Kultura jest dla wszystkich – Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier
Nie dzieli nas nic – to hasło czwartego Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier, który rozpocznie się 23 września 2016 r. W kolejnych dniach w stołecznych instytucjach kultury odbędzie się ponad sto wydarzeń, w których udział będą mogli wziąć wszystkie osoby, które zwykle nie mają możliwości uczestniczyć w kulturze.
Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier – idea
Na czas festiwalu zniesione zostaną bariery utrudniające udział w spektaklach, pokazach, wystawach. Ma to na celu zwrócenie uwagi, że problemy, które napotykają na swojej drodze osoby nie tylko z niepełnosprawnościami, ale na przykład też ubogie – dlatego wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny – wciąż są wokół nas obecne.
– Fundacja Kultura Bez Barier zgłosiła się do nas w 2011 roku i wtedy do kwestii dostępności kultury nie przykładano wystarczająco dużej wagi. Sytuacja nie jest idealna, ale przez te cztery lata udało nam się rozpocząć długi proces tworzenia kultury bez barier w Warszawie – mówi Joanna Szwajcowska, wicedyrektorka Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy.
– Zrobiliśmy audyty w naszych instytucjach, poznaliśmy potrzeby, zaczęliśmy realizować projekty dotyczące wyposażenia instytucji w sprzęt umożliwiający uczestnictwo w kulturze osobom niepełnosprawnym, szkolimy pracowników. Przed nami jest bardzo dużo pracy, to jest czasem bardzo trudne. Mimo to staramy się coraz bardziej poszerzać dostępność kultury dla wszystkich. Naszym marzeniem jest to, by nie był to tylko festiwal, ale cały rok bez barier – dodaje.
Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier – doświadczenia i rozwój
– Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że kultura to jest coś luksusowego, ale i ekskluzywnego, czyli dla elit. Dziś mówimy o likwidacji barier, bo uważamy, że kultura jest dla każdego – mówi Małgorzata Pacholec, dyrektorka Polskiego Związku Niewidomych.
– Jestem osobą ociemniałą i miałam w życiu różne doświadczenia. Przez długi czas myślałam, że to nie dla mnie, gdzie ja się będę pchać do galerii, by oglądać obrazy. Ale któregoś dnia pokazano mi, że można, gdy zasiedliśmy przed „Upadkiem Ikara” Pietera Bruegla i pani przewodniczka opowiedziała o tym obrazie. Zrobiła to w sposób metodyczny, opowiedziała o tym obrazie, historii, kontekście z nim związanym, co on wyraża, dlaczego przeszedł do historii, nawet puściła nam muzykę z tamtych czasów i dała wypukły schemat obrazu. Muszę przyznać, że po prostu płakałam, to było dla mnie takie przeżycie. To był dla mnie kamień milowy w myśleniu o sobie: że mam potrzeby kulturalne, estetyczne, że to jest dla mnie ważne – opowiada o swoich doświadczeniach.
Zapoznaj się z programem wydarzeń czwartego Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Staramy się coraz bardziej poszerzać dostępność kultury dla wszystkich. Naszym marzeniem jest to, by nie był to tylko festiwal, ale cały rok bez barier.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23