Brak dostępu do transportu publicznego oraz informacji na temat możliwości podróżowania transportem publicznym ma bardzo negatywny wpływ na podejmowanie przez mieszkańców pracy czy szkoleń oraz ogranicza obszar, na którym poszukują zatrudnienia. Transport publiczny regionu Merseyside dostrzegł ten problem i od kilku lat prowadzi projekt, dzięki któremu mieszkańcy dowiadują się, jak dojechać do miejsc, gdzie można znaleźć pracę. Okazuje się bowiem, że osoby od dłuższego czasu niezatrudnione lub mało wykształcone bardzo często nawet nie zaczynają szukać pracy właśnie dlatego, że nie wiedzą, jak do niej dojechać oraz jak i jaki kupić bilet.
Merseytravel (transport publiczny) w partnerstwie z pięcioma władzami lokalnymi regionu Merseyside prowadzi od 2005 roku projekt Lets Get Moving Merseyside, który ma poprawić dostęp do transportu publicznego dla mieszkańców Merseyside, będących w trudnej sytuacji. Poprzez projekt firma i władze lokalne chcą także wspierać integrację społeczną po to, by wszyscy mieszkańcy Merseyside mogli korzystać z rozwoju i rewitalizacji regionu Liverpoolu oraz przyczynić się do wdrażania National Action Plan (narodowego planu działania), w szczególności w zmniejszenie biedy wśród dzieci (Merseytravel uznaje, że najlepszym na to sposobem jest zwiększenie możliwości zarobkowych najbliższych dziecku dorosłych).
Projekt zakłada zmniejszenie bądź całkowitą redukcję barier, które uniemożliwiają mieszkańcom podjęcie pracy lub szkoleń. Osoby, które nigdy nie podróżowały oraz mają ograniczony dostęp do transportu publicznego najczęściej są bezrobotne i słabo wykształcone.
W projekcie oferowane są różne usługi.W pięciu okręgach lokalnych utworzono sąsiedzkie zespoły ds. podróży (Neighbourhood Travel Teams), które organizują dla mieszkańców nieodpłatne warsztaty informacyjne. Podczas nich mieszkańcy dowiadują się, jakie są możliwości przemieszczania się w Merseyside i że korzystając z nich, zwiększają swoje szanse na znalezienie pracy lub programów szkoleniowych, które podniosą ich umiejętności. Doradcy z zespołów pracują z mieszkańcami indywidualnie i doradzają w sprawach, które, choć wydają się banalnie proste, z różnych powodów dla wielu osób są barierą nie do pokonania (podjęcie decyzji o podróży i jej zaplanowanie, kupienie biletów itp.). Kierują też mieszkańców do innych instytucji publicznych, które również ofiarują pomoc w sprawach związanych z podróżowaniem.
WorkWise to inicjatywa, która ma pomóc mieszkańcom Merseyside wejść lub powrócić na rynek pracy poprzez usunięcie barier związanych z transportem publicznym. Oferuje np. możliwość wynajęcia skutera na sześć miesięcy, jeśli transport publiczny w miejscu zamieszkania osoby jest mało dostępny (Scooter Commuter Scheme). Osoba wynajmująca zostaje przeszkolona z bezpiecznej jazdy, otrzymuje ubezpieczenie pojazdu i ubranie odblaskowe. Tygodniowa opłata wynosi 10 funtów. Inna propozycja to możliwość wynajęcia roweru (WorkWise Wheels). Osoba wynajmująca zostaje przeszkolona z bezpiecznej jazdy, otrzymuje kask, ubranie odblaskowe, światła do roweru i podstawowe narzędzia.
Osoby, które znalazły pracę, na dobry początek, dostają od Work Wise darmowe miesięczne bilety (Travel Cards), a doradcy z Neighbourhood Travel Teams wskazują im, jakim środkiem transportu można dotrzeć do miejsca pracy oraz tworzą dostosowany do ich potrzeb plan podróży.
W projekcie WorkWise Information została wydana również seria przewodników How to Get to (Jak dotrzeć do), które w prosty i jasny sposób objaśniają wszystkie środki transportu.
Działa także WorkWise Web-site – prosta i łatwa w nawigowaniu strona internetowa ze wszystkimi niezbędnymi informacjami na temat pomocy oferowanej w projekcie. W internecie dostępna jest też interaktywna mapa (Interactive Employment Map), pozwalająca sprawdzić dostępność transportu publicznego w potencjalnym miejscu pracy lub szkolenia.
W realizację projektu aktywnie zaangażowane są organizacje trzeciego sektora. Ponadto sami mieszkańcy lokalnych społeczności są zatrudniani i szkoleni do świadczenia usług w ramach projektu.
Z różnych form pomocy oferowanych w projekcie skorzystało 15 tys. mieszkańców z 38 obszarów o najgorszej sytuacji społeczno-ekonomicznej w regionie. W niektórych z nich procent osób, które utrzymały zatrudnienie po trzech miesiącach od otrzymania wsparcia wynosi 80. Obecnie projekt zapewnia wsparcie 6 tys. bezrobotnych.
Pierwsza faza projektu (grudzień 2005 – grudzień 2008) finansowana była z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego (3 mln funtów) umożliwiły realizację projektu od kwietnia 2009 do grudnia 2010 roku.
Z doświadczenia realizatorów projektu Lets Get Moving Merseyside wynika, że brak dostępu do transportu publicznego i informacji na temat możliwości podróżowania środkami transportu publicznego ma negatywny wpływ na podejmowanie przez mieszkańców pracy lub szkoleń oraz ogranicza obszar, na którym poszukują pracy. Wiele nowych możliwości zatrudnienia jest oferowanych w miejscach lub godzinach, w których transport publiczny jest niedostępny. Dla osób o niskich dochodach przeszkodą w podejmowaniu aktywności zawodowej są także koszty transportu. Powodują one, że ludzie rezygnują z poszukiwania pracy poza swoim miejscem zamieszkania.
Źródło: inf. własna