To nie brak pieniędzy stoi za przełożeniem z kwietnia na lipiec ogłoszenia wyników większości konkursów dotacyjnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Powodem są obawy o możliwość realizacji zadań przez organizacje.
Tak wynika z informacji uzyskanych od Marszałka Województwa Adama Struzika podczas posiedzenia Mazowieckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, które odbyło się 14 maja 2020 r. Dodatkowe wątpliwości Zarządu Województwa dotyczą oceny ewentualnych rozstrzygnięć przez kontrolujące urząd instytucje zewnętrzne.
Kwartał w plecy
O budzącej wśród organizacji olbrzymie kontrowersje decyzji mazowieckich urzędników informowałem Państwa na łamach ngo.pl kilka tygodni temu. Niedługo po wybuchu pandemii koronawirusa NGO-sy, aplikujące w ogłoszonych na początku roku konkursach, otrzymały informację o wyznaczeniu nowej daty ogłoszenia wyników – późniejszej o… kwartał (!), co skraca czas realizacji działań do około 4 miesięcy. W wielu ogłoszeniach konkursowych termin realizacji zadań wskazano (pomimo apeli ze strony pozarządowej) na koniec listopada lub połowę grudnia. Dodatkowo niektóre departamenty poprosiły o aktualizację harmonogramu działań z uwzględnieniem nowej sytuacji.
Oczywiście cieszy fakt, że pieniądze zaplanowane na zlecenie zadań NGO-som w br. nie przepadną. Zwłaszcza, że budżet dla organizacji – w bądź co bądź najbogatszym województwie w kraju – to zaledwie 46 mln złotych… Ale poważne wątpliwości pozostają.
Najszybciej, jak się da
Środki przekazane organizacjom minimalizują negatywne skutki pandemii i kryzysu w wielu wymiarach. Nie tylko chronią miejsca pracy i wyspecjalizowane podmioty w bardzo ważkich dziedzinach, ale także pozwalają na wsparcie mieszkańców i lokalnych firm, z których usług korzysta pozarządówka. Dość powiedzieć, że wraz z COVID-19 wzrosła skala przemocy domowej, pojawiają się problemy natury psychologicznej, rzesza dzieci nie ma dostępu do narzędzi edukacji online, nie mówiąc o wyzwaniach ekonomicznych…
O tym wszystkim pisaliśmy przed półtora miesiącem do Marszałka Województwa w apelu MRDPP o wsparcie NGO-sów w trudnym czasie pandemii. Dokument przygotowany przez niżej podpisanego, współprzewodniczącego MRDPP Andrzeja Rybusa-Tołłoczko i Waldemara Kowalczyka wciąż czeka na odpowiedź.
CZYTAJ TAKŻE: Apel Federacji Mazowia do Zarządu Województwa Mazowieckiego >
Na posiedzeniu przypomnieliśmy Marszałkowi o artykule 15. ustawy o COVID, który daje szeroki wachlarz możliwości wprowadzania zmian w realizowanych zadaniach publicznych. Rozwiązania testowane w wielu samorządach i w programach ministerialnych znakomicie się sprawdzają. Po wtóre, przekazaliśmy też cały wachlarz dobrych praktyk w zakresie przechodzenia na działania online w różnych sferach. Tak działają mazowieckie świetlice, uniwersytety dzieci, instytucje kultury, a obecnie możliwa jest już – przy zachowaniu reżimów sanitarnych – także aktywność sportowa i turystyczna w wielu obszarach.
Spotkanie zakończyliśmy konkluzją, że Zarząd Województwa rozstrzygnie konkursy tak szybko, jak to będzie możliwe. Będziemy monitorowali sprawę, ponieważ każdy dzień zwłoki pogarsza sytuację w sektorze i prowadzi do nieodwracalnych strat. Napływające w ostatnim czasie z departamentów prośby o potwierdzenie chęci realizacji zadań wskazują, że „coś się zaczęło dziać”, ale czy rzeczywiście są to energiczne działania, pokaże czas…
Mazowiecka tarcza dla NGO?
Odnieśliśmy natomiast wrażenie, że Pan Marszałek z ożywieniem zareagował na propozycję stworzenia mazowieckiej tarczy dla NGO, która wypracowałaby rozmaite instrumenty i narzędzia pomocowe. Rozmawialiśmy o niskooprocentowanym funduszu pożyczkowym oraz sieciowaniu organizacji i biznesu przy wykorzystaniu potencjału Urzędu Marszałkowskiego.
Dla wypracowania szczegółowych rozwiązań, które zostaną przedstawione Zarządowi Województwa Mazowieckiego, powołaliśmy zespół roboczy. Niebawem pierwsze propozycje trafią na biurka urzędników.
A pytanie wyrażone w naszym apelu sprzed miesiąca: „jakie działania zamierza podjąć Samorząd Województwa w ramach pomocy dla organizacji pozarządowych?”- wciąż pozostaje aktualne. Trochę szkoda, zważywszy, że w wielu województwach od dawna działają międzysektorowe zespoły…
Sprawa jest tym pilniejsza, że wiele małych samorządów w związku z COVID-em w ogóle zrezygnowało ze współpracy finansowej z organizacjami lub ograniczyło ją do minimum. W tej sytuacji pomoc województwa byłaby niczym zbawienie…
Bartłomiej Włodkowski - członek Mazowieckiej i Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Prezes Fundacji AVE.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl