Masz pytania o zapewnienie dostępności w realizacji zadań publicznych? Wyślij je do nas!
Już od września 2021 r. organizacje, składając oferty na realizację miejskich zadań publicznych, będą musiały dostosować swoje działania do wymagań dotyczących dostępności. Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier przygotowuje podręcznik, który ma ułatwić organizacjom to zadanie. Jeśli masz pytania, obawy dotyczące tego, jak Twoja organizacja ma sprostać wymaganiom dostępności - prześlij je nam. Będziemy na nie odpowiadać w serwisie warszawa.ngo.pl.
Od 6 września 2021 r. organizacje realizujące zadania publiczne na zlecenie samorządu będą musiały w swoich projektach uwzględnić działania wymagane przepisami o dostępności.
Obowiązki zapewnienia dostępności do działań realizowanych na zlecenie samorządu wynikają m.in. z Ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami oraz z Ustawy o z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Zgodnie z tą pierwszą ustawą obowiązek zapewnienia dostępności będzie spoczywał na podmiotach publicznych, a także na organizacjach realizujących zadania publiczne od 6 września 2021 r. Minimalne wymagania służące zapewnieniu dostępności dotyczą dostępności architektonicznej, cyfrowej oraz informacyjno-komunikacyjnej.
Osoby ze szczególnymi potrzebami będą miały prawo wnioskować i żądać zapewnienia dostępności. Obowiązek zapewnienia dostępności będzie wpisywany do umów z podmiotami publicznymi, na zlecenie których organizacja będzie realizować zadania publiczne.
Zapewnienie dostępności – prawa i obowiązki. Co muszą wiedzieć NGO? [film] >
Wytyczne do ofert i umów
Na razie nie wiadomo, czy i kiedy zmienią się rozporządzenia dotyczące wzoru oferty, umowy i sprawozdania, które by uwzględniały wymagania dotyczące dostępności.
Ponieważ jednak zapewnienie dostępności będzie wymagane już od września, samorząd warszawski przygotowuje wytyczne, którymi powinny się kierować biura i dzielnice przy formułowaniu i ogłaszaniu konkursów ofert oraz - potem - umów na realizację zadań w 2022 r. Wytyczne takie są przygotowywane przez Centrum Komunikacji Społecznej, Pełnomocniczkę Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz Pełnomocniczkę Prezydenta ds. dostępności.
Wyślij nam pytanie!
Aby organizacje mogły dobrze przygotować się do tej zmiany i dostosować swoje projekty i działania do ustawowych wymagań Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier przygotowuje podręcznik, w którym będą ujęte najważniejsze wskazówki dla organizacji chcących zgodnie z przepisami o dostępności realizować zadania publiczne.
Przy powstawaniu podręcznika będziemy korzystać z wiedzy i doświadczeń ekspertów SCWO i Fundacji Kultury bez Barier. Chcemy, aby jak najlepiej odpowiadał on na potrzeby organizacji, dlatego zachęcamy do przesyłania pytań.
Macie wątpliwości, obawy? Nie wiecie, jak lub do jakiego stopnia powinniście dostosować swoje działania do wymagań o dostępności? Skąd pozyskać środki na zapewnienie dostępności? Co znaczy dostępność alternatywna? Piszcie do nas na adres: scwo@warszawa.ngo.pl (w temacie prosimy napisać DOSTĘPNOŚĆ).
Odpowiedzi na te pytania - zanim powstanie podręcznik - będziemy publikować na łamach serwisu warszawa.ngo.pl.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23