W ramach projektu współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich „Aktywni liderzy – Aktywni obywatele” została zrekrutowana grupa 34 ambasadorów zmian z Wałbrzycha, Jeleniej Góry oraz Wrocławia.
My sami musimy być zmianą, którą pragniemy widzieć w świecie.
Mahatma Gandhi
W ramach projektu współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich „Aktywni liderzy – Aktywni obywatele” została zrekrutowana grupa 34 ambasadorów zmian z Wałbrzycha, Jeleniej Góry oraz Wrocławia.
„Lider społeczny to ktoś, kto zmienia swoje środowisko. Rozpoznaje potrzeby społeczności i na ich podstawie tworzy wizję zmiany, a następnie dokonuje jej poprzez angażowanie innych. Tworzy warunki do współdziałania współmieszkańców wokół wspólnie rozumianych celów”(1).
W ramach projektu zapewniony jest program edukacyjny obejmujący szereg działań:
- 3 warsztaty edukacyjne
- doradztwo
- spotkania we wspólnotach lokalnych danych liderów
- współfinansowanie lokalnych przedsięwzięć realizowanych na rzecz swojej społeczności
- wizyta studyjna
- udział w regionalnej konferencji dla liderów lokalnych
Działania te maja się przyczynić do tego, aby wesprzeć liderów w ich środowiskach lokalnych dając odpowiednią wiedzę i umiejętności budowania wspólnot lokalnych. Uczestnicy w Jeleniej Górze reprezentują głównie organizacje pozarządowe natomiast w Wałbrzychu są to osoby skupione wokół trzech dzielnic (Nowe Miasto, Lubiechów, Podgórze/Stary i Nowy Glinik), a we Wrocławiu trzech osiedli (Gądów, Leśnica, Plac Grunwaldzki/ Biskupin).
Społeczność lokalna jest siecią osobistych powiązań, kontaktów grupowych,
tradycji i wzorców zachowania, które powstają na konkretnym obszarze i w określonej sytuacji społeczno-gospodarczej. Gdy mamy do czynienia z bogatą siecią społecznych interakcji i więzi wytworzonych w procesie umożliwiającym osiągnięcie poczucia wspólnych wartości, symboli, tradycji, przy równoczesnej świadomości odrębności i chęci współdziałania, możemy mówić o zaistnieniu wspólnoty lokalnej(2).
Aby jednak tworzyć wspólnotę lokalną muszą być osoby, które będą o to dbały. Osoby zakorzenione w swoim środowisku, które z całym zaangażowaniem będą działały wykorzystując lokalny potencjał. Liderzy poza swoistą pozytywną energią i pełnym przekonaniu o wprowadzaniu zmian potrzebują mimo wszystko wsparcia. Stąd pomysł kompleksowej pracy z liderami lokalnymi. Poza indywidualnymi spotkaniami oraz warsztatami, gdzie będzie tworzona przestrzeń do wymiany doświadczeń i inspiracji, będą odbywały się spotkania z ich lokalnymi społecznościami. Istotne jest także to, że liderzy będą mieli możliwość otrzymania dofinansowania lokalnych przedsięwzięć. Tak dobrze przygotowani będą mogli dokonywać zmian w swoich środowiskach.
Jednak lider, aby efektywnie działać, musi sam rozwijać się, zmieniać. Wzmacniać mocne strony i pracować nad słabymi, wykorzystywać szanse i być świadomym różnych zagrożeń. Musi także wiedzieć jaką pełni rolę i jakie wiążą się z tym dylematy. Lider dba o spójność swoich działań z wartościami i przekonaniami. Jest przykładem dla innych, a jego motywacje są jasne i zgodne z deklarowanymi.
Mamy nadzieje, że liderzy uczestniczący w naszym projekcie już wkrótce będą dawać przykład tego, że warto inwestować w społeczność lokalną i dalej ją rozwijać.
(2) Środowisko lokalne - przestrzeń życia i rozwoju, Bohdan Skrzypczak
Źródło: informacja własna dolnoslaskie.ngo.pl