Kluby sportowe, w tym uczniowskie kluby sportowe, to organizacje pozarządowe, które powstając zgłaszają się do rejestrów prowadzonych przez starostów. Może się jednak zdarzyć, że klub ma potrzebę uzyskać wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, ponieważ chce rozpocząć działalność gospodarczą. Do tej pory takie przejście do KRS rodziło komplikacje. Od połowy lipca ma się to zmienić.
Przepis ułatwiający klubom sportowym przejście do KRS i rozpoczęcie działalności gospodarczej (jej zarejestrowanie) znalazł się w ustawie z dnia 21 maja 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego (zobacz tekst ustawy w Dzienniku Ustaw - przejście do KRS opisane jest w art. 19 ustawy, która zmienia ustawę o sporcie). Przepisy wchodzą w życie 13 lipca 2025 roku.
Nie pierwsza próba
Problem klubów sportowy z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym zidentyfikowany został już dawno. Próby jego rozwiązania podejmowano kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Większość prób znajdowała miejsce właśnie w tego typu ustawach deregulacyjnych, jak ta, w której ostatecznie przyjęto zmiany o migracji klubów do KRS.
Ostatnia "prawie udana" próba związana była z przyjęciem ustawy z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw. Akt ten został jednak skierowany przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego i nie doczekał się podpisu (zobacz informacja na stronie prezydent.pl).
Wątpliwości prezydenta nie dotyczyły akurat kwestii migracji do KRS, ale przepisy z 2024 r. nie weszły w życie. Postanowiono je więc przekopiować do innego projektu - tak właśnie znalazły się w obecnie omawianej ustawie. Zaproponowana zmiana w ustawie o sporcie trafiła do projektu ustawy na etapie drugiego czytania.
Na co pozwalają nowe przepisy?
Po pierwsze wskazują, że kluby sportowe MOGĄ zostać wpisane do KRS. Czyli kluby mogą się ubiegać o taki wpis - składać wniosek. Do tej pory nie było regulacji wskazujących na możliwość przerejestrowania klubu sportowego z ewidencji starosty do KRS oraz opisanej procedury takiego przerejestrowania - nie było więc wiadomo czy i jak można przerejestrować klub sportowy z ewidencji starosty do KRS (a tylko podmioty zarejestrowane w KRS mogą prowadzić działalność gospodarczą).
Składając wniosek do KRS i zamierzając rozpocząć działalność gospodarczą klub musi zmienić statut. Tu przeszkodą mógłby być - w dotychczasowych realiach zwykle był - starosta. Dlatego przepis wskazuje, że zmiana statutu w tym przypadku "nie wymaga zatwierdzenia przez starostę".
Wchodząca w życie regulacja wskazuje również, że klub "po uzyskaniu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, zachowuje wszystkie dotychczasowe prawa i obowiązki i może podejmować działalność gospodarczą w zakresie przewidzianym w statucie". Klub nie musi więc wyrejestrowywać się z jednego rejestru (czyli w praktyce likwidować), żeby przejść do drugiego.
O przejściu do KRS zostaje zawiadomiony starosta, który wykreśla klub ze swojej ewidencji, tak żeby występował on tylko w jednym miejscu (w rejestrze sądowym).
Jak wygląda nowy przepis w ustawie o sporcie?
Proces przejścia klubu do krajowego Rejestru Sądowego opisany jest w nowym artykule, który znajdzie się w ustawie o sporcie. Nowy artykuł 4a cytujemy w całości poniżej.
Artykuł 4a ustawy o sporcie
(obowiązuje od 13 lipca 2025 r.)
1. Uczniowski klub sportowy oraz klub sportowy, o którym mowa w art. 4 ust. 7, może zostać wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.
2. Złożenie wniosku o wpis uczniowskiego klubu sportowego oraz klubu sportowego, o którym mowa w art. 4 ust. 7, do Krajowego Rejestru Sądowego wymaga zgody wyrażonej w trybie przewidzianym dla zmiany statutu podmiotu zamierzającego złożyć wniosek o ten wpis.
3. Zmiana statutu uczniowskiego klubu sportowego oraz klubu sportowego, o którym mowa w art. 4 ust. 7, dokonana w związku z wyrażeniem zgody, o której mowa w ust. 2, nie wymaga zatwierdzenia przez starostę.
4. Sąd rejestrowy przesyła niezwłocznie właściwemu staroście odpis postanowienia o wpisie do Krajowego Rejestru Sądowego uczniowskiego klubu sportowego lub klubu sportowego, o którym mowa w art. 4 ust. 7.
5. Właściwy starosta z urzędu wykreśla uczniowski klub sportowy lub klub sportowy, o którym mowa w art. 4 ust. 7, z ewidencji, o której mowa w art. 4 ust. 4, zaznaczając, że przyczyną wykreślenia jest wpis podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego.
6. Uczniowski klub sportowy oraz klub sportowy, o którym mowa w art. 4 ust. 7, po uzyskaniu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, zachowuje wszystkie dotychczasowe prawa i obowiązki i może podejmować działalność gospodarczą w zakresie przewidzianym w statucie.
Rzecznictwo dotyczące klubów sportowych
zobacz też: Poprawa formalno-prawnej sytuacji klubów sportowych
🟠KALENDARZ🟠OPIS PROBLEMU🟠PROPOZYCJE (na proste.ngo)
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23