– Jestem dumny, że dostałem Nagrodę Polskiej Rady Biznesu. Ze względu na wiek mógłbym powiedzieć, i tego się obawiam, że to jest nagroda za całokształt, ale jest jeszcze tak dużo do zrobienia. Mam tego świadomość – mówił Kuba Wygnański, odbierając nagrodę Polskiej Rady Biznesu im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii „Działalność społeczna” za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym.
Nagroda, nazywana „Biznesowymi Oskarami”, stanowi prestiżowe wyróżnienie, przyznawane osobom, które dzięki swojej wytrwałości, odwadze i przedsiębiorczości potrafią w znaczący sposób wpływać na otaczającą nas rzeczywistość gospodarczą i społeczną. Nagroda jest przyznawana w kategoriach
- „Sukces” (nagrodę otrzymała Marta Półtorak, prezeska spółki Marma Polskie Folie),
- „Wizja i innowacje” (nagrodę otrzymał Piotr Harasimowicz – poznański przedsiębiorca związany z branżą IT i nowymi technologiami. Założyciel i CEO firmy Vector Synergy) oraz
- „Działalność społeczna”.
W tej ostatniej kategorii nagroda została przyznana Kubie Wygnańskiemu, założycielowi i prezesowi Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA oraz współtwórcy Funduszu Obywatelskiego.
– Mógłbym i chwalę się tym, że w Funduszu Obywatelskim udało nam się przez 5 lat zebrać 2,5 mln i wesprzeć 220 inicjatyw mikro, nano-interwencjami, ale ciągle nie uzbieraliśmy nawet na jedną willę. Żyjemy w kraju, w którym zebranie w ciągu 5 lat 2,5 mln zł było naprawdę trudnym zadaniem. W kraju, w którym ludzie rocznie wydają na alkohol 50 mld zł, a na siłownie mniej więcej tyle samo. Widać, że musimy się bardziej postarać – mówił Kuba Wygnański podczas gali wręczania nagród. – Wszyscy byliśmy młodzi i wszyscy się dobrze zapowiadaliśmy. Wszyscy byliśmy uniesieni i wydawało się, że historia się skończyła. To nie prawda. Historia wcale się nie skończyła. Co więcej, chce się obrócić w korkociągu i to bardzo gwałtownie. Musimy być tego świadomi. Musimy temu sprostać. Bardzo ciężko pracować i się wspierać. Musimy obudzić w sobie muszkieterski duch. Opierać się o siebie plecami. To dotyczy mediów niezależnych, biznesu, samorządów, ugrupowań politycznych, aktywistów. Jest czas graniczny.
Czytaj także: Jakub Wygnański: To jest rozmowa o przebudzeniu >
Podczas swego wystąpienia Kuba Wygnański nawiązał także do podpisania przez Prezydenta RP ustawy o powołaniu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022.
– Pierwszy postulat Polskiej Rady Biznesu brzmi: "Przestrzegać zasad demokratycznego państwa prawa". To rozumiem jest państwa credo. Także moje. I tu zawiedliśmy. Wstyd mi. Ktoś, kto powinien stać na straży tych zasad zrobił mi dziś personalną przykrość, podpisując ten dokument. Chciałbym pamiętać 29 maja jako datę otrzymania nagrody, ale zapamiętam także jako datę bardzo smutnego wydarzenia. Mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienbia. Traktuję to personlanie. Do tego tez państwa namawiam. Henryka Wujca widywałem regularnie 4 czerwca pod Niespodzianką. Była nas garstka, coraz mniejsza. Mam plany na niedzielę i mam nadzieję, że się z Państwem widzimy.
W gronie nominowanych w kategorii „Działalność społeczna” były także dwie inne osoby reprezentujące organizacje pozarządowe: Magdalena Nazimek-Rakoczy ze Stowarzyszenia na rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego NOMADA oraz Joanna Paduszyńska z Fundacji Słonie na Balkonie.
Gala wręczania 12. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu odbyła się 29 maja 2023 r.