Zasady przeznaczania majątku likwidowanego stowarzyszenia na rzecz jego członków i członkiń
Inaczej niż w przypadku fundacji, przepisy Prawa o stowarzyszeniach nie określają jednoznacznie, na jakie cele powinien być przeznaczony majątek likwidowanego stowarzyszenia. Nie zabraniają one również wprost podziału tego majątku pomiędzy członków i członkinie stowarzyszenia. Mogą więc powstawać wątpliwości, czy dozwolone jest rozdysponowanie w ten sposób majątku likwidowanego stowarzyszenia.
W artykule wyjaśniamy, dlaczego należy uznać, że taki podział majątku pomiędzy członków i członkinie nie jest dopuszczalny oraz skąd wynika ten zakaz.
Gospodarowanie majątkiem stowarzyszeń
Przepisy dotyczące gospodarki majątkowej stowarzyszeń są rozsiane po różnych częściach Prawa o stowarzyszeniach. W tym kontekście istotny jest po pierwsze art. 2 ust. 1 ustawy, zawierający definicję stowarzyszenia i wskazujący, że stowarzyszenie jest zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Kolejne przepisy dotyczące majątku stowarzyszeń to art. 33 ust. 1 i 34 ustawy, mówiące o źródłach tego majątku. Przepisy te są istotne dla określenia zasad gospodarowania majątkiem likwidowanego stowarzyszenia, ponieważ nadwyżka majątku pozostała po likwidacji tworzy się właśnie z dochodu stowarzyszenia powstałego z wymienionych w tych przepisach źródeł.
Zgodnie z 33 ust. 1 ustawy majątek stowarzyszenia może powstawać ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej. Działalność własna stowarzyszenia może mieć formę działalności gospodarczej, jednak wówczas dochód z tej działalności służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
Wreszcie, art. 38 Prawa o stowarzyszeniach reguluje przeznaczenie majątku likwidowanego stowarzyszenia. Majątek ten powinien być przeznaczony na cel określony w statucie lub w uchwale walnego zebrania członków.
W razie zaś braku odpowiedniego postanowienia statutu lub uchwały w tej sprawie, o przeznaczeniu majątku na określony cel społeczny orzeka sąd.
Ustawa – Prawo o stowarzyszeniach, artykuły 33, 34 i 38
Art. 33
1. Majątek stowarzyszenia powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej.
2. Stowarzyszenie, z zachowaniem obowiązujących przepisów, może przyjmować darowizny, spadki i zapisy oraz korzystać z ofiarności publicznej.
Art. 34
Stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.
Art. 38
Majątek zlikwidowanego stowarzyszenia przeznacza się na cel określony w statucie lub w uchwale walnego zebrania członków (zebrania delegatów) o likwidacji stowarzyszenia. W razie braku postanowienia statutu lub uchwały w tej sprawie, sąd orzeka o przeznaczeniu majątku na określony cel społeczny.
Przeznaczanie dochodu pomiędzy członków i członkinie
Gdyby opisane wyżej art. 33-34 i 38 Prawa o stowarzyszeniach interpretować wyłącznie językowo i w oderwaniu od art. 2 ust. 1 ustawy, można by uznać, że jest dopuszczalne przeznaczenie majątku likwidowanego stowarzyszenia do podziału pomiędzy członków i członkinie. Po pierwsze, art. 38 wskazuje, że majątek powinien być przeznaczony na “cel społeczny” jedynie w orzeczeniu sądu. Takiego ograniczenia nie wyrażono zaś wprost w odniesieniu do postanowień statutu i uchwały walnego zebrania.
Po drugie, zakaz podziału dochodu wyrażony w art. 34 zd. 2 ustawy dotyczy tylko dochodów z działalności gospodarczej. Można by więc uznać, że jeżeli stowarzyszenie osiąga dochód z innych źródeł wymienionych w art. 33 ust. 1 ustawy, to dochód ten może zostać podzielony pomiędzy członków i członkinie. Jeżeli zaś dochód ten nie byłby wykorzystany w trakcie trwania stowarzyszenia, może zostać podzielony pomiędzy te osoby w ramach podziału majątku likwidowanego stowarzyszenia.
Takiej interpretacji nie można jednak uznać za poprawną. Zasady wyrażone w art. 33-34 i 38 Prawa o stowarzyszeniach trzeba bowiem interpretować razem z normą wyrażoną w art. 2 ust. 1 ustawy, tj. zasadą niezarobkowego celu stowarzyszenia. W tym kontekście szczególnie ważne jest to, że przez “niezarobkowy cel” rozumie się nie tylko to, że stowarzyszenie nie działa dla swojego - jako osoby prawnej - zysku, ale także że dochód stowarzyszenia nie może być dzielony pomiędzy jego członków i członkinie.
Takie rozumienie tej zasady zostało uznane w licznych orzeczeniach Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych. Orzeczenia te dotyczyły co prawda innego problemu (tj. możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez stowarzyszenia).
Zawarta w nich argumentacja wskazuje jednak na to, że w żadnym przypadku dochód stowarzyszenia nie powinien być dzielony pomiędzy jego członków i członkinie, niezależnie od źródła tego dochodu. Takie dysponowanie dochodem jest więc niedopuszczalne zarówno w odniesieniu do korzystania z niego w trakcie trwania stowarzyszenia, jak i w odniesieniu do przeznaczenia majątku likwidowanego stowarzyszenia po zapłacie ciążących na nim zobowiązań.
Skorzystanie z majątku w ramach przekazania go na cel społeczny
Członkowie i członkinie nie mogą więc partycypować w dochodach stowarzyszenia ani otrzymywać części majątku likwidowanego stowarzyszenia z tytułu bycia jego członkiem lub członkinią. Jednocześnie nie ma przeszkód ku temu, aby osoby te korzystały z majątku stowarzyszenia lub otrzymały jakąś jego część w ramach przeznaczenia go na cel określony cel społeczny.
Jest bowiem powszechnie przyjęte, że członkowie i członkinie mogą być beneficjentami stowarzyszenia w trakcie jego trwania. Analogicznie należy uznać, że w przypadku przeznaczenia majątku likwidowanego stowarzyszenia na określone świadczenia dla jego beneficjentów, wśród tych beneficjentów mogą znaleźć się także jego członkowie i członkinie.
Wówczas należy mieć jednak na względzie konieczność stosowania się do odpowiednich postanowień statutu stowarzyszenia. W szczególności należy zwrócić uwagę, czy stowarzyszenie posiada w statucie wymienione w art. 20 ust. 1 pkt 6 ustawy o działalności pożytku publicznego ograniczenia w rozporządzaniu majątku na rzecz swoich członków i członkiń lub inne zbliżone postanowienia.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23