„Krwiobieg współczesnego świata – wiedza i dane” – rozmowa z Michałem Bonim [patronat ngo.pl]
Już za tydzień w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się Festiwal Sektor 3.0 – największa impreza poświęcona wykorzystaniu nowych technologii w organizacjach w Polsce. Z tej okazji mieliśmy przyjemność rozmawiać z europosłem Michałem Bonim, który w trakcie wydarzenia poprowadzi międzynarodową debatę poświęconą wymianie wiedzy w internecie, otwartym zasobom, wzajemnej współpracy biznesu i sektora pozarządowego. Jak rozumie hasło „Let’s Know-How!”, opowiada nam Michał Boni.
Filip Żyro: Jak rozumie Pan hasło Let’s Know-How! w kontekście współpracy organizacji pozarządowych i biznesu?
Podobnie z organizacjami obywatelskimi – ich interaktywność z ludźmi wzrośnie, ale też i szansa na nową wspólnotowość. Trzeba się nauczyć: czym jest ta nowa rewolucja cyfrowa, jakie daje możliwości techniczne i społeczne, i jakie warunki są potrzebne dla zaufania wtedy, kiedy szybko ten nowy świat się rozwija, np. szacunek dla podmiotowości użytkowników (ich praw, potrzeb, prywatności).
Czy Pana zdaniem w erze popularyzacji Internetu dostęp do wiedzy został utrudniony czy jednak łatwiej poszerzać swoje horyzonty?
O jakości treści mówi się dzisiaj zarówno przy nauce, edukacji, ale i dziennikarstwie – by uniknąć rosnącej skali dezinformacji w tych dziedzinach, co stało się cechą współczesnego Internetu. Powstaną, a raczej już powstają platformy udostępniające wiedzę np. danej uczelni, czy kolekcję Otwartej Nauki na poziomie europejskim. Każda badawcza instytucja ma swoją stronę, ale i możliwości interaktywnego dialogu. Nabiera znaczenia Nauka Obywatelska – włączenie nas, użytkowników w świat wiedzy (jej powstawania i szerzenia) będzie rosło. Rośnie też liczba danych, które gromadzimy i przetwarzamy. Teraz trzeba się zastanowić, co z tym wszystkim zrobić.
Dlaczego gromadzenie i przetwarzanie danych powinno interesować organizacje?
Pojawia się sztuczna inteligencja, samo prowadzące samochody, nawet lodówki zaczynają mieć procesory. Czy ktoś panuje nad całym tym ekosystemem, w którym pralka już jest podłączona do Internetu?
Przesłanie kluczowe brzmi: technologia jest dla człowieka, a nie człowiek dla technologii. Dlatego reguły stosowania technologii są kluczowe. Dlatego nie ma dziś rozwoju technologii bez debaty o sprawach etycznych.
Nie możemy być narażeni na to, że automatyczne i autonomiczne decyzje powstające dzięki użyciu algorytmów w oparciu o dane (w tym także nasze dane) nie będą brały czynnika ludzkiego pod uwagę. Problemem nie jest to, czy my mamy mieć kontrolę nad światem np.AI, tylko jak to osiągnąć.
Zatem jak można walczyć o swoją prywatność w świecie na ciągłym „podsłuchu”? Czy Parlament Europejski robi coś w tym kierunku?
Upowszechniajmy to rozwiązanie i promujmy świadomość ochrony danych i prywatności. Na dzisiaj to najlepszy na świecie punkt referencyjny dla przetwarzania i przesyłu danych. Ale żeby to skutecznie funkcjonowało – wszyscy partnerzy muszą się w to zaangażować, także w przyszłe wdrożenie reguł ePrywatności, które będą wzmacniały poufność przesyłu danych i ich obecności w urządzeniach, których używamy na co dzień.
W ramach Festiwalu Sektor 3.0 odbędzie się debata. O czym będzie mowa i dlaczego warto wziąć w niej udział?
Źródło: sektor3-0.pl/