Sobota w Kunowie, małej wiosce koło Gostynia, nie musi być nudna. Udowodniła to 10.10.09 Niezależna Grupa Wspierania Inicjatyw Kolejowych. Zorganizowała ona festyn, kończący projekt „Kunowo Express”, realizowany we współpracy z Gostyńskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”. Projekt ten został nagrodzony pierwszym miejscem i dofinansowaniem w wysokości 6000 zł w konkursie zorganizowanym na terenie Powiatu Gostyńskiego przez Stowarzyszenie „Dziecko”.
W czasie festynu otwarto w odrestaurowanym dworcu kolejowym w Kunowie Muzeum Kolejnictwa, w którym zgromadzono eksponaty i odtworzono klimat dawnych stacyjek kolejowych. Nawet dworcowe toalety odrestaurowano tak, jak wyglądały w latach pięćdziesiątych. Przygotowania trwały kilka miesięcy. Oczyszczono nieużywany od lat tor kolejowy z Kunowa do Gostynia, uporządkowano teren wokół stacji, podłączono prąd, zamontowano też zegar na budynku stacji. W otwarciu, prócz licznie przybyłych uczestników festynu, którzy przybyli z całej Wielkopolski, a niektórzy nawet z Turcji czy Francji, wzięli udział zaproszeni goście: Sabina Hoska-Kaczmarek, dyrektor GOK „Hutnik”, Hieronim Dolata z „Masz-Gum” Gostyń i przedstawiciele Stowarzyszenia „Dziecko” oraz firmy Fuks i PCPR w Gostyniu.
W pierwszej części festynu organizatorzy przygotowali na rozgrzewkę dla zwiedzających nowo otwarte muzeum kolejnictwa gorący poczęstunek. Serwowali wprost z kuchni polowej pyszną grochówkę i kiełbaski. Była też gorąca herbata. Można było też przymierzyć starodawne mundury kolejowe lub wojskowe, gdyż w jednej z sal muzeum zgromadzono właśnie takie eksponaty. Na odważnych czekały przejażdżki staymi samochodami wojskowymi. W drugiej części festynu odbyły się I Mistrzostwa Powiatu Gostyńskiego w Dymaniu, czyli jeździe drezyną kolejową napędzaną ręcznie na czas. Wystartowało w nich 9 drużyn czteroosobowych. Publiczność bardzo głośno i gorąco dopingowała walczących. Ostatecznie zwycięzcą został zespół „OSP Łagowo”, drugi był zespół „Osowo”, a trzeci „Sopel and Company”. Kolejne miejsca zajęły: „Szczur Hunter Team” (z Turcji), „Jeżole I”, „Jeżole II”, „Bogumił” i zespół „Kobiety Jeżola”. Grupa „Brzednia I”, która miała najlepszy czas (o osiem setnych sekundy lepszy od zwycięzców), została sklasyfikowana poza konkursem, gdyż po zjedzeniu sporych porcji grochówki posługiwała się dodatkowo w czasie wyścigu turbodoładowaniem. Nagrody ufundowane przez Leszka Twardowskiego i Hieronima Dolatę wręczał Tomasz Węsierski – miłośnik kolejnictwa i szef Niezależnej Grupy Wspierania Inicjatyw Kolejowych.Wręczał on startującym lizaki oraz nagrody rzeczowe. Organizatorzy przygotowali jako nagrody głównie artykuły i przybory szkolne, dzięki czemu ich zdobywcy przeznaczali je na pomoc dla dzieci z Kunowa oraz dla dzieci z rodzin podopiecznych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Kolejną częścią zabawy na stacji kolejowej w Kunowie był pokaz przygotowany przez strażaków z OSP w Łagowie z wykorzystaniem konnej sikawki model 1893. Z ręcznie napędzanej sikawki strażacy wystrzelili słup wody sięgający 25 metrów.
Wiele emocji i zabawy dostarczyła aukcja zegarka, którym sędziowie mierzyli czas startujących drużyn. Ostatecznie został on sprzedany za 500 zł, przy czym pozostali startujący również wpłacili zgłoszone kwoty, gdyż zebrane pieniądze posłużą rozwojowi stacji – muzeum. Zwycięzca zegarka oddał go na następne licytacje na rzecz rozwoju muzeum w Kunowie. Po licytacji uczestnicy festynu korzystali z okazji i wybierali się na przejażdżki drezynami. Realizatorom projektu i organizatorom festynu oraz wszystkim, którzy ich wspierali należą się podziękowania za świetną zabawę oraz wyrazy uznania za utworzenie Muzeum Kolejnictwa i za nową oryginalną formę promocji Ziemi Gostyńskiej. Projekt został zrealizowany w ramach programu „Działaj Lokalnie VI” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Program ten wspierają firmy Netbox Gostyń, Ardagh Glass Gostyń, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu, ZUPTOR Gostyń, Sklepy Meblowe Miraże, Księgarnia Ex Libris oraz samorządy Powiatu Gostyńskiego i Gmin Borek Wlkp., Gostyń, Krobia, Pępowo, Piaski, Pogorzela i Poniec.
Źródło: Stowarzyszenie Dziecko