W poniedziałek, 20 listopada 2023, mija termin zgłaszania kandydatów i kandydatek na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Do tej pory poznaliśmy nazwiska pięciu osób, które zostały zgłoszone. Większość z nich jest związana z organizacjami pozarządowymi.
Kadencja Rzecznika Praw Dziecka trwa pięć lat. Powoływany jest uchwałą Sejmu, którą musi zatwierdzić Senat. Kandydata mogą zgłosić Marszałek Sejmu, Marszałek Senatu, grupa co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów. Ta sama osoba może być sprawować tę funkcję nie dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.
Obecnie RPD jest Mikołaj Pawlak, wybrany na to stanowisko w 2018 r., po przedłużającej się procedurze. Zastąpił wtedy Marka Michalaka, który był Rzecznikiem dwie kadencje. Nie wydaje się, aby tym razem rzecznik został na kolejną kadencję.
Do tej pory poznaliśmy nazwiska pięciu osób kandydujących na to stanowisko. Są to:
Konrad Ciesiołkiewicz – z wykształcenia psycholog i politolog, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP). Przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej. Prezes Fundacji Orange i dyrektor odpowiedzialny za sprawy społeczne w Orange Polska. Inicjator i współtwórca Karty Praw Dziecka w Biznesie. Współtwórca i promotor wielu inicjatyw na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, autor licznych tekstów publicystycznych i naukowych. Były rzecznik prasowy rządu (w latach 2005–2006). Laureat Nagrody im. Janusza Korczaka w w 2023 r. w kategorii Osoba Publiczna.
Monika Horna-Cieślak – adwokatka, aktywistka i działaczka społeczna. Udziela pomocy prawnej osobom młodym doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. Jest członkinią Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przewodniczącą Sekcji Praw Dziecka oraz członkinią Komisji ds. współpracy z sądami przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Jest współautorką wielu aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w szczególności ustawy o ochronie małoletnich tzw. „Ustawy Kamilka z Częstochowy” oraz ustawy zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego. Rekomendowana przez Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.
Głos społeczników wysłuchany: są zmiany w przepisach o przeciwdziałaniu krzywdzeniu dzieci >
Marek Konopczyński – polski pedagog i obrońca praw dziecka. Jest autorem naukowej i metodycznej koncepcji twórczej resocjalizacji stosowanej z powodzeniem od lat w polskich placówkach dla nieletnich. Zajmuje się prawnymi, psychologicznymi, socjologicznymi, pedagogicznymi aspektami zjawisk patologii i dewiacji społecznej, przestępczości, profilaktyki, resocjalizacji, przestrzegania praw człowieka, praw dziecka, praw obywatelskich. Od dekad zajmuje się ochroną praw dziecka, wsparciem dzieci i młodzieży, edukacją i profilaktyką. Był współpracownikiem RPD Marka Michalaka i jest przez niego rekomendowany. Wspiera go wiele organizacji pozarządowych, a także Sejm Dzieci i Młodzieży oraz damy i kawalerowie Orderu Uśmiechu.
Paweł Kukiz-Szczuciński – jest specjalistą w dziedzinie psychiatrii pracującym w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci, a także w szpitalnym oddziale dziecięcym. Był uczestnikiem licznych międzynarodowych medycznych misji humanitarnych. W ostatnich latach był m.in uczestnikiem pierwszej misji polskich lekarzy w Lombardii (2020 r.), niosąc pomoc ofiarom COVID - 19, a od 2022 r. zajmuje się ewakuacjami dzieci chorych na nowotwory z terenów Ukrainy, oraz dzieci ze strefy przyfrontowej. Był kandydatem na RPD w 2018 r. Zgłoszony został przez Naczelną Radę Lekarską.
Grzegorz Wrona – doktor nauk prawnych, certyfikowany specjalista i superwizor z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, złożył egzamin sędziowski i adwokacki. Od 20 lat zajmuje się aktywną pracą na rzecz osób doznających przemocy jako konsultant w ośrodkach pomocy społecznej, ośrodkach interwencji kryzysowej oraz organizacjach pozarządowych. Pracował w Biurze RPD, gdzie m.in. pełnił obowiązki dyrektora zespołu ds. społecznych i prawa administracyjnego. W latach 2016-2020 był członkiem Zespołu ds. alimentów powołanego przez Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Rekomendowany przez środowiska osób działających w gminnych zespołach interdyscyplinarnych ds. przeciwdziałania przemocy domowej oraz organizacji pozarządowych niosących pomoc i wsparcie dzieciom i ich rodzicom.
Dr Grzegorz Wrona – społeczny kandydat na Rzecznika Praw Dziecka 2023 >
Czym się zajmuje Rzecznik Praw Dziecka?
Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka określonych w Konstytucji RP, Konwencji o prawach dziecka i innych przepisach prawa, z poszanowaniem odpowiedzialności, praw i obowiązków rodziców. W szczególności (art. 3 ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka):
- prawa do życia i ochrony zdrowia,
- prawa do wychowania w rodzinie,
- prawa do godziwych warunków socjalnych,
- prawa do nauki i harmonijnego rozwoju, z poszanowaniem jego godności i podmiotowości.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.