Wolontariat pracowniczy jest zagadnieniem, które w Polsce cieszy się wciąż niewielkim zainteresowaniem. W celu przybliżenia tej idei, 7 września na Placu Defilad odbył się Dzień Wolontariatu Pracowniczego, zorganizowany w ramach obchodów Europejskiego Roku Wolontariatu.
Microsoft był jedną z firm, które zaprezentowały swój program wolontariatu szerokiej publiczności, promując w ten sposób ideę pomagania. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Gościem Specjalnym była Komisarz Unii Europejskiej ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, Androulla Vassiliou.
Dzień Wolontariatu Pracowniczego to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Podczas szeregu debat, spotkań i warsztatów dla różnych grup odbiorców, starano się przybliżyć wartości związane z wolontariatem pracowniczym oraz zaprezentować rozwiązania wypracowane przez polskie i międzynarodowe organizacje na przestrzeni kilku ostatnich lat. Wydarzenie koordynowało Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu, najstarsza tego typu, bo działająca od 1993 roku, organizacja w Europie Środkowo-Wschodniej.
„Wolontariat pracowniczy to w Polsce temat wciąż nowy. Choć przyznam, że w tym roku odnotowaliśmy bardzo duży wzrost zainteresowania wśród firm. Bardzo nas to cieszy, bo jak wynika z badań na temat kondycji wolontariatu w Polsce, tkwi w nas bardzo duży potencjał. Firmy najczęściej obawiają się kosztów związanych z realizacją projektów, a pracownicy mówią o braku czasu lub o lęku przed zaangażowaniem w trudne środowiska. To mity, które staramy się obalać. Wolontariat pracowniczy to bowiem inwestycja, która jak każda inna może się zwrócić. Może też być narzędziem do budowania partnerstw z kluczowymi na rynku firmami i ich otoczeniem społecznym.” – mówi Marta Walkowska-Lipko, koordynator programu Wolontariat Pracowniczy oraz Europejskich Nagród Wolontariatu Pracowniczego.
Microsoft był jedną z firm, która na Placu Defilad zaprezentowała plany działań związanych z promocją wolontariatu wśród pracowników. W porannej debacie ThinkTank pt. Wolontariat od kuchni. Jak mądrze angażować pracowników w działania wolontariackie? udział wziął Marek Kosycarz, Dyrektor
ds. odpowiedzialności społecznej w Microsoft oraz reprezentacja Fundacji Orange, Fundacji Kronenberga przy banku Citi Handlowy, Fundacji BGŻ oraz programu wolontariatu Kredyt Banku i Warty „TAK od serca”. Przedstawiciel polskiego oddziału firmy, Mariusz Kędziora, IT Pro Evangelist w Microsoft, poprowadził natomiast warsztaty na temat bezpieczeństwa i ochrony prywatności w Internecie, na podstawie materiałów „W Sieci” z udziałem Ewy Farny i swojej autorskiej prezentacji. Szkolenie przyciągnęło młodzież licealną, w tym 32 uczniów klas pierwszych z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Czackiego z Warszawy.
„W wolontariat pracowniczy chciałem się zaangażować od dłuższego czasu, ale jak to zwykle bywa - zawsze było coś innego. Okazja nadarzyła się, gdy żona chciała dzieciakom w jej szkole zrobić lekcje z bezpieczeństwa w Internecie, a w tym samym czasie Microsoft szykował nowe materiały z tej tematyki. Materiały były świetne, ale nie byłbym sobą gdybym nie spróbował dodać czegoś od siebie. Tak powstała moja autorska prezentacja o bezpieczeństwie w sieci. Wolontariat to naprawdę świetna sprawa, bo pozwala zaangażować się w to co lubisz robić (ja lubię opowiadać, inni wolą wyprowadzić psy, spełnić czyjeś marzenie, czy skręcić meble dla dzieciaków). Mi przynosi to bardzo dużo satysfakcji i jest zupełnie inne od moich codziennych zmagań w pracy.” – mówi Mariusz Kędziora.
W trakcie całego dnia, na ekranach telewizorów można było obejrzeć film z akcji wolontariuszy Microsoft we współpracy ze świętokrzyską policją i Fundacją Dzieci Niczyje z Kielc oraz prezentację dotyczącą dokonań firmy na rzecz pożytku publicznego.
Wieczorem pracownicy Microsoft, Ewa Zmysłowska i Kamil Szpilski, wzięli udział w bloku poświęconym wymianie doświadczeń wolontariackich i wzajemnym inspiracjom. Podzielili się wówczas z wolontariuszami innych firm wrażeniami przywiezionymi z akcji wsparcia Letniej Olimpiady Specjalnej w Atenach.
„Wolontariat pracowniczy rozwija się coraz dynamiczniej na całym świecie. Zwłaszcza duże, liczące się na rynku organizacje powinny zdawać sobie sprawę, że to właśnie na nich spoczywa odpowiedzialność edukowania społeczeństwa i wyrównania szans w dostępie do wiedzy i nowych technologii oraz rozwijanie nieodpłatnego zaangażowania swoich pracowników na rzecz potrzebujących. W krajach Unii Europejskiej idea społecznej odpowiedzialności biznesu jest kluczowa, jednak w Polsce wciąż przykłada się do niej zbyt małą wagę. Jako kraj sprawujący prezydencję w Unii Europejskiej powinniśmy zadbać o to, by ten rok stał się czasem przełomowym dla tego typu działań - skomentował Jacek Murawski, dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft.
Wydarzenie przyciągnęło przeszło 600 osób. Obchody Dnia Wolontariatu Pracowniczego stały się okazją do wymiany myśli i doświadczeń w szerokim gronie. Interaktywna forma imprezy pozwoliła na prezentację szerokiego spektrum wolontariatu pracowniczego, jako idei i ważnej metody pracy, budującej współczesne rozumienie działalności społecznej.
„Dzień Wolontariatu Pracowniczego to pierwsza w Polsce taka inicjatywa. Chcieliśmy stworzyć przestrzeń dla wymiany doświadczeń pomiędzy firmami, które prowadzą programy wolontariatu pracowniczego oraz dać szansę nowicjuszom, żeby nauczyć się od najlepszych. Z doświadczeń, jakie ma Centrum Wolontariatu w pracy z wolontariuszami i z koordynatorami wynika, że właśnie takie spotkania, podpatrywanie innych, wymiana wiedzy, wzajemna inspiracja przynoszą najlepsze efekty.” – dodaje Marta Walkowska-Lipko.
Źródło: inf. prasowa