programu Hello Entrepreneurship otworzyli studio muzyczne, dzięki któremu osoby z doświadczeniem migracji będą mogły rozwijać umiejętności muzyczne, kontynuować to, co zaczęły przed opuszczeniem swoich państw.
Nabór otwarty do 11 stycznia
Hello Entrepreneurship to program realizowany przez Ashokę w Polsce we współpracy z Citi Foundation. Partnerem merytorycznym programu jest Fundacja Citi Handlowy im. L. Kronenberga Program wspiera przedsiębiorczość społeczną osób z doświadczeniem migracyjnym i uchodźczym. Prowadzimy go, ponieważ jesteśmy przekonani, że rozwój ich inicjatyw przyczyni się do rozwiązywania ważnych problemów społecznych w Polsce. Jest częścią większego programu Hello Europe realizowanego przez Ashokę w dziesięciu krajach Unii Europejskiej oraz w Turcji. W każdej edycji 10 inicjatyw wybranych przez jury składające się z aktywistów, ekspertów biznesowych, otrzymuje wsparcie finansowe, merytoryczne i prawne.
Jeszcze do 11 stycznia osoby z doświadczeniem migracji mogą zgłaszać swoje pomysły na inicjatywy biznesowo-społeczne do 4. edycji programu Hello Entrepreneurship. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie internetowej programu.