„W Ciechocinku młodzież była odsunięta na dalszy plan. Miasto nie miało spójnej polityki nastawionej na rozwiązywanie jej problemów, nie oferowało miejsc, gdzie młodzi ludzie mogliby spędzać wolny czas bez konieczności płacenia za wstęp i rozwijać swoje zainteresowania” – zwraca uwagę Iwona Janicka, w tamtym czasie koordynatorka akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Stowarzyszenie Szmaragdowy Paw dostrzegło ten problem i postanowiło działać.
Impuls przyszedł od Placówki Socjalizacyjnej Aleksandrowa Kujawskiego, z którą już wcześniej współpracowało stowarzyszenie. Teraz sprawa dotyczyła stworzenia miejsca dla młodzieży, które udało się pozyskać od Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Polnej. Dotychczas młodzi mogli liczyć na wsparcie Sanatorium Uzdrowiskowego „Julianówka”, które było gotowe bezpłatnie wypożyczać sprzęt, salę gimnastyczną i udostępniać basen.
Spółdzielnia przekazała pomieszczenia podpiwniczone na jednym z osiedli w centrum miasta. Miejsce zostało wynajęte na preferencyjnych warunkach – przez pierwsze trzy miesiące bez czynszu, potem już po normalnej stawce. Obecnie odbywają się tam zajęcia dla dzieci w dwóch formach. Pierwsze w ramach projektu „Wspieram Ukrainę” (dobiegły końca 31 sierpnia 2023 roku), drugie to płatne zajęcia weekendowe dla dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 15 lat.
Sprzyjające okoliczności
Tak szybkie tempo prac nad miejscem dla młodych to efekt m.in. tego, że do grona wolontariuszy stowarzyszenia dołączył lider Młodzieżowej Rady Miejskiej w Aleksandrowie Kujawskim. Stało się to przy okazji działań pomocowych na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zmieniła się też postawa władz Ciechocinka w stosunku do młodych, gdy stanowisko objął nowy burmistrz. Członkowie stowarzyszenia przekonali go, że sprawa młodzieży wymaga opieki ze strony miasta.
– Z nowym burmistrzem poznaliśmy się przy okazji działań pomocowych dla Ukrainy i ten kontakt utrzymaliśmy, dzięki czemu Jarosław Jucewicz był na bieżąco z naszymi działaniami. Podczas debaty publicznej przed wyborami na burmistrza opowiedział ze sceny o naszej organizacji i planach. To zaprocentowało większym zaufaniem mieszkańców do nas – mówi Agata Krupa ze Stowarzyszenia Szmaragdowy Paw.
Wspólna sprawa
Bez zaangażowania wielu lokalnych środowisk nie udałoby się uruchomić tego miejsca, które przede wszystkim wymagało remontu. Finansowo i materiałowo inicjatywa została wsparta przez miasto i lokalnych przedsiębiorców (np. firmę SolarCiech), a Miejskie Centrum Kultury przekazało stoły oraz udostępniło salę kinową na potrzeby organizacji koncertu, podczas którego Stowarzyszenie Szmaragdowy Paw zbierało datki na piwnicę. W działania włączyły się organizacje lokalne, pomogli też mieszkańcy, którzy chętnie przekazywali pieniądze podczas zbiórek robionych przy imprezach Klubu Motocyklowego Boruta. Ludzie angażowali się w akcję sprzedaży pierogów i potańcówkę. Były też warsztaty w szkołach z robotyki, bicie rekordu tańca salsy z okazji Dnia Kobiet i loteria fantowa dla chorej Kasi. Liceum Ogólnokształcące oraz szkoły podstawowe pracowały na rozgłos całego przedsięwzięcia.
Klub to nie jedyne nowe przedsięwzięcie z myślą o młodzieży w Ciechocinku. Z inicjatywy stowarzyszenia uruchomiono procedurę powoływania Rady Młodzieżowej, w którą są zaangażowani radni Ciechocinka: Agnieszka Rybczyńska, Marcin Strych, Jarosław Jucewicz, ówczesny radny – Wojciech Skotnicki, a doradczo Rada Młodzieżowa w Aleksandrowie Kujawskim.
Nagroda Super Głos
W 2022 roku Stowarzyszenie Szmaragdowy Paw otrzymało tytuł finalisty nagrody Super Głos za stworzenie miejsca do działania dla młodych ludzi.
Więcej w „Atlasie dobrych praktyk”
Przeczytaj historie o ludziach, którzy wzięli sprawy w swoje ręce.
Akcja Masz Głos to prowadzony od 2006 roku ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego, który ma na celu budowanie dialogu i współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi a władzami samorządowymi. Patroni medialni: Onet.pl, Ngo.pl, NaszeMiasto.pl.
Stowarzyszenie Szmaragdowy Paw skupia osoby zawodowo związane ze wspieraniem rodzin z dysfunkcjami i młodzieży, a także z pomocą medyczną: psycholożka, fizjoterapeuci, położna, ratownik medyczny. W ramach stowarzyszenia wspólnie prowadzą oni działania charytatywne (np. lodówkę społeczną), akcję „Różowa Skrzyneczka” w szkołach w Ciechocinku i poradnictwo okołoporodowe. Marzą o otwarciu szkoły rodzenia oraz społecznej przychodni lekarskiej.
Źródło: akcja Masz Głos