Likwidacja NGO to czasami konieczność - likwidujemy organizację, bo nie jesteśmy już w stanie ponosić kosztów jej funkcjonowania. Z likwidacją wiążą się jednak określone obowiązki. I one również kosztują. Dobrze planując proces likwidacji możemy te koszty ograniczyć.
Jedno, dwa, nawet trzy! Ile sprawozdań przy likwidacji? Rozważmy, odpowiadając na pytanie organizacji pozarządowej, jak zrobić to zgodnie z prawem, a jednocześnie nie dokładając sobie niepotrzebnej pracy.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Ze względu na szalejącą inflacje i ogromne koszty obsługi bieżącej działalności fundacji, w tym niebagatelne koszty księgowe, rozważamy likwidację. Po dopytaniu naszej księgowości o to, z jakimi krokami księgowymi by się to wiązało, dowiedzieliśmy się że oprócz sprawozdania finansowego, które obowiązuje nas za ten rok, obowiązują nas również dwa dodatkowe sprawozdania przy rozwiązaniu fundacji. Za każde z tych sprawozdań musimy zapłacić. Przy rozwiązaniu fundacji, oprócz opłaty za sprawozdanie za 2022 rok, dochodzą nam jeszcze koszty dwóch dodatkowych sprawozdań. Co możemy zrobić?
Trzy sprawozdania przy likwidacji
Likwidacja NGO to proces. Zaczyna się podjęciem decyzji o rozwiązaniu organizacji i powołaniu likwidatora, który ten proces będzie prowadził. Po zakończeniu procesu likwidacji składany jest wniosek o wykreślenie organizacji z KRS – dopiero w wyniku wykreślenia z KRS organizacja przestaje istnieć.
Z likwidacją organizacji wiąże się konieczność sporządzenia sprawozdania pokazującego stan finansów w momencie rozpoczęcia likwidacji (obejmującego okres od początku roku do dnia poprzedzające rozpoczęcie likwidacji), a także sprawozdania na moment zakończenia likwidacji (sporządzonego za okres od dnia rozpoczęcia likwidacji do dnia jej zakończenia).
Oprócz tego, jest też obowiązek sporządzania „zwykłego” sprawozdania finansowego obejmującego rok obrotowy. Zazwyczaj rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, co oznacza sporządzanie sprawozdania za okres od 1 stycznia do 31 grudnia.
W praktyce często okazuje się więc, że trzeba zrobić trzy sprawozdania.
Trzy sprawozdania - przykłady ze wskazaniem konkretnych okresów
Jeśli uchwała o likwidacji organizacji zostanie podjęta 1 lutego 2023 roku, to oprócz sprawozdania za cały 2022 rok będą jeszcze dwa sprawozdania związane z likwidacją. Sprawozdanie na dzień poprzedzający rozpoczęcie likwidacji będzie obejmowało okres od 1 stycznia do 31 stycznia 2023. Kolejne sprawozdanie za okres od rozpoczęcia likwidacji (od 1 lutego 2023 r.) do dnia zakończenia likwidacji.
Podobnie sytuacja wygląda jeśli np. uchwała o likwidacji zostanie podjęta pod koniec roku, np. 15 grudnia 2022 r. Wtedy pierwsze sprawozdanie będzie obejmowało okres od początku roku do dnia poprzedzającego otwarcie likwidacji (czyli od 1 stycznia 2022 r. do 14 grudnia 2022 r.). Jeśli rokiem obrotowym organizacji jest rok kalendarzowy, czyli rok kończący się 31 grudnia, to koniec roku kalendarzowego oznacza konieczność sporządzenia kolejnego sprawozdania: obejmującego okres od rozpoczęcia likwidacji do końca roku (od 15 grudnia 2022 do 31 grudnia 2022). Ponieważ istnieje mała szansa, że proces likwidacji zakończy się przed końcem roku kalendarzowego, to kolejne sprawozdanie będzie obejmowało okres od początku nowego roku, tj. od 1 stycznia 2023 do dnia zakończenia likwidacji.
W tych sytuacjach widać, że sporządza się w sumie trzy sprawozdania finansowe, choć niektóre obejmują krótki okres.
Planujemy likwidację i ograniczamy ilość sprawozdań
Można jednak tak zaplanować likwidację, że sprawozdanie roczne będzie jednocześnie sprawozdaniem związanym z rozpoczęciem likwidacji.
Jeśli likwidacja fundacji nastąpi z dniem 1 stycznia, to sprawozdanie finansowe roczne (za okres od 1 stycznia do 31 grudnia), będzie jednocześnie sprawozdaniem na dzień rozpoczęcia likwidacji. Będzie oczywiście potrzebne kolejne sprawozdanie - na dzień zakończenia likwidacji. Ale wtedy nie będzie w sumie trzech sprawozdań (sprawozdania rocznego, sprawozdania na dzień rozpoczęcia likwidacji i sprawozdania na dzień zakończenia likwidacji) - liczbę sprawozdań ograniczymy do dwóch.
Jeśli więc planowana jest decyzja o likwidacji organizacji pozarządowej, to - zwłaszcza, jeśli miałaby być podjęta pod koniec roku albo na początku - warto tak zaplanować datę likwidacji, aby zminimalizować liczbę składanych sprawozdań.
Należy też pamiętać, że za te same okresy (co wskazane w przykładach i rozważaniach w przypadku sprawozdań) sporządzamy również CIT-8. Tym bardziej warto wybrać datę likwidacji świadomie i rozważnie, co pozwoli nam ograniczyć liczbę obowiązków.
Szczegółowe informacje na temat sprawozdań finansowych likwidowanej organizacji znajdziecie w PORADNIK.NGO.PL: Zakończenie działalności fundacji.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23